Girişimci Zeliha Akıncık, örgü kumaş sektöründe faaliyet gösteren bir firmanın ihracat biriminde çalıştığı dönemde Avrupa ülkelerindeki döngüsel tekstili keşfedince Kahramanmaraş'ta da benzer bir çabaya girdi. Yaptığı araştırma ve çalışma sonucu 2017 yılında Türkoğlu Organize Sanayi Bölgesi'nde, kentin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı lisanslı ilk tekstil geri dönüşüm tesisini kurmayı başaran Akıncık, burada 5 yıldır Kahramanmaraş ve çevre illerden topladıkları tekstil atıklarını elyafa dönüştürüyor. Geri dönüştürülen tekstil atıklarının Mısır, İtalya, İspanya ve Bangladeş gibi ülkelere ihraç edildiğini anlatan Akıncık, 30 kişi olarak başladıkları bu yolculuğa şu anda yarısından fazlası kadın olan 95 kişiyle devam ettiklerini dile getiriyor.WhatsApp Image 2022-10-09 at 11.03.00

Göksun’da Yollar Ulaşıma Açık Göksun’da Yollar Ulaşıma Açık

TEKSTİL SEKTÖRÜNE UYGUN OLMAYAN KISIMLARINI İSE KEÇE VE İNŞAAT SEKTÖRÜNE VERİYORUZ

Tesise giren atıklarda hiç firelerinin bulunmadığını, bu nedenle 'Sıfır Atık Belgesi'ne sahip olduklarını kaydeden Zeliha Akıncık, atıklardan üretilen elyafın tekstil dışında oyuncak, otomotiv ve inşaat sektöründe de kullanıldığını söyledi. 2 yıl önce tesisin çatısına güneş enerjisi panelleri kurduklarını, bu sayede elektrik ürettiklerini ifade eden Akıncık, "Bu tesiste, Kahramanmaraş'tan ve çevre illerden topladığımız tekstil atıklarını renklerine ve muhteviyatlarına göre ayrıştırıyoruz. Daha sonra mekanik bir açma işlemi gerçekleştiriyoruz. Bu açma işlemimizden çıkan mamullerimizin yüzde 80'ini tekstil sektöründe elyaf olarak veriyoruz. Tekstil sektörüne uygun olmayan kısımlarını ise keçe ve inşaat sektörüne veriyoruz" dedi.WhatsApp Image 2022-10-09 at 11.02.58 (1)

5 YILIN SONUNDA CİROYU 100 MİLYON LİRAYA ÇIKARDIK

5 yılın sonunda hem cirolarını 100 milyon liraya çıkardıklarını hem de atıkları geri dönüştürerek, ürettikleri elyafları ihraç etmeye başladıklarını belirten Zeliha Akıncık, şöyle konuştu: "Yıllık yaklaşık 16 bin ton atık topluyoruz, bunun 14 bin tonunu geri dönüştürebiliyoruz. Tekstil atıklarının içinden gelen ve geri dönüştüremediğimiz kağıt, plastik gibi atıkları da geri dönüşüm tesislerine gönderiyoruz. 2017'de 30 kişiyle başladığımız bu yolculuğa, 2022 itibarıyla yüzde 50'sinden fazlası kadın olan 95 kişiyle devam ediyoruz. İhracatımızın çoğunu Mısır'a, İtalya'ya, İspanya'ya ve Bangladeş'e yapıyoruz. Bu ülkelere direkt ihracat yaparken; bir de simbiyoz halinde olduğumuz diğer firmalar var. Onlar da başta Avrupa ülkeleri ve ABD olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapmaktadır."

WhatsApp Image 2022-10-09 at 11.02.59 (1)WhatsApp Image 2022-10-09 at 11.02.57 (1)

Haber: Abdulsamet İspir