Doğasıyla, tarihiyle ve kültür mirasıyla gezilmeye değer bir şehir olan Kahramanmaraş, eşsiz bir tur imkânı sunuyor. Doğa yönünden zenginliği ile insanın içini huzurla dolduran Kahramanmaraş'ta, sıcak havaların kendini iyiden iyiye hissettirdiği şu günlerde ailesiyle birlikte hafta sonunu geçirmek isteyenler için alternatif seçenekler bulunuyor. Hafta sonunu fırsata çevirmek isteyen vatandaşlar için Kahramanmaraş’ta gezilmeye değer yerlerini siz değerli okuyucularımız için listeledik.  

İşte Kahramanmaraş’ta gezilmeye değer yerler:

Kahramanmaraş Müzesi

kahramanmaraş müzesi

Depremler birçok tarihi yapıya zarar verirken Kahramanmaraş Müzesi hasar almayarak ayakta kaldı. Şehrin tarihini ve kültürünü keşfetmek isteyenler için kaçırılmaması gereken bir yer olan Kahramanmaraş Müzesi, Neolitik dönemden Osmanlı dönemine kadar birçok farklı döneme ait arkeolojik ve etnografik eserleri barındırıyor. Müzede, Hititlerin tarihine ve kültürüne eşsiz bir bakış açısı sunan Bronz Çağı’na ait eserler yer alıyor. Roma ve Bizans dönemlerine ait eserler, etnografik eserler ve çeşitli coğrafyalardan getirilmiş örneklerin bulunduğu müzeye, yolunuz düşerse mutlaka uğramanızı tavsiye ediyoruz.

Kahramanmaraş Kalesi

maras_kalesi

Kahramanmaraş’ın tarihini ve kültürünü anlatan en önemli yapılarından biri olan Kahramanmaraş Kalesi, Bizans döneminden kalma olup, daha sonra Selçuklular ve Osmanlılar tarafından kullanılmıştır. Üzerinde bulunan devasa Kahramanmaraş yazısı bulunan kale, ziyaretçilere panoramik bir şehir manzarası sunuyor. Şehri ve çevresini kuşbakışı görebileceğiz ve muhteşem fotoğraflar çekebileceğiniz bir yer olan kalenin içerisinde, tarih öncesi dönemlerden günümüze kadar birçok farklı döneme ait kalıntıları ve eserleri görme imkânına sahip oluyorsunuz.

Eshab-ı Kehf Külliyesi

Eshab-ı Kehf Külliyesi

Kahramanmaraş'ın Afşin İlçesinde yer alan tarihi Eshab-ı Kehf Külliyesi, asrın felaketi depremlerini hasarsız atlattı. Şehrin tarihi ve dini yapıları arasında külliye önemli bir yerde bulunuyor. İslam tarihinde önemli bir yere sahip olan Eshab-ı Kehf’in yaşadığına inanılan mağarayı ve çevresindeki yapıları içeren bu külliye, milattan sonra 466 yılında yapılan mescidiyle en eski ziyaretgâhlardan birisidir. Bu mağara, Hristiyanlık, İslam ve Yahudilik gibi birçok farklı din ve kültür için kutsal kabul ediliyor. Bir cami, bir türbe ve bir çeşme bulunan külliye içerisindeki bu yapılar, Osmanlı döneminden kalma mimari özelliklerini barındırıyor. Külliyeye gelen ziyaretçiler, bu tarihi ve dini yapıları keşfederken, Eshab-ı Kehf’in hikâyesini de öğrenebiliyorlar.

Yeşilgöz Mesire Alanı

İtfaiye Haftası’nda Büyükşehir İtfaiyesi’ne Miniklerden Sürpriz Ziyaret İtfaiye Haftası’nda Büyükşehir İtfaiyesi’ne Miniklerden Sürpriz Ziyaret

yeşilgöz gölü

6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde suyu bulanıklaşan Yeşilgöz Mesire Alanı, Kahramanmaraş’ın doğa turizmi noktalarından birisidir. Suyu bulanıklaşan göl eski görüntüsüne kavuşarak çevresindeki mesire alanlarıyla ziyaretçileri ağırlamaya devam ediyor.  Kent merkezine yaklaşık 20 kilometre uzaklıkta, Tekir Mahallesi sınırları içerisinde yer alan bu mesire alanı, doğası, temiz havası ve güzel manzaraları ile öne çıkıyor. Mesire yerinde piknik alanları, yürüyüş parkurları ve çocuk oyun alanları gibi çeşitli imkânlar bulunuyor.

Çokran Şelalesi

Çokran Şelalesi

Kahramanmaraş’ın doğal güzelliklerinden biri olan Çokran Şelalesi, Göksun ilçesinde bulunuyor. Doğası ve etkileyici görünümü ile ziyaretçilerini büyüleyen şelale, özellikle ilkbahar aylarında, karların erimesiyle birlikte daha da güzelleşiyor. Şelale çevresinde bulunan piknik alanları, doğa yürüyüşü için parkurlar ve fotoğraf çekmek için noktalar yer alıyor. Özellikle doğa fotoğrafçıları için mükemmel bir konuma sahip olan şelaleyi ziyaret ederken, hem doğanın sessizliğini hissederek güzel fotoğraflar çekebilirsin.

Başkonuş Yaylası

Başkonuş yaylası

Başta Sümbül ve Salep olmak üzere birçok endemik bitkiyi bünyesinde barındıran ve göçmen kuşların uğrak yeri olan Başkonuş Yaylası, Kahramanmaraş Orman İşletme Müdürlüğü sınırları içerisinde bulunuyor. Etrafı Köknar, Sedir, Meşe, Çam ve Ardıç ağaçlarından oluşan orman ile çevrili olan yayla, geyiklere ve kuşlara ev sahipliği yaparken ziyaretçilere huzurlu ve sakin bir doğa deneyimi sunuyor. Kahramanmaraş’ın doğal güzelliklerinden olan bu yayla şehrin merkezine yaklaşık 55 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Yaylayı ziyaret eden turistler, piknik alanları, doğa yürüyüşü rotaları, kuş gözlem noktaları ve birçok aktivite seçenekleriyle gönüllerince eğleniyor.

Yavşan Yaylası Tabiat Parkı

yavşan yaylası

Doğası, temiz havası ve muhteşem manzaraları ile bilinen Yavşan Yaylası Tabiat Parkı, şehrin merkezine yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta yer alıyor. Park, özellikle piknik yapmak, doğa yürüyüşü yapmak ve temiz havanın tadını çıkarmak isteyenlerin ilk durağı oluyor.  Çeşitli bitki ve hayvan türlerine ev sahipliği yapan tabiat parkı içerisinde sosyal tesisler, piknik alanları, oyun alanları ve yürüyüş parkurları bulunuyor.

Fırnız Mesire Alanı

fırnız mesire alanı

Vatandaşların yaz mevsiminde uğrak noktalarından biri olan Fırnız Mesire Alanı, Onikişubat İlçesinde yer alıyor. Yüksek rakımlı dağların arasından süzülen kaynak suları ile cezbeden bir güzelliğe sahip bölge kendine hayran bıraktırıyor. Özellikle piknik yapmak isteyenlerin uğrak mekânları arasında bulunan Fırnız bölgesinin eşsiz manzarasını seyrederken, doğa ile iç içe bir gün geçirebilirsiniz.

Hem tarihi yapıları, hem de doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine çok çeşitli deneyimler sunan Kahramanmaraş, Türkiye’nin keşfedilmeye değer şehirlerinden biri olmayı başarıyor.  

Haber: Emrah Özdemir