Kahramanmaraş Onikişubat ilçesi sınırlarında bulunan Yavşan Yaylası Tabiat Parkı ilçe merkezine yaklaşık 36 km mesafede yer alıyor. Kahramanmaraş’ın güneybatısında bulunan Yavşan Yaylası Tabiat Parkı’nın yer aldığı Çimen Dağı zengin flora ve faunasıyla dikkat çekiyor. Tabiat Parkı içerisinde 67 familyaya ve 287 cinse dâhil 529 bitki türü ve alt tür yer alıyor.

K12

Sahip olunan 529 bitki türünün 65 tanesi endemik tür olmakla birlikte Ajuga relikta bitkisi sadece Çimen Dağına özgü bir türdür. Yaz mevsiminde ferahlamak ve orman örtüsü altında yürüyüş yapmak isteyen ziyaretçilerin ilgi odağı olan mekân doğa fotoğrafçılığı ve doğa yürüyüşü için de birçok doğal güzelliği ziyaretçilerine sunuyor. Ulaşımın oldukça kolay olduğu tabiat parkında temel ihtiyaçların giderilebileceği tesisler ve yürüyüş rotaları, seyir noktaları ve kamp alanını yer alıyor.

Photo By Mesut On June 30, 2023. (1)Günübirlik ziyaretçilerinin dinlenebileceği çardaklar ve araçlar için otoparkın da yer aldığı park içerisinde çeşme, mescit, lavabo gibi yapılar da bulunuyor. Sonbahar aylarında geniş yapraklı ağaçların yapraklarının dökülmeye başladığı günlerde oluşan renk farklılığı fotoğrafçılar için oldukça güzel kareler sunuyor.

150657,Yavsan Yaylasijpg

Editör: Çağatay Gedik