6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’ta büyük yıkımların yanı sıra hasar alan yapılara da tespit çalışmaları yapılmıştı. Bu hasar tespit çalışmaları sonucunda orta hasarlı olarak kaydı alınan bina sahipleri aylardır eylemlerle seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Orta hasarlıların yanı sıra evlerinin bulunduğu bölgeler uygun olmayan alan içerisine giren vatandaşlar da bu platform çatısı altında eylem yaparak yetkililerden yardım istiyor. Bu kapsamda direnişlerine ara vermeden sürdüren mağdur vatandaşlar bu kez de Kahramanmaraş Adliyesi önünde toplanarak pankart açtı ve avukatlar desteği ile suç duyurusunda bulunduklarını açıkladı. Uygun olmayan alan içerisinde yer alan binaların çoğu merkez ilçelerden biri olan Onikişubat’ta bağlı; Üngüt, Tekerek, Yamaçtepe, Yunus Emre, Boğaziçi, Vadi, Akif İnan, Maarif, Yirmiikigün, Sümbüllü ve Ağcalı Mahalleleri’nde bulunuyor. Onikişubat’ın ve içinde bulundurduğu bu mahallelerin şehrin canlı ve ayakta kalan bölgesi olduğunu belirten uygun olmayan alan ve orta hasarlı bina mağdurları, hem vatandaşların hem de yetkililerin bu soruna kulak vermelerini, aynı zamanda uygun olmayan alanlarla ilgili hazırlanan raporların yeniden incelenmesini talep ederek bir an önce çözüme kavuşması yolunda adım atılması gerektiğini belirttiler.

İLİMİZDE TOPLUMSAL MAĞDURİYET OLUŞMUŞTUR

Suç duyurusuna ilişkin müvekkillerin avukatları tarafından yapılan açıklamalarda; "Uygun Olmayan Alan ve Orta Hasarlılar Platformunun bugün yüksek katılımlarıyla yapılan suç duyurusuna ilişkin hukuki danışmanlığını yapmaktan gurur duyuyorum. Aynı zamanda bu platformun üyelerinden benim de evim uygun olmayan alanda bulunmaktadır. Suç duyurumuza ilişkin olarak hem platform hem müvekkillerim hem de şahsım olarak şunu önemle belirtmek istiyorum: 6 Şubat 2023 depremleri sonrası Çevre Şehircilik ve İklim Bakanlığınca yürütülen çalışmada rapor hazırlanması için işin verildiği, Gedaş Limited Şirketine yeni çalışma yaptıkları belirtilerek, 2021 yılında Dr. Ali Can Kop’a ilişkin raporu aynen raporlarına eklemek suretiyle yeni hendek açılmış gibi göstererek kamuoyunu zarara uğratmışlardır. Bu işlem sonrası yüz binlerce kişi mağdur olmuş, yuvalarından taşınmak zorunda kalmış. Güçlendirme ruhsatı başvuruları sürüncemede bırakılmıştır. Bu bölgelerin güvenli olduğuna ilişkin ise Prof. Dr. Ramazan Demirtaş'ın üniversite onaylı raporu da göz ardı edilmektedir. Özetle ilimizde ve bu işlemler nedeniyle kişisel ve toplumsal mağduriyet oluşmuş, kamu ciddi zarara uğratılmış ve haksız menfaatler elde edilmiştir. Bu hukuki mücadelenin sonuna kadar destekçisi olacağız.

BU ALANLARI ÇÖZÜMLEMEYE YÖNELİK BİR HAREKET GÖREMEMEKTEYİZ

Hazırlanışında çeşitli usulsüzlükler, ihmaller ve eksiklikler barındıran konuya ilişkin raporlara her ne hikmetse itibar edilmiş hiçbir bilimsel veriye dayanmaksızın hazırlanan bu raporlarla binlerce vatandaşımız mağduriyet yaşamıştır. Birçok vatandaş güçlendirmelerini yapıp sağlıklı şekilde dairelerine geçip oturamadığı gibi barınma ihtiyaçlarını yüksek kira fiyatları nedeniyle betonarme yapıların dışındaki yapılarda kalarak ayrıca mağduriyet yaşamışlardır. Bir yılı aşkın süredir kendi aralarında bir iş birliği içerisinde koordine olan ve hakkını sonuna kadar savunan binlerce mağdur varken, bu alanları çözümlemeye yönelik bir hareket görememekteyiz. Bu yanlışa yönelik herhangi bir adım gelmediği gibi yanlışlığın arka planında ise birçok cezai sonuç doğuran işlem mevcuttur. Burada bu işlemleri gerçekleştiren raporları sadece rant amacı güderek hazırlayan kişilerden ve kurumlardan şikayetçi olmak üzere toplanmış bulunmaktayız” şeklinde açıklamalar yapıldı.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN