Whatsapp Image 2024 06 07 At 11.14.02 (1)

16 Haziran Pazar günü idrak edilecek olan Kurban Bayramı için hazırlıklar tüm hızıyla devam ediyor. Kahramanmaraşlı vatandaşlar bayram alışverişi için çarşı pazar gezerken, kurban ibadetlerini yerine getirmek için canlı hayvan pazarının yolunu tutuyor. Kurban Bayramı’nın faziletlerinden biri olan kurban kesmenin çeşitli adımları bulunurken, bu adımlardan biri de kesilen kurbanlıkların etlerinin ayarlanması oluyor. Bazı vatandaşlar etlerini evlerinde kendileri ayarlarken bazıları ise kasaplara vermeyi tercih ediyor. Bu yıl ki Kurban Bayramı’nda kasapların et ayarlama fiyatlarının ne olduğu da vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Bu kapsamda Kahramanmaraş’ta uzun yıllardır babadan oğula geçen esnaflıkla kasaplık yapan Fatih Küçükgörür konu hakkında Kahramanmaraşlı vatandaşlara bilgiler verdi.

Whatsapp Image 2024 06 07 At 11.14.03

KÜÇÜKBAŞ VE BÜYÜKBAŞ KURBANLIKLARI AYARLAMA FİYATLARI

Kurban Bayramı’nda et ayarlama işinin yanı sıra besihanelerinde kurbanlık satışı da yaptıklarını söyleyen Kasapoğlu İşletme Sahibi Fatih Küçükgörür; “Kahramanmaraş'ta kasaplık işiyle uğraşıyorum. Aynı zamanda besi çiftliğimiz var. Et sektörüyle uğraşıyoruz yani. Kendimizi bildiğimizden beri bu işteyiz. Yaklaşık yaşımız 35-36 oldu ve bu işte 20 yılı geçtik. Kurban Bayramı yaklaşıyor bizim de kurbanlık satışlarımız mevcut. Gelen etleri de ayarlıyoruz. Kıyma, kuşbaşı şeklinde hazırlıyoruz. Et çekimleri de yapılıyor. Kurbanlık satışlarımız besihanemiz üzerinden yapılıyor. Kilogram fiyatı küçükbaş için 230 TL, büyükbaş için 220 TL bandında. Et çekim kilosu 5-6 TL bandında düşünüyoruz. Küçükbaş et ayarlaması gövde usulü, kıyma, kuşbaşı şeklinde 700 TL. Büyükbaşta kişi başı 600-700 TL şeklinde paylama ve hisseleme yapıyoruz. Piyasanın da bu şekilde olacağını düşünüyoruz.

Whatsapp Image 2024 06 07 At 11.14.06

KURBAN ETİNİ EVDE AYARLAMAK ZAHMETLİ DE BİR İŞTİR

Kıyma çekimi zaten müşterinin kendisine aittir. Burada tartılır ve kilosu neyse ona göre ücretlendirilir. Dana eti ve kuzu eti kıyma, kuşbaşı, pirzola, sotelik, haşlamalık olarak hazırlanır. Kaba et kemikleri temizlenip normal şartlarda kasap dükkanından nasıl et alınıyorsa, bu bayramda da o şekilde hazırlanmış bir şekilde paketlenir ve teslim edilir. Vatandaşlar evde yapmak isteseler kasaba verdiği ücretin çok daha fazlasını harcarlar. Kemiği ayıklamak ve eti hazırlamak zahmetli bir iştir. Kemiği sıyırdıktan sonra 3 kilo et çöp olur. 3 kilo etin günümüzdeki değeri 1500 TL'dir. Kasaba verdiği 500-700 TL bu iş için makul bir fiyattır. Kurban etini evde ayarlamak zahmetli de bir iştir. Ustaya teslim edilirse etler daha güzel bir şekilde ambalajlanır ve eve daha nezih bir şekilde gider. Hem hanımlar hem erkekler zahmetten kurtulur. Poşetler dolaba konur ve istediğiniz zaman çıkarıp etinizi kullanırsınız. Kebap, sac tavası, haşlamalık her şey düzenli bir şekilde olur. Kurban Bayramı'nda kurbanlıklara ödediğiniz paranın karşılığını tam anlamıyla alırsınız” dedi.

Whatsapp Image 2024 06 07 At 11.14.01

Editör: Didem Kayabaşı