Geçtiğimiz günlerde İstanbul Bakırköy'de eğitim veren bir anaokulunda otizmli çocuk öğretmenleri tarafından dışlanarak düzenlenen mezuniyet gösterisine dahil edilmemişti. Çocuğun annesi Ezgi Desoavlı ise, diğer çocuklar dans ederken gösteriye kabul edilmeyen oğlu için ''Bıktım artık başkalaştırılmaktan'' diyerek sosyal medyadan üzüntüsünü dile getirmişti. Bu olayın bir benzeri de Kahramanmaraş’ta yaşandı.

ANNEDEN TEPKİ GELDİ

İddialara göre, kentteki özel bir anaokulu yönetimi tarafından, yılsonu mezuniyet etkinliği tertip edildi. Anaokulunda eğitim gören çocuklar günler öncesinden gösterilere hazırlandı. Etkinlik ise, 8 Haziran Cumartesi günü Necip Fazıl Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Küçük öğrenciler gösteri için sahneye çıkarken 3 yaşındaki işitme engelli M.K. gösteriye dahil edilmedi. Çocuğunu sahnede göremeyen anne G.K., görevli öğretmenin yanına giderek, “Oğlum gösteriye niçin alınmadı? Alınsın dedim ama umursamadılar” diyerek tepkisini dile getirdi.

ÇOCUĞUMU, ARKADAŞLARIYLA KAYNAŞTIRMAK YERİNE İŞİTME ENGELLİ DİYE DIŞLADILAR

Anne G.K., şöyle konuştu; “Benim çocuğum 3 yaşında işitme engelli. Eğlenmek ve gülmek onunda hakkı. Çocuğumu süsledim püsledim, aldım bir hevesle tüm kıyafetlerinide giydirerek gösteriye götürdüm. Sınıfındaki bütün öğrenciler düzenlenen gösteriye katıldı, bir tek benim çocuğumu gösteriye dahil etmediler. Gösteri içerisinde ağlayan çocukların başına dahi öğretmen diktiler. Ama benim çocuğumu hiçbir şekilde bu gösteriye almadılar. Çocuğumu, arkadaşlarıyla kaynaştırmak yerine işitme engelli diye dışladılar. Okul yönetimine o anda sinirlenerek, “Benim çocuğumu neden çıkarmadınız?” Diye sorduğumda “İstediğiniz yere şikayet edin” cevabını aldım. Başka çocuklar bu duruma düşmesin. Çocuğumun resmen psikolojisi bozuldu. Kahramanmaraş Valiliği ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne sesleniyorum. Bu gibi ayrıştırmaların önüne geçin ki, başka çocuklar, aileler rencide olmasın.”

Editör: Didem Kayabaşı