10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, tüm ülkede olduğu gibi Kahramanmaraş’ta da çeşitli etkinliklerle kutlanıyor. Bu kapsamda KMTSO Başkanı Mustafa Buluntu ve yönetimi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla organize edilen programda, kentte görev yapan basın mensuplarıyla buluştu. Samimi bir ortamda gerçekleşen programda Başkan Mustafa Buluntu, gazetecilerin sorularını cevaplarken, kentte sanayi alanında yürütülen çalışmalar hakkında sunum yaptı. Şairler Tepesi’nde düzenlenen programda konuşan Başkan Mustafa Buluntu, basın mensuplarının Kahramanmaraş’ın sosyal, kültürel, ekonomik gelişmesine ve kalkınmasına önemli katkılar sunduğunu ifade etti.

M G 5885

MESLEK HAYATLARINDA BAŞARILI BİR YIL GEÇİRMELERİNİ TEMENNİ EDİYORUM

Başkan Mustafa Buluntu, “Gazeteciler, toplumun aydınlatılmasında ve bilgilendirilmesinde kritik bir rol oynar. 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, bu önemli mesleğin değerini anlamak, takdir etmek ve gazetecilere teşekkür etmek adına bir fırsattır. Kamu yararına hizmet yapmakta olan basın mensuplarımız, ülkemizin olduğu gibi ilimizin de sosyal, kültürel, ekonomik gelişmesine ve kalkınmasına önemli katkılar sunmaktadır. Demokrasilerin vazgeçilmez unsuru olan basın, aynı zamanda kurumlarla bireyler arasındaki veri akışını sağlayan düşünce, ifade ve haber alma özgürlüğünün en etkin araçlarıdır. Bu duygu ve düşüncelerle halkı bilgilendirmek maksadıyla, mesai mefhumu olmadan zorlu şartlar altında görevini yapmaya çalışan değerli basın mensuplarımızın 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyor, meslek hayatlarında başarılı bir yıl geçirmelerini temenni ediyorum.

M G 5863

İHRACATTA YÜZDE 30 DÜŞÜŞ VAR

Deprem bölgesinde 2022 ve 2023 yılı ihracat rakamları belli oldu. Kahramanmaraş’ın ihracat rakamlarında yüzde 30’luk bir düşüş var.  Genele baktığımız zaman deprem bölgelesi 11 ilin toplamında da yüzde 11’lik ihracat rakamlarımızda düşüş var. Kahramanmaraş'ın ihracatı 1 milyar 20 milyon dolar. Biliyorsunuz ki bizim 2022 ihracat yılı rakamlarımız 1,4 milyar dolar. Tabii depremin etkileri, toparlanma süreçleri hızla şehrimizde devam etmekte.

TUSAŞ ÜRETİME DEVAM EDİYOR

Savunma sanayi noktasında Kahramanmaraşımız çok ciddi gündemde. 6 Şubat depreminden sonra cumhurbaşkanımızın ve hükümetimizin bu konuyla alakalı bir tasarrufu olmuştu. Kahramanmaraş'ta bu kümelenme noktasında TUSAŞ bizim şehrimize düştü ve Mart ayından itibaren yaptığımız çalışmalar neticesinde TUSAŞ, Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesindeki yatırımında faaliyetine belli bir noktada başlamış oldu ve üretimleri de şu an devam ediyor. TUSAŞ çok önemli bir konu ve bu konuda da çok ciddi gelişmelerimiz var. İlerleyen günlerde, milletvekillerimizle, TUSAŞ başkanımızla ve savunma sanayi başkanımızla bir toplantı yapıp şehrimizde konunun detaylarını hep birlikte basın mensubu arkadaşlarımızla da paylaşmak istiyoruz.

ERKENEZ, TÜRKİYE'NİN 12’NCİ ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ OLDU

Organize Sanayi Bölgesi 3 bölgeden oluşuyordu. Erkenez, Türkoğlu ve Aksu Organize Sanayi Bölgesi. Biz bunu Erkenez Organize Sanayi Bölgesi olarak tek çatı altında topladık ve Türkiye'nin 12’nci büyük organize sanayi bölgesi oldu. Yaklaşık 706 firmamızın bulunduğu ve ciddi de büyüklüğe sahip bir organize sanayi bölgemiz var. Bunun tek çatı altında toplanmasının en büyük nedenlerinden biri, burada yapılacak olan arıtma tesisinin daha kontrollü ve tek elden yürütülmesiydi. Şu an Erkenez Organize Sanayi Bölgemizde, arıtma tesisinin nereye yapılacağına ilişkin çalışmalar devam ediyor, projelendirme safhasına geçildi” şeklinde konuştu.

TARİHİ İMZALAR ATILDI! ARTIK SAVUNMA SANAYİİNİN YILDIZI  KAHRAMANMARAŞ’TA PARLAYACAK TARİHİ İMZALAR ATILDI! ARTIK SAVUNMA SANAYİİNİN YILDIZI KAHRAMANMARAŞ’TA PARLAYACAK

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN