Dulkadiroğlu ilçesindeki bir ilkokulda görev yapan kadın öğretmen A.M., bir süredir okul müdürü N.S. tarafından mesaj yolu ve kendisine karşı göndermeli şarkılar söyleyerek taciz edildiğini iddia edip suç duyurusunda bulunmuştu. Kadın öğretmenin şikayeti üzerine okul müdürü N.S., hakkında adli ve idari işlem başlatılarak açığa alınmıştı. Bizlerde yaşanan bu olayı 18 Şubat’ta gündeme taşımıştık. Konunun basında yer alması sonrası haberleri gören başka bir kadın öğretmen E.A.’da 6 yıl önce N.S. tarafından taciz edildiğini öne sürerek şikayetçi oldu.

SENİNLE ÇOK İYİ ANLAŞACAĞIZ, SEN SÜREKLİ GÖLGEM GİBİ YANIMDA OLACAKSIN

Onikişubat İlçesinde bulunan Sergentepe İlköğretim Okulu’nda o yıllarda gönüllü öğretmenlik yaparken okul müdürü N.S. tarafından çok kez sözlü tacize maruz kaldığını iddia eden kadın öğretmen E.A., şikayet dilekçesinde şunları dile getirdi; “Bundan yaklaşık 6 sene evvel Kahramanmaraş Sergen Tepe İlköğretim okulunda gönüllü öğretmen olarak göreve başlamıştım. Burada okul müdürlüğü yapan N.S. isimli kişi daha göreve başladığım ilk gün bana "Seninle çok iyi anlaşacağız, sen sürekli gölgem gibi yanımda olacaksın benim odamda duracaksın benim yanımdan ayrılmayacaksın" diyerek bana göz kırptı. Daha sonra telefon numaramı aldı. Bana bu telefon numarasından mesajlar gönderdi. Bu mesajların birisinde "Cadı yanıma gel" yazmıştı. Ben anlam veremediğim için "Benimle mi konuşuyorsunuz" diye sordum, bana "Burada senden başka cadı mı var" diye cevap verdi.

BEN NİYETİNİN İYİ OLMADIĞINI ANLADIM

Ben niyetinin iyi olmadığını anladığım için kendisi ile arama mesafe koydum, bu şahıs bana eşi ile arasının iyi olmadığını eşi ile birliktelik yaşamadığını söyledi ve benden kendisine gizlice nikah kıyabileceği bir kadın bulmamı istedi. Ben kendisine etrafımda böyle kadınlar olmadığını ve bulamayacağımı söyledim ve bu şahıs bana ara ara bu isteğini ve eşi ile birliktelik yaşamadığını söylemeye devam etti. Hatta benim kızım pandemi döneminde okula devam edemediği için velisi olarak sınıfta bırakılmasını istememe rağmen bu şahıs "Sen benim isteğimi yerine getirmedin ben de senin isteğini yerine getirmeyeceğim" dedi ve sınıfta bırakılmasını istediğim kızımı bir üst sınıfa geçirdi. Daha sonra da bana karşı mobbing uygulamaya başladı, okul içerisinde sürekli diğer öğretmenlerinde bulunduğu ortamda beni azarladı ve aşağılamaya başladı, bu süreç 2-3 yıl kadar devam etti, beni sürekli okuldan kovmakla tehdit etti, hatta bir kaç defa da kovdu, beni okulda istemediğini söyledi.

“GÜZEL KADINLAR GELDİ Mİ YANIMA GETİRECEKSİN” DEDİ

Ayrıca bu kişi bu süre zarfında okula temizlik ve güvenlik görevlilerini bizzat bayanlardan seçer, hatta "Güzel kadınlar geldi mi yanıma getireceksin, güzel değillerse almayacağım" derdi. Yukarıda anlattığım olaylara aynı okulda görev yapan sınıf öğretmeni H.T. tanıktır. Hatta bana "Şekerim" şeklinde hitaplarda bulunduğu mesajları H.T. hoca bizzat kendi gözleri ile görmüştür. Ben bu zamana kadar bu şahıstan korktuğum ve aslen Suriyeli olup, burada çevrem olmadığı ve kimsesiz olduğum için şikayetçi olamadım.”

Editör: Didem Kayabaşı