Kentte bazı mekanlar Kahramanmaraş'ın dondurma kültürünü en iyi şekilde temsil eden ve farklı damak zevklerine hitap eden seçenekler arasında yer almakta. Her biri, hem yerel halkın hem de şehri ziyaret eden turistlerin uğrak noktaları arasında. Kahramanmaraş'ta en iyi dondurma deneyimi için birkaç seçkin mekan bulunmakta işte o mekanlar;

MADO: MADO, Kahramanmaraş kökenli bir marka olarak, tarihi 1850'lere dayanan ve geleneksel dondurma yapım teknikleriyle ün kazanmış bir markadır. Şehirdeki en büyük dondurma üreticilerinden biri olarak, yüksek kaliteli meyve ve keçi sütü kullanarak 31 çeşit rengarenk dondurma sunar. MADO, uluslararası arenada da 300'den fazla restoran ve kafe ile temsil edilmekte, yüksek üretim kapasiteleriyle bilinir​​.

 

Yaşar Pastanesi: Kahramanmaraş'ta dondurma denilince akla gelen ilk yerlerden biri Yaşar Pastanesi'dir. 1969 yılında kurulan ve sonrasında MADO olarak da tanınan bu pastane, yöresel Maraş Dondurması'nın en autantik örneklerini sunar. Yaşar Pastanesi, hem geleneksel tatları koruyup sunmanın yanı sıra bir müze işlevi gören dekorasyonu ile de dikkat çeker​​.

 

Karpedo: Karpedo, Kahramanmaraş'ta 1995 yılından bu yana faaliyet göstermektedir ve 33 farklı dondurma çeşidi üretir. Özellikle Maraş Kesme Dondurma gibi geleneksel lezzetleri sunan Karpedo, yerel ve doğal malzemelerle üretim yapmaktadır​​.

 

KIYAKDO: 1935 yılında kurulan KIYAKDO, 25'i aşkın çeşit dondurma üretir ve özellikle doğal meyvelerden yapılan meyveli dondurmaları ile tanınır. KIYAKDO, aynı zamanda tatlı, pasta ve sütlü tatlı üretimi de yaparak geniş bir ürün yelpazesi sunar​​.

Alpedo Dondurma, Kahramanmaraş'ın önemli dondurma üreticilerinden biridir ve geniş bir ürün yelpazesine sahiptir. Çeşitli meyveli ve klasik Maraş dondurması seçenekleriyle dikkat çeker. Ayrıca, Alpedo dondurması, yüksek gıda güvenliği standartları altında doğal malzemeler kullanılarak üretilmektedir ve her mevsim tüketim için uygun olan ürünler sunmaktadır. Şirket, Kahramanmaraş'ta günlük 150 ton üretim kapasitesiyle büyük bir üretim hacmine sahip olup, yerel ekonomiye büyük katkılar sağlamaktadır. Alpedo'nun ürünleri, 25 ülkeye ihracat yaparak uluslararası bir marka haline gelmiştir​​​​​​.


AKDO Dondurma, Kahramanmaraş merkezli bir dondurma üreticisidir ve bölgede oldukça popülerdir. Çeşitli şubeleri aracılığıyla geniş bir menü seçeneği sunarak, geleneksel Maraş dondurmasını ve diğer lezzetleri müşterilerine ulaştırmaktadır. Şirketin şubeleri genellikle yıl boyunca sabah erken saatlerden gece geç saatlere kadar açıktır, bu da ziyaretçilere esnek bir şekilde hizmet alma imkanı tanır​​​​. AKDO'nun dondurma ve tatlı ürünleri, yerel halk ve ziyaretçiler tarafından oldukça beğenilmekte ve şirket, müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Şubeler arasında Piazza AVM, Tekerek, Esentepe ve Fatih gibi farklı konumlar bulunmaktadır, her biri kendi özgün atmosferi ve sunduğu özel lezzetlerle dikkat çeker​​.

Editör: Çağatay Gedik