1984 yılından bu yana Türkiye'nin sanayileşme haritasında hızla yükselen bir yıldız olarak kendini kanıtlayan Kahramanmaraş, özellikle tekstil sektörü, şehrin sanayileşme sürecinde lokomotif görevi görmüş, uluslararası pazarlarda rekabet edebilir bir kalite ve teknoloji seviyesine ulaştı. Tekstilin ardından kentin ekonomisinde ikinci sırayı alan çelik eşya sanayi ise, geleneksel bakırcılık ve alüminyumculuğun modern bir uzantısı olarak gelişimini sürdürüyor.

DONDURMASI DÜNYA GENELİNE YAYILDI

Kahramanmaraş ayrıca, toz biber ve pul biber üretiminde de sanayileşmeyle birlikte büyüme gösterdi. Ancak şehrin adını uluslararası alanda duyuran en önemli sektörlerden biri hiç şüphesiz dondurma sanayiidir. Geleneksel lezzetleri modern üretim teknikleriyle birleştiren Kahramanmaraş dondurması, önce yakın ülkeler olmak üzere Amerika Birleşik Devletleri ve sonrasında dünya geneline yayıldı.

KAHRAMANMARAŞ DÜNYA PAZARLARINDA YERİNİ ALIYOR

Kahramanmaraş, tekstil, çelik mutfak eşyaları, gıda ve daha pek çok sektördeki yatırımlarıyla Türkiye'nin ekonomik yapılanmasında belirgin bir role sahip. Teknoloji ve kalite alanında ulaştığı yüksek standartlar ile dünya pazarlarında yerini alan bu şehir, ekonomik büyümesini sürdürebilir kılmak için çeşitlilik ve yenilikçilik yolunda emin adımlarla ilerliyor.

Editör: Didem Kayabaşı