6 Şubat’ta meydana gelen depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta çocuk dilenci sayısında inanılmaz bir yükseliş var. Şehrin merkezi noktalarında özellikle trafik lambalarında ve market önlerinde sıkça görülen çocuk dilenciler, haksız kazanç sağlamanın yanı sıra vatandaşları rahatsız edici boyutta duygu sömürüsüne başvuruyor. Binevler Kavşağı, Tapu Müdürlüğü kavşağı, Kültür Merkezi Kavşağı, Büyükşehir Belediyesi civarında sıkça karşılaşılan bu dilencilerin büyük çoğunluğu Suriye uyruklu çocuklardan oluşurken neredeyse tamamı kent dışından geliyor. 5-15 yaş aralığında olup kendi başlarına hareket edemeyecek bu çocuklar başkaları tarafından yönetiliyor mu? Sorusunu akıllara getiriyor. Denetimlerin yetersiz kalması sebebiyle özellikle yaşanan depremler sonrası sayılarında artış görülen bu dilenci çocuklara yönelik yetkililerin müdahale etmesi elzem hale geldi. Özellikle dilenen çocukların yoğun trafikte kendi ve sürücülerin hayatını tehlikeye attıkları da görülüyor.

BAŞKA İLLERDE DENETİMLER SIKI İLERLİYOR

Birçok ilde dilendiricilere yönelik yaptırımlar uygulanırken listenin başında İstanbul geliyor. Şehirde sokakta dilendirilen çocuklara yönelik birçok operasyonda çok sayıda çocuk ve çocukları dilendirdikleri belirlenen yakınları yakalanırken, sokakta dilencilik yaptırıldığı tespit edilen bazı çocuklar da muhafaza altına alınıyor. Ama ilimiz Kahramanmaraş’ta denetimlerin yetersizliği baş gösteriyor.

yüz ve plaka bulanık

15 yıl 3 ay hapis cezası bulunan hükümlü Kahramanmaraş'ta yakalandı 15 yıl 3 ay hapis cezası bulunan hükümlü Kahramanmaraş'ta yakalandı

Haber: Eyüp Kağan Atlı