Kahramanmaraş, doğal güzellikleri ve yeşil alanlarının bol olduğu bir şehir olarak öne çıkıyor. Bayram tatilini doğayla iç içe geçirmek isteyen vatandaşlar için mükemmel seçenekler sunan şehirde, aileler de, bayram tatilini şehrin stresinden uzak, huzurlu bir ortamda geçirebilecekleri piknik alanlarını tercih ediyorlar. İşte Kahramanmaraş'ta bayramda piknik yapabileceğiniz en güzel yerlerden bazıları:

SERİNLETİCİ ORMAN HAVASIYLA KAPIÇAM TABİAT PARKI

351010,Kapicamtabiatparki3Jpg

Kahramanmaraş merkeze sadece 20 kilometre uzaklıkta yer alan Kapıçam Tabiat Parkı, zengin bitki örtüsü ve serinletici orman havasıyla piknik için ideal bir konum. Aileler için oyun alanları, yürüyüş yolları ve piknik masaları gibi olanaklar sunan park, bayram tatilinde doğayla baş başa kaliteli zaman geçirmek isteyenler için vazgeçilmez adreslerden birisi.

MAVİ VE YEŞİLİN BULUŞMA NOKTASI MENZELET BARAJI

48822417 Pxh D Izqrx Y Uf I X51C Dk G0 Q5 T M H K W4 A2Lg Sv Jp8 N Edo

Mavi ve yeşilin buluşma noktası Menzelet Barajı çevresi, piknik ve kamp yapmak isteyenler için harika bir alternatif sunuyor. Baraj gölü kenarında kurulmuş piknik alanları, ziyaretçilere huzurlu bir doğa manzarası eşliğinde yemek yeme ve dinlenme imkânı sağlıyor. Ayrıca, balık tutmayı sevenler için de ideal bir yer olarak öne çıkıyor.

AHIR DAĞI ZİRVESİNDEN KAHRAMANMARAŞ MANZARASI EŞLİĞİNDE PİKNİK YAPILABİLİR

Şehir merkezine yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Ahır Dağı, doğa yürüyüşleri ve piknik için tercih edilen bir başka nokta. Ahır Dağı zirvesinden Kahramanmaraş'ın nefes kesen manzarasın eşliğinde temiz hava ve sessizlik içinde bir gün geçirme imkânı sunuyor.

KILAVUZLU PARKI VE MESİRE ALANI VATANDAŞLARIN SIKÇA TERCİH ETTİĞİ NOKTA

İl Merkezinin 5 kilometre uzaklığında 50 dönüm üzerine kurulu bir yer olan Kılavuzlu Parkı ve Mesire alanı, park içerisinde bulunan yel değirmeni yöre halkı tarafından oldukça seviliyor. Park içerisinde, çay bahçesi, yel değirmeni, yapay şelale, yürüyüş yolları, dev çocuk oyun alanı, spor aletleri, mangal, piknik yapmak için kamelyalar ve barbeküler bulunuyor.

MUHSİN YAZICIOĞLU PARKI TERCİH EDİLEN NOKTALARDAN BİRİSİ

Muhsin Yazicioglu Parki

Kahramanmaraş’ın merkezinde Pınarbaşı caddesinde bulunan Muhsin Yazıcıoğlu Parkı, mangal ve piknik yapmak için vatandaşların tercih edebileceği bir yerdir. Çocuk Oyun Alanları, Futbol, Basketbol, Voleybol sahaları ile çocuklar oldukça güzel vakit geçirirken ailelerde rahatça kafa dinleyebileceği bir ortam vardır. 

OLDUKÇA SERİN HAVASIYLA PİKNİKÇİLERİN GÖZDESİ BAŞKONUŞ YAYLASI

Kahramanmaraş’ın Onikişubat ilçesinde yer alan Başkonuş Yaylası, kent merkezinden 50 kilometre uzaklıktadır.  Başkonuş Yaylası, Kahramanmaraş’ta piknik yapılacak yerlerin başında geliyor. Harika bir manzaraya sahip olan yaylanın yaz aylarında oldukça serin havasıyla piknikçilerin gözdesi oluyor. Dilediğiniz gibi piknik yapabileceğiniz Başkonuş Yaylası’nda misafirlerin hizmetine sunulan bir restoran da bulunuyor. Ayrıca yaylada konaklamak isterseniz de dağ evleri de sizi bekliyor.

BÖLGENİN EN ÇOK TERCİH EDİLEN MESİRE ALANI DÖNGEL MAĞARALARI

Döngel Mağaraları, Kahramanmaraş-Kayseri yolu üzerinde ve kent merkezinden yaklaşık olarak 50 km uzaklıkta yer alıyor. Kahramanmaraş’ın kendine hayran bırakan tarihi yerler arasında en önemli doğal güzelliklerinden biri olan Döngel Mağaralarında piknik yapmak mümkün. Yaz aylarında oldukça serin bir atmosfere sahip olan Döngel Mağaraları, bölgenin en çok tercih edilen mesire alanlarının da başında geliyor.

YEŞİLGÖZ MESİRE ALANI’NDA, PİKNİK ALANLARI, KOŞU VE YÜRÜYÜŞ NOKTALARI YER ALIYOR

Mp C Lt1 Dijk Cfeuo J Cc D At Q

Kahramanmaraş- Kayseri yolu üzerinde bulunan Yeşilgöz Mesire Alanı, Kahramanmaraş’ın merkezinden de yaklaşık olarak 55 km uzaklıkta bulunuyor. Kamp yapmanın da mümkün olduğu Yeşilgöz Mesire Alanı’nda, piknik alanları, koşu ve yürüyüş noktaları yer alıyor. Ayrıca mesire alanı içinde Yeşilgöz Obruğu olarak bilinen ve şelaleyi andıran bir oluşum ziyaretçilere doğal bir güzellik sunuyor.

YAVŞAN YAYLASI TABİAT PARKI TEMİZ HAVASI VE ZENGİN BİTKİ ÖRTÜSÜYLE PİKNİKÇİLERİ KARŞILIYOR

Yavsan Giris 800X445

Yavşan Yaylası, 348 hektarlık devasa bir alanda konumlanıyor. Şehir merkezinden yaklaşık olarak 40 kilometrelik bir uzaklıkta yer alan Yavşan Yaylası Maraş Ovası’nın güneyindeki Gâvur Dağları’nın kuzeyinde kalıyor. Zengin bir bitki örtüsüne sahip olan Yavşan Yaylası’nda 67 familyaya ve 287 cinse dağılmış 529 tür takson bulunuyor. Yavşan Yaylası’nda ayrıca çok sayıda yabani hayvan türü de yer alıyor. Yayla, da ağaçlar altında temiz hava ve muhteşem doğanın içerisinde piknik yapma imkanı sağlıyor.

İZZET BEGOVİÇ REKREASYON ALANI ALTERNATİFLER ARASINDA BULUNUYOR

Dji 0061

İzzet Begoviç rekreasyon alanı içerisinde, Yapay Gölet, Skate Park, Bahçıvan Çocuk Kulübü, Gençlik Merkezi, Japon Bahçesi, Çocuk Oyun Alanları, Dinlenme Alanları, Yürüyüş Yolları bulunan bir yerdir. Ailelerin burada piknik yapabileceği, restoranda çay, kahve içebileceği alan bulunuyor.

ASLANBEY MESİRE ALANI BÖLGENİN EN BÜYÜK KONUMUNDA

Bölgenin En Büyük Mesire Alanı olarak bilinen Aslanbey Mesire Alanı 550 Dönümlük Ormanlık Alanı arazisi içerisinde çeşitli etkinlikler vardır. En dikkat çeken bölüm olarak Asma Halat Köprüsü ve 40 metre uzunluğunda kaydırağı olan Dev Macera Park Alanıdır.  Alan içerisinde ayrıca, Masa Tenisi Oyun Alanı, Satranç Oyun Alanı, Hayvanat Bahçesi, Yürüyüş Parkuru, Piknik Alanları bulunuyor.

AKARSU KENARINDA PİKNİK VE YÜRÜYÜŞ YAPABİLECEĞİNİZ YER FIRNIZ MESİRE ALANI

Kahramanmaraş’ın doğasını gözler önüne seren Fırnız Mesire Yeri, çam ormanları arasında güzel vakitler geçirmenin keyfini yaşatıyor. Fırnız Mesire Yeri, Göksun karayolu üzerinde bulunmakta olup, aynı ismi taşıdığı Fırnız Köyü’nde yer alıyor. Bölgedeki akarsu kenarında piknik ve yürüyüş yapabilir ve doğanın tadını çıkarmak mümkündür. Fırnız Mesire Yeri’ne aracınızla yaklaşık 45 dakikada ulaşılmaktadır.

Editör: Didem Kayabaşı