31 Mayıs’ta başvuru süreci sona eren yerinde dönüşüm projesi İstanbul’da başlatılırken, 6 Şubat depremlerinin büyük hasara uğrattığı 11 ilde yapılan yerinde dönüşüm projelerinden daha etkili ve cazip olduğunu belirten İnşaat Yüksek Mühendisi  Uygar Gündeşli, projenin TOKİ tarafından uygulandığını ve başvuru sürecinde hiçbir ücret ödenmeyerek konutların 2 yıl içerisinde teslim edildiğini belirtti.

kentsel-donusumde--8230-20230516145811

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi sözleşmeli personel alıyor Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi sözleşmeli personel alıyor

AZ HASARLI VEYA HASARSIZ OLAN BİNALARIN DA ACİL KENTSEL DÖNÜŞÜME İHTİYACI VAR

Az hasarlı ve hasarsız yapılarında yerinde dönüşümden faydalanması gerektiğini aktaran Gündeşli; “Şuan deprem illerinde uygulanan yerinde dönüşüm projesine(750 bin TL hibe + 750 bin TL kredi desteğine) sadece hasar durumu orta ve üzeri olan yapı sahipleri başvurabiliyor. Kahramanmaraş depremlerinde hasar durumları az hasarlı yada hasarsız olarak belirlenen ancak 1999 ve 1975 deprem yönetmeliklerine göre inşaa edilmiş, ekonomik ömrü dolmak üzere 30-40 yıllık olan yada hasarlı olup gözden kaçmış olan binaların da acil kentsel dönüşüme ihtiyacı olduğu görüşündeyim. Ayrıca riskli bölgede yer alan ve boşaltılması gereken alanlarda bulunan hasarsız, az hasarlı yada orta hasarlı olan taşınmazları daha güvenli olan rezerv alanlara taşınması için de bir fırsat olabilir.

10 BİN 500 TL TAŞINMA, 5 BİN 250 TL KİRA YARDIMI

Başvuruda herhangi bir ücret ödenmiyor. Bu kampanya tamamen Devlet eliyle yapılıyor olup, müteahhit işi bırakır mı, süreci nasıl yöneteceğim yada maliyet yüksek olursa nasıl finanse edeceğim sorunu yok. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı üzerinden uygulamayı TOKİ yapıyor. Bina yerinde yapılıyor ve mevcut imar planında parselinizin kat adeti hakkı ne ise o kadar katlı yapılabiliyor. Deprem bölgelerindeki yerinde dönüşüm projesi gibi zemin+4-5 kat ile sınırlandırılmıyor. Yapılan zemin etüdünde parseliniz uygun değilse daha sağlam zemine sahip rezerv alanlardaki binalara yönlendirilebiliyorsunuz. En geç 2 yıl içinde yeni, depreme dayanıklı ve modern binanız sizlere teslim ediliyor. Binayı boşalttığınızda taşınma yardımı olarak 10 bin 500 TL ve aylık 5 bin 250 TL de kira yardımı alıyorsunuz.

3+1 DAİRE YADA 2+1 DAİRE OLARAK 2 TİP PROJE SEÇENEĞİ MEVCUT

3+1 daire 120 metrekare brüt, 90 metrekare net alana sahip. Belirlenen maliyet 1  milyon 800 bin TL olup bunun yarısı olan 900 bin TL’yi devlet karşılıyor, kalan 900 bin TL’yi siz ödüyorsunuz. Yüzde 10’luk kısmı olan 90 bin TL’yi peşin, kalan 810 bin TL’yi düşük vade(0.79) ile 10 yıl(120 ay) taksit ile ödüyorsunuz.(şuan bizde uygulanan 750 bin TL faizsiz ve 10 yıl taksitli kredi tabiki uygun ancak binası az hasarlı yada hasarsız olup özellikle binası 1999 yada 1975 deprem yönetmeliğine göre yapılmış ve ekonomik ömrü dolmak üzere olan ve dönüşüme ihtiyacı olan deprem illerindeki binalar yerinde dönüşüm projesi desteği olan 750 bin TL hibe ve 750 bin TL faizsiz ve 10 yıl taksitli krediden faydalanamıyor. İstanbul’da ise yarısı bizden projesinden bu tip riskli yapılar faydalandırılıyor. Bu önemli notu da tekrar belirtmek istedim.) Başvuru için bina maliklerinin 3’te 2 çoğunluğu yeterli oluyor ve irtibat ofislerine gidilerek dönüşüm süreci başlıyor” ifadelerini kullandı.