Kahramanmaraş halkının güvenliği ve huzurunu sağlamak amacıyla güvenlik güçlerinin yaptığı çalışmalar hız kesmeden sürüyor. Kahramanmaraş’ta son 2 ayda düzenlenen operasyonlar kapsamında neler yapıldığı hakkında vatandaşları bilgilendirmek için Vali Mükerrem Ünlüer, tarafından basın toplantısı düzenlendi. Yapılan güvenlik bilgilendirme toplantısında il genelinde gerçekleşen çeşitli operasyonların verilerini ve katedilen yolları açıklayan Vali Ünlüer, suçların en aza indirgenmesi için güvenlik güçlerinin canla başla çalıştıklarını ifade etti. Ünlüer; şehirde düzenlenen terör, uyuşturucu, dolandırıcılık, kaçakçılık, asayiş, göçmen sorunu, organize suç, bilişim suçları ve trafik uygulamaları hakkında veriler paylaştı. Bir dizi suç çeşidinin operasyon ve tutuklu verileri açıklanan toplantı Valilik Binası’nda yapıldı. Toplantıya Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer’in yanı sıra, İl Emniyet Müdürü Nurettin Gökduman ve İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Gökhan İnan katılım sağladı.

KOLLUK KUVVETLERİMİZ BÜYÜK BİR FEDAKARLIK İÇERİSİNDE ÇALIŞMALARINI YÜRÜTÜYORLAR

Kahramanmaraş’ın huzuru ve güvenliği için yer, zaman ve mekan ayırt etmeksizin operasyonları gece gündüz demeden sürdürmeye kararlı olduklarını belirten Kahramanmaraş Valisi Mükerrem Ünlüer; “Kahraman şehrimizin huzuru ve güvenliği bizim birinci önceliğimizdir. Türkiye'nin huzuru mottosuyla yürüttüğümüz güvenlik ve asayiş çalışmalarımızda şeffaf yönetim anlayışı çerçevesinde halkımızı doğru bilgilendirmeye çok önem veriyoruz. Bu anlamda Kahramanmaraş'ın asayişini, güvenliğini ve toplumun huzuru için kolluk kuvvetlerimiz yedi gün 24 saat esasına göre büyük bir fedakarlık içerisinde çalışmalarını yürütüyorlar. Asrın felaketini yaşadığımız şehrimizde depremden sonra İl Emniyet Müdürlüğümüz 714 personel artışıyla 4 bin 47 ve İl Jandarma Komutanlığımız 366 personel artışıyla 2 bin 155 personelle toplam 6 bin 202 güvenlik personelimiz suçun yaşanmaması adına yürüttüğü huzur operasyonlarıyla birlikte suç işleyenlere göz açtırmamak ve şehrin güvenliğini sağlamak için uyum içerisinde yoğun denetimlerine devam etmektedirler.

I M G 9980

SON TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİNCEYE KADAR MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEKTİR

Güvenlik güçlerimiz amansız bir mücadele ortaya koymaktadır. Tüm terör örgütlerine hem merkezde hem de kırsalda geçit verilmemektedir. İlimizde son 2 ayda bu anlamda 50 operasyon icra edilmiştir. Bu operasyonlarda 16 şahıs gözaltına alınmış, bunlardan 4 şahsa tutuklanma ve 2 şahsa da adli kontrol tedbiri uygulanmıştır. Son terörist etkisiz hale getirinceye kadar mücadelemiz sizlerin de desteğiyle kararlılıkla devam edecektir.

272 DÜZENSİZ GÖÇMEN SINIR DIŞI EDİLMİŞTİR

Göçmen kaçakçılığıyla ilgili ise ilimiz genelinde 110 bin 992 düzenli göçmen bulunmaktadır. Göçmen kaçakçılığına yönelik 278 operasyon icra edilmiş, 416 düzensiz göçmen yakalanmış, gözaltına alınan 5 organizatörden biri tutuklanmış, 272 düzensiz göçmen sınır dışı edilmiştir. Güvenlik güçlerimiz tarafından göçmen kaçakçılığına karşı düzenlenen operasyonlara devam edilmektedir.

UYUŞTURUCUYLA MÜCADELE TİTİZLİKLE TAKİP ETTİĞİMİZ BİR KONUDUR

İnsanımızı sosyal ve ekonomik hayattan koparan, çeşitli suçlar işlenmesine zemin oluşturan uyuşturucuyla mücadele ise en hassas ve titizlikle takip ettiğimiz bir konudur.  Hemşehrilerimizin bilmesini isterim ki aydınlık geleceğimizin teminatı olan gençlerimizin zehirlenmesine asla izin vermeyeceğiz. Bu kapsamda gerçekleştirilen 947 operasyonda bin 38 şahıs gözaltına alınmış, gözaltına alınan şahıslardan 63’ü tutuklanmış, 13’üne adli kontrol işlemi yapılmıştır. Yakalanan malzemeler ise bin 500 gram esrar, 543 gram skum, 209 gram bonzai, 80 gram eroin, 0,39 gram kokain, 10 gram afyon, 2 bin 309 gram metamfetamin gibi çeşitli malzemeler ele geçirilmiştir. Zehir tacirlerine karşı operasyonlarımıza kararlılıkla devam edilecek.

ORGANİZE SUÇ ÖRGÜTÜNE KARŞI MÜCADELEMİZ DEVAM ETMEKTEDİR

Organize suçlarla ilgili olarak 9 operasyon gerçekleştirilmiştir. Operasyonlarda gözaltına alınan 18 şahıstan 15’i tutuklanmış ve 3’üne de adli kontrol işlemi yapılmıştır. Bu kapsamda bir yerel suç çetesi de çökertilmiştir. Yasalara aykırı biçimde oluşan her türlü organize suç örgütüne karşı mücadelemiz büyük bir kararlılıkla devam etmektedir.

52 ADET KAÇAKÇILIKLA MÜCADELE OPERASYONU YAPILDI

Kaçakçılıkla ilgili mücadele kapsamında ise silah, akaryakıt, tütün mamulleri, alkollü içki, kültür ve tabiat varlıklarına yönelik yürütülen çalışmalar neticesinde 52 operasyon gerçekleştirilmiş, 66 şahsa işlem yapılmıştır. Bu kapsamda 10 bin 540 paket sigara, 63 bin 220 adet makaron, 179 kilogram nargile tütünü, 340 kilogram tütün, bin 290 adet puro, 316 adet elektronik sigara, 134 adet cep telefonu, 5 adet tarihi obje, 152 litre alkollü içki ele geçirilmiştir.

ASAYİŞ SUÇLARINDA AYDINLATMA ORANI YÜZDE 92’DİR

Asayiş suçları konusuna gelince, hırsızlık, yankesicilik, dolandırıcılık, ruhsatsız silah, gaz, kumar, cinayet, kadına yönelik şiddet gibi başlıklarda ilimizde suçlulara geçit vermemekteyiz. Gerçekleşen toplam 4 bin 785 asayiş olayında 2 bin 797 şahıs yakalanmış, 244 adet ruhsatsız silah ele geçirilmiştir. Kişilere karşı işlenen suçlar, mal varlığına karşı suçlar, topluma karşı suçlar, millete ve devlete karşı suçlar ile takibi gereken olaylarla ilgili aydınlatma oranımız yüzde 92’dir.

I M G 9987

BİLİŞİM TEKNOLOJİLERİ KULLANILARAK HER TÜRLÜ ÖNLEM ALINMAKTADIR

Kahramanmaraş merkezli 6 ilde 5 Mart’ta gerçekleştirilen operasyonla son iki yılda sosyal medya platformları üzerinden dolandırıcılık yapan çete çökertilmiştir. Önemli konuların başında gelen bir diğer konu da siber suçlarla mücadele. Bu konuda da bilişim teknolojileri kullanılarak her türlü önlem alınmaktadır. Siber suçlarla mücadele kapsamında Ocak ayında 2 operasyon daha yapıldı. Bu operasyonda 9 göz altı yapıldı 8 tutuklanma sağlandı. Siber vatanda da sanal devrelerimiz görevlerinin başında. Siber suçlarla mücadele kapsamında 557 adet sosyal medya hesabı ile 295 adet terör hesaplarında yapılan çalışmalarda 7 şüpheli hakkında işlem yapılmıştır.

TRAFİK UYGULAMALARI TİTİZLİKLE DEVAM ETMEKTEDİR

Trafik olaylarına yönelik yapılan denetimlerde 319 bin 26 araç kontrol edilmiş, bin 478 araç trafikten men edilmiştir. 517 trafik kazası meydana gelmiştir. İlimizde okul servis araçları, ticari taksiler ve motosikletlere yönelik trafik uygulamaları titizlikle devam etmektedir. İlimizde güvenli sistem yaklaşımı esas alınarak, hiçbir vatandaşımızın hayatını kaybetmediği ve ciddi yaralanmaların olmadığı bir ülke hedefinin gerçekleştirilmesi yolunda faaliyetlerimizi kararlılıkla sürdürmekteyiz” dedi.

Muhabir: MELİSA TÜRRKMEN