Kahramanmaraş'ta konteynerlerin üstü çatıyla kaplanıyor Kahramanmaraş'ta konteynerlerin üstü çatıyla kaplanıyor

13.Dönem Cumhurbaşkanlığı ve 28.dönem Milletvekili genel seçimlerinde MHP Kahramanmaraş 1.sıra Milletvekili Adayı Zuhal Karakoç Dora bir ilke imza atarak MHP’nin 54 yıllık tarihinde Kahramanmaraş’ın ilk ve tek kadın milletvekili olma gururunu yaşadı. 2018 seçimlerinde yine Kahramanmaraş’tan 2.sıra Milletvekili Adayı olan Karakoç Dora, partinin yeterli oy alamaması nedeniyle seçilememişti. Bu seçimlerde toplam 8 milletvekilini meclise gönderen Kahramanmaraş, seçimlerde yüzde 16,17 oy oranıyla MHP’yi destekleyerek Zuhal Karakoç Dora’yı meclise gönderdi.  MHP Kahramanmaraş’tan milletvekili seçimlerinde toplam 104 bin 751 oy aldı. Kentte Kadın milletvekili çıkan bir başka isim AK Parti 4.sıra Milletvekili Adayı Tuba Köksal oldu. AK Parti yüzde 47,72 oy oranıyla toplam 309 bin 70 oy alarak meclise 5 vekil gönderdi. Köksal meclise giden 5 milletvekili listesinde yerini aldı.vmn5p_MIrUuTf2u-kNa2rA

ZUHAL KARAKOÇ DORA

1983 yılında Kahramanmaraş’ta doğan Zuhal Karakoç, Anadolu Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümünden mezun olduktan sonra aynı üniversitenin Uluslararası İlişkiler bölümünü bitirdi. Kahramanmaraş’ta ve Ankara’da çeşitli özel öğretim kurumlarında öğretmenlik yapan Zuhal Karakoç Dora iyi derecede İngilizce ve Arapça bilmektedir.

KADINLAR MECLİSTE YÜKSELİŞTE

27’nci Dönem Milletvekili seçimlerinde yüzde 17,1 olan kadın temsil oranı, 14 Mayıs’ta gerçekleşen 28’nci Dönem Seçimlerinde yüzde 21,1’e yükseldi. Meclis'e giren 600 milletvekilinin 121'ini kadınlar, 479'unu erkekler oluşturdu. Meclise en çok kadın milletvekili AK Parti’den seçildi. Toplam 50 kadın milletvekili olan AK Parti’yi sırayla, CHP ve Yeşil Sol Parti 30’ar vekil, İYİ Parti 6 vekil, MHP 4 vekil ve Türkiye İşçi Partisi 1 vekil şeklinde takip ediyor.

Haber: Eyüp Kağan Atlı