5-81

Kirişçi'den Kahramanmaraş'a yeni yatırım müjdeleri Kirişçi'den Kahramanmaraş'a yeni yatırım müjdeleri

31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan Mahalli İdareler seçimleri öncesi belediye başkan aday adaylığı başvurusunu tamamlayan isimler saha çalışmalarını sürdürüyor. Bu kapsamda AK Parti Onikişubat Belediye Başkan Aday Adayı Kazım Canlı, kentte görev yapan gazetecilerle bir araya geldi. Aday Adayı Canlı, Onikişubat Belediye Başkanlığı Aday Adaylığı kapsamında gerçekleştirdiği toplantıda, deprem sonrası ilçenin yeniden kalkınması için etaplar halinde gerçekleştireceği projeleri paylaştı. MADO Evi’nde düzenlediği basın toplantısında açıklamalarda bulunan Canlı, Onikişubat Belediyesinin hem nüfus anlamında hem de sosyal, kültürel yapı anlamında kentin batısında gelişime açık olan, vizyonu açık olan bir belediye olduğunu söyledi.

1-600

DEPREMİ KAHRAMANMARAŞ İÇİN YIKICILIĞINDAN SONRA ŞU ANDA BİR FIRSAT OLARAK GÖRÜYORUM

Kazım Canlı, “31 Mart 2024 tarihinde yapılacak olan seçimlerde Kahramanmaraş’ın Onikişubat Belediyesi AK Parti'mizden aday adaylığı için başvurumu yapmış bulunmaktayım. 6 Şubat'ta yaşanan asrın felaketi olarak nitelendirilen depremin bir nebze olsa şehrimizi ayağa kaldırmak için, biz buna yeniden doğuş veya işte küllerinden doğma olarak da tarif edebiliriz. Göreve geldiğimizde yapacak olduğumuz işlerle ilgili tamamen matematiksel bilime dayalı mühendislik olarak çalıştığımız tüm hakları da bize ait olan ama şehre uyarlanmış koordinatlarıyla anlatacağım. Koordinatlarıyla bir kentin içerisindeki yeniden yapılacak olan dizaynı size anlatmaya çalışacağım. Depremler yıkıcılığıyla beraber aldı götürdü her şeyimizi. Aslında ekonomide bir analiz var. Swot analizi. Nedir Swot analizi? Bazen kurumların veyahut insanların güçleri olur. Finans olabilir, iş gücü olabilir, makine gücü olabilir. Tehditler de vardır. İşte sizin bulunduğunuz kentin ihracat-ithalatla alakalı çok ciddi şekilde avantajlar, dezavantajlar olabilir. Deprem bizim için bir tehditti, geldi, geçti. Ben bu depremi Kahramanmaraş için yıkıcılığından sonra şu anda bir fırsat olarak görüyorum. Kentin tekrardan imarının yapılabilmesi için kanunla beraber özellikle rezerv alan tanımı ve mevcut alanlarla ilgili yeni çalışmalar yapılıyor. Bunlar da bizim için fırsat. Bunların tamamını bilimle buluşturup neler yapacağımızla ilgili bizim elimizdeki donelerle beraber göreve geldiğimizde nereye yapacağımızı anlatmaya çalışacağız.

2-542

ÖNCELİKLE YEREL YÖNETİMLERDE KAZIM CANLI KİM? NEDEN ADAY OLDU?    

1965 yılında Kahramanmaraş'ta dünyaya geldim. İlk-Orta-Lise yıllarımı Kahramanmaraş'ta yaşadıktan sonra Çukurova Üniversitesinden mezun oldum. Sonrasında kısa bir ticari hayat denemesinden sonra 1998 yılında Devlet Su İşleri'nde, 2001 yılına kadar Şanlıurfa’da. Daha sonrasında 20. Bölge Müdürlüğünde görev yaptım. Şehrimizin büyükşehir kanunuyla Büyükşehir olmasının ardından 2014 yılından beri Onikişubat Belediyesi'nde çok değerli başkanımız Hanefi Mahçiçek Bey ile çalışma fırsatı buldum. 10 yıldan beri de kendisinin engin deneyimlerinden faydalandım.

SEÇİMLER ASLINDA OMUZ OMUZA MÜCADELE EDECEĞİMİZ GÜNLERİN HAZIRLIĞININ YAPILACAĞI GÜNLERDİR

Seçimler yerel ve genel olmak üzere ikiye ayrılıyor. Genel seçimlerde genel olarak Türkiye'nin demokratik yapısı itibariyle daha çok partilerin ve liderlerin ön plana çıkmış olduğu bir seçim atmosferi yaşatır. Ama yerelde böyle değildir. Tabii ki siz bir partinin çatısı altında bir yerlere varmak istersiniz ama yereldeki çalışacak olan belediye başkanı çok önemlidir. Birincisi kente duyacağı aidiyet duygusu, sokağa çıktığında kentin insanlarına mahcubiyetinin olacağı kişi profili olacak. İkincisi yereldeki güvenilir insan olacak. Üçüncüsü kentin demokratik yapısını tanıması ve hangi adımların nerelerde nasıl atılacağıyla ilgili çalışmaları özelinde bilmesi gerekiyor. Dördüncüsü kentteki yaşayan insanlarla abi kardeş ilişkisinde olacak. Seçimler aslında bazen bürokratik işleri geçip kol kola girip, bazen sizler büyüklerimiz, arkadaşlarımız ile omuz omuza mücadele edeceğimiz günlerin hazırlığının yapılacağı günlerdir.

BİZ O YÜZDEN ONİKİŞUBAT'A TALİBİZ

Bizim kenti ayağa kaldırmakla alakalı bir vizyonumuz var. Onikişubat Belediyesi'nin çıtası çok yüksek. Bunun farkındayız. Ama biz bu çıtayı zaten Hanefi Başkanla beraber buraya getirdik. Malum şu andaki durumu itibariyle Onikişubat Belediyesi hem nüfus anlamında hem de sosyal, kültürel yapı anlamında kentin batısında gelişime açık olan, vizyonu açık olan bir belediye. Zor ama zaten beyin şöyle çalışıyor. Siz hiçbir konuyu tekrar etmezseniz, zorluklarla karşılaşmazsınız, kendinizi geliştiremezsiniz. Rutin işi yaparsanız, o iş zaman içinde sıkıcı hale gelir sizi düşürür. Motivasyonunuzu azaltır. Gün ve gün sizi eritir, götürür. Biz o yüzden Onikişubat'a talibiz” ifadelerini kullandı.

Editör: Çağatay Gedik