Millî Eğitim Bakanlığı, Türkiye genelinde öğrencilerin il bazında gelişimlerini takip etmek, okul bazlı eğitim durumlarını ölçmek ve eğitimi etkileyen faktörleri ortaya çıkarmak amacıyla "ölçme değerlendirme merkezleri" kurdu. Bu merkezler, öğrencilerin akademik gelişimlerini izlemek ve öğrenme eksikliklerini tespit etmek amacıyla 81 ilde faaliyete geçti. Kahramanmaraş'ta da bu merkez Duladiroğlu ilçesi Egemenlik mahallesi 21012 sokak no 3'de hizmet veriyor.

251371476 250244083813392 8257632512346357043 N

GERİ BİLDİRİM VE ÖĞRENME EKSİKLİKLERİNİN TESPİTİ

Kahramanmaraş Ölçme Değerlendirme Merkezi, öğrenci, veli ve eğitimcilere geri bildirim sağlamak amacıyla çalışıyor. Bu geri bildirimler, öğrencilerin akademik gelişimlerinin izlenebilmesini ve öğrenme eksikliklerinin tespit edilmesini sağlıyor. Böylece, öğrencilerin eğitim süreçlerinde daha etkin bir şekilde desteklenmeleri amaçlanıyor. Millî Eğitim Bakanlığı'nın bu girişimi, Türkiye genelinde öğrencilerin eğitim kalitesini artırmayı ve eğitimde fırsat eşitliğini sağlamayı hedefliyor. Kahramanmaraş'taki öğrencilerin gelişimi, bu merkezler sayesinde daha yakından takip edilecek ve destekleniyor.

ULUSLARARASI STANDARTLARDA ÖĞRENCİ GELİŞİMİNİ İZLEMEYİ AMAÇLIYOR

Ölçme Değerlendirme Merkezi, uluslararası standartlarda öğrenci gelişimini izlemeyi amaçlayan programlar yürütmektedir. Bu programlar arasında, Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı (PISA) ve Uluslararası Fen ve Matematik Eğilimleri Araştırması (TIMSS) ile rekabet eden "Eğitimde Öğrenci Gelişimini İzleme Sistemi" ve PISA'ya göre daha geniş katılım sağlanan "Akademik Becerilerin İzlenmesi ve Değerlendirilmesi" (ABİDE) çalışmaları bulunmaktadır.

Muhabir: RIDVAN GÖKÇE