Yumurta hemen hemen her sofrada bulunan özellikle kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan besinler arasında yer alıyor. Uzmanlar beslenme düzeni içerisinde mutlaka yumurtaya yer verilmesini öneriyor. Konu hakkında Gazetemize değerlendirmelerde bulunan Diyetisyen Nur Kral, yüzyıllardır bilinen doğal bir besin olan yumurtanın mutlaka kahvaltı soflarında yer alması gerektiğini belirtti.

IMG_8458-1

YUMURTA PROTEİN GEREKSİNİMİNİN KARŞILANMASINDA ÖNEMLİ BİR GÖREV ÜSTLENİR

Yumurtanın sağlık üzerine pek çok faydasının olduğunu dile getiren Diyetisyen Nur Kral, “Yumurta; sağlığa olan faydaları ve besleyici içeriği ile yüzyıllardır bilinen doğal bir besindir. Yediden yetmişe birçok insanın beslenme alışkanlıkları içerisinde yer alan yumurta protein gereksiniminin karşılanmasında önemli bir görev üstlenir. İnsan vücudunda yüzde yüz oranla kullanılabilen iki örnek proteinden bir tanesi anne sütü, bir diğeri ise yumurtadır. Bu nedenle sağlıklı bireylerin beslenme düzeni içerisinde yumurtanın mutlaka yer alması önerilir. Yumurtanın sağlık üzerine pek çok faydasından söz etmek mümkündür. Bu olumlu etkiler tamamen yumurtanın makro ve mikro besin öğeleri açısından çok zengin olmasından kaynaklıdır. Özellikle A, B5, B9 (folik asit), B12, D, E, K, B6 vitaminlerini yüksek oranda içeren yumurta fosfor, selenyum, kalsiyum, çinko minerallerinden de oldukça zengindir.

Ekran Alıntısı 1

YARA İYİLEŞMESİ İLE KAS YAPIMI VE ONARIMINI DESTEKLER

Bunun yanında yumurtanın faydaları arasında şunlara yer verilebilir; Sağlıklı bireylerde iyi kolesterol olarak bilinen HDL kolesterolün normal değer aralığına ulaşmasını destekleyerek kalp ve damar hastalıklarından korunmayı destekler. Yüksek kolin içeriği sayesinde hücre zarı sağlığını güçlendirmeye yardımcı olur. Kolin içeriğinin bir diğer olumlu etkisi ile beyinde sinyal iletiminde görevli moleküllerin üretimini destekleyerek bilişsel fonksiyonları güçlendirir. Hafıza ve konstantrasyon sorunları ile Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların gelişme olasılığını azaltmaya yardımcıdır. A vitamini öncülleri olan lutein ve zeaksantin karotenoidlerini yüksek oranda bulunduran yumurta sarısı, göz sağlığını iyileştirmeye ve retina hasarlarını önlemeye yardımcı olur. Yüksek protein içeriği ile yara iyileşmesi ile kas yapımı ve onarımını destekler.

ÇOCUKLARDA BÜYÜME VE GELİŞMEYİ DESTEKLER

Yumurta önemli bir D vitamini içeriğine sahiptir. D vitamini az sayıda besinin içeriğinde yer aldığından düzenli yumurta tüketimi D vitamini eksikliği ve buna bağlı kemik ve eklem sağlığı sorunlarını önlemeye katkıda bulunur. Antioksidan özelliğe sahip vitamin ve mineraller içerdiğinden kanser ve enfeksiyonlarla mücadeleyi destekler, yaşlanmaya bağlı cilt ve sağlık sorunları ile mücadeleye katkı sağlar. Omega 3 yağ asitleri içerdiğinden bağışıklık sistemini güçlendirmeye, genel anlamda sağlığı korumaya yardımcı olur. Çocuklarda büyüme ve gelişmeyi destekler. Hamilelik ve emzirme gibi besin öğesi gereksinimlerinin arttığı dönemlerde bu ihtiyaçların karşılanmasına yardımcı olur.2-39

DİYET LİSTELERİNİN DE VAZGEÇİLMEZİ

Bileşimindeki protein ve sağlıklı yağ içeriğine bağlı olarak uzun süre tok kalmayı destekleyerek aşırı besin tüketimi, buna bağlı obezite gelişimi gibi olasılıkları düşürmeye yardımcıdır. Düşük kalori içeriğine rağmen tokluk hissi oluşturması kilo kontrolünü kolaylaştırır. Ayrıca zayıflama diyetlerinin devamlılığını desteklerken bu süreçlerde kan şekerindeki dalgalanmaları da azaltır. Yumurtanın en iyi protein kaynağı besinlerden biri olduğunu biliyoruz. İçerdiği sağlıklı yağlar ve proteinle, uzun süre tokluk hissi sağlanmasına da yardımcı oluyor. Bu yüzden diyet listelerinin de vazgeçilmezi. Özellikle danışanlarımdan aldığım geri bildirimlerde, yumurta içeren kahvaltı yapanların çok daha uzun süre tok kaldığını ve gün içinde açlığını daha kolay kontrol edebildiğini görüyorum. Bilimsel çalışmalar da bunu destekliyor ve yumurtayla güne başlayan bireylerin diğerlerine göre gün içinde daha az kalori aldığını ve kilo kontrolünün daha kolay olduğunu gösteriyor.

YUMURTANIN CİLDE OLAN FAYDALARI

Güneş, maske, dezenfektanlar derken cildimiz bu dönemde çok yıprandı. Cildin yenilenmesine katkı sağlayan bazı yiyecekleri mutlaka tüketmek gerekiyor. Kolajen, cildin yenilenmesi ve dokuların iyileşmesinde yer alan en önemli protein. Yumurtanın beyazı, glisin ve prolin de dahil olmak üzere kolajeni oluşturan diğer aminoasitleri de içerdiği için en iyi kolajen kaynaklarından biri. Ancak elbette ki sadece yumurta beyazı yerine tüm yumurtayı tüketmek, kolajen desteğinin yanı sıra aynı zamanda sağlıklı yağ ve yüksek kalitede protein de sağlıyor. Sağlıklı bir kişi, her gün bir tane haşlanmış yumurta tüketerek cildini yenilemeye de katkıda bulunabilir. 4. Fazla haşlamayın sorusu: Yumurtayı pişirirken besin değerlerini kaybetmemesi açısından birkaç detaya dikkat edilmeli. Yumurtada gri halka olmayacak şekilde süreyi dikkatle ayarlamak gerekiyor” diye konuştu.

HABER: EMRAH ÖZDEMİR