Kurban bayramlarında kurbanlık alışverişinden sonra ilk akla gelen elbette bayram şekeri oluyor. Bu bayram da şeker fiyatlarının ne durumda olduğu ve Ramazan bayramına göre fiyatlarda ne gibi değişiklik yaşandığı vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Konu kapsamında Kahramanmaraş’ta bayram alışverişinin başlamasıyla çarşılarda ve şekerlemecilerde yoğunluk yaşanıyor. Esnaflar,  Ramazan bayramına kıyasla hem çikolata hem de lokum fiyatlarının bir hayli yükseldiğini söylüyor.

Ekran Görüntüsü 2024 06 06 095731

Ekran Görüntüsü 2024 06 06 095627

MÜŞTERİLERE FİYAT SÖYLEMEKTEN ÇEKİNİYORUZ

Şekerleme ve çikolata fiyatlarında yüzde 25'lik bir artış olduğunu söyleyen Şekerlemeci Çağatay Parmaksız, sürekli fiyat artışlarından dolayı zorlandıklarını belirterek; "Çikolata sipariş eden firmalar, küçük işletmeler bu durumdan çok mustarip. Fiyatları takip etmekte zorlanıyoruz. Önceki bayrama göre fiyatlara yüzde 25’lik zam geldi. Birinci sınıf bir kilo çikolatanın fiyatı şu an 850 liradan satışa sunuluyor. Yerli markalar ise biraz daha uygun fiyatlardan satılıyor. 1 Kiloluk hazırladığımız şeker kutuları ortalama 400 lira iken, yarım kiloluk ve 750 gramlık kutularda farklı fiyatlar arasında değişiklik gösteriyor. Birinci sınıf badem şekerinin kilosu ise 300 liradan satışa sunuluyor.

Şeker-1

Ancak şekerlemelerdeki, fiyat artışları nedeniyle müşteriler artık daha küçük miktarlarda, yarım kilo ya da 250 gram gibi ürünler satın almaya başladı. Artan fiyatlar nedeniyle müşterilere fiyat söylemekten çekiniyoruz. Kurban Bayramı'nda, Ramazan Bayramına kıyasla daha az hareketlilik var çünkü insanlar kurbana daha fazla önem veriyor" dedi.  

Muhabir: MELİKE ALGAN