Endeksa.com isimli internet sitesinin verilerine göre, Kahramanmaraş’ta konut fiyatları 2022 Ocak ayından bu yana yüzde 70 artış gösterdi. Ocak ayında metrekare başına 4 bin 38 TL olan konut fiyatları, Ağustos ayı sonu itibariyle 6 bin 952 TL’ye yükseldi. Temmuz ayı sonuda 6 bin 621 TL olan metrekare başına düşen fiyat ise bir ayda yüzde 4,8 yükseliş gösterdi. Geçtiğimiz 2021 yılı Ağustos ayı sonu itibariyle 2 bin 770 TL olan metrekare başına düşen ev fiyatları 2,5 kat artış gösterdi.

Çocuklar “Nefes Almadan” Gösterisini İlgiyle Takip Etti Çocuklar “Nefes Almadan” Gösterisini İlgiyle Takip Etti

Ekran Resmi 2022-09-13 16.18.17

ONİKİŞUBAT VE ANDIRIN EN PAHALI İLÇELER OLDU

Kahramanmaraş’ta 8 ilçe değerlendirmeye alındığında, Ağustos ayı sonu itibariyle metrekare başına düşen konut fiyatların en pahalı ilçeler Onikişubat ve Andırın oldu. Onikişubat İlçesi’nde konut fiyatları metrekare başına 7 bin 812 TL iken, Andırın’da ise 6 bin 662 TL oldu. Andırın’da geçtiğimiz aylara göre, yüzde 50’lik artış olduğu gözlendi. Bu ilçeleri Türkoğlu, Pazarcık ve Elbistan ilçeleri takip etti. Türkoğlu’nda metrekare başına düşen konut fiyatı 5 bin 121 TL’den 6 bin 334 TL’ye yükselirken, Pazarcık’ta ise Temmuz ayı sonunda 5 bin 566 TL olan metrekare başına düşen konut fiyatı 5 bin 883 TL’ye yükseldi. Elbistan’da ise metrekare başına düşen konut fiyatı 4 bin 116 TL’den 5 bin 5 bin 598 TL’ye yükseldi. Bu ilçelerin ardından ise en pahalı ilçeler Dulkadiroğlu, Afşin ve Göksun oldu. Dulkadiroğlu İlçesi’nde 4 bin 772 TL olan metrekare başına düşen konut fiyatları 5 bin 580 TL’ye yükseldi. Göksun’da ise Temmuz ayında 5 bin 343 TL olan konut fiyatı 5 bin 732’ye yükseldi. Afşin’de ise Temmuz ayında 4 bin 215 TL olan metrekare başına düşen konut fiyatı Ağustos ayında 4 bin 532 TL’ye yükseldi. Çağlayancerit, Nurhak ve Ekinözü değerlendirmeye alınmadı.

IMG_0243

EN PAHALI MAHALLE CUMHURİYET MAHALLESİ

Kahramanmaraş’ın en pahalı ilçesi olan Onikişubat İlçesi’nde en pahalı mahalle Cumhuriyet Mahallesi oldu. Cumhuriyet Mahallesi’nde metrekare başına düşen konut fiyatı 10 bin 981 TL’yi buldu. Cumhuriyet Mahallesi’ni 8 bin 876 TL metrekare başına düşen konut fiyatı ile Maarif Mahallesi takip etti. Maarif Mahallesi’ni ise Yamaçtepe Mahallesi takip ederken, Yamaçtepe Mahallesi’nin metrekare başına düşen konut fiyatı 8 bin 772 TL oldu. Bu mahalleleri ise Akif İnan, Haydar Bey ve Üngüt Mahalleleri takip etti. Akif İnan Mahallesi’nde metrekare başına düşen konut fiyatı 8 bin 693 TL olurken, Haydar Bey Mahallesi’nde metrekare başına düşen konut fiyatı 8 bin 527 TL’ye yükselirken, Üngüt Mahallesi’nde ise 8 bin 432 TL’ye yükseldi. Yıllık ortalamalara bakıldığında Ağustos 2022 sonu itibarıyla konut için Kahramanmaraş ili Onikişubat ilçesinde en fazla değer kazanan mahalleler sırasıyla Cumhuriyet, Mercimektepe, Karacaoğlan, Tavşan Tepe, Süleymanşah oldu. Yıllık ortalamalara bakıldığında Ağustos 2022 sonu itibarıyla konut için Kahramanmaraş ili Onikişubat ilçesinde en az değer kazanan mahalleler sırasıyla Ertuğrul Gazi, Şehit Evliya, İstiklal, Yürükselim, Dumlupınar oldu. Endeksa.com’da Yusuflar Mahallesi ve Çamlık Mahallesi değerlendirilmeye alınmazken, turizm bölgesi Ilıca Mahallesi’nin metrekare başına düşen konut fiyatı ise 5 bin 22 TL’ye yükseldi.

DULKADİROĞLU’NDA EN PAHALI MAHALLELER EGEMENLİK VE BAHÇELİEVLER

Kahramanmaraş’ın bir diğer merkez ilçesi olan Dulkadiroğlu’nda ise Ağustos 2022 sonu itibariyle son bir yıllık süreçte yüzde 144,42 artış gösterdi. Dulkadiroğlu İlçesi’nde en pahalı mahalle metrekare başına 7 bin 346 TL ile Egemenlik Mahallesi olurken, Egemenlik Mahallesi’ni Bahçelievler ve Mehmet Akif Mahalleleri takip etti. Bahçelievler Mahallesi’nde metrekare başına düşen konut fiyatı 7 bin 29 TL olurken, Mehmet Akif Mahallesi’nde metrekare başına düşen konut fiyatı 6 bin 923 TL oldu. Dulkadiroğlu ilçesinde en fazla değer kazanan mahalleler sırasıyla Sütçü İmam, Mehmet Akif, Egemenlik, Bahçeli Evler ve İsa Divanlı Mahalleleri olurken, en az değer kazanan mahalleler sırasıyla Fevzi Paşa, Yavuz Selim, Kayabaşı, Pınarbaşı ve Gazi Paşa Mahalleleri oldu.

IMG_0242-1

FİYATLAR TALEBİ AZALTMIYOR

Umanlar ise Kahramanmaraş’taki bu sert yükselişe rağmen konut satışlarına olan talebin azalmadığını belirtti. Fiyat artışının en büyük sebeplerinden birisinin konut stokunun az olmasından dolayı olduğunu ifade eden Uzmanlar, konuta olan talebin asla azalmadığını vurguladı. Uzmanlar “Kahramanmaraş’ta emlak piyasasında büyük artış yaşandı. Bu artışların başlangıcı olarak pandeminin başladığı 2020 yılını sayabiliriz. Özellikle lojistik sektörünün aldığı darbe ve genel olarak üretimin azalması inşaat sektörüne de yansıdı. Bunun yanı sıra dövizdeki artış özellikle çimento ve demirin fiyatını artırdı. Bu da özellikle yeni yapılan evlerin fiyatlarını uçurdu. Hali hazırda olan evlerde de buna bağlı olarak fiyat artışı oldu. Ortalama yüzde 50 civarı fiyat artışı söz konusu oldu diyebilirim. Normal şartlarda bir malın fiyatı arttığında talep azalır. Ancak Kahramanmaraş’ta gayrimenkul piyasasında böyle bir şeyin olduğunu söyleyemem. Fiyatlar ne kadar artarsa artsın, talep azalmıyor. Aksine artıyor. Fiyat artışının bir diğer sebebi ise konut stokunun gittikçe azalmasından dolayıdır. Yeni yapılan inşaatlarında maliyeti yüksek olunca ev almak isteyenler zorluk çekiyor. Tüm bu sebeplerden ötürü kiralık ev fiyatları da uçuyor” ifadelerini kullandı.

Haber: Burak Alkaya