WhatsApp Image 2023-12-01 at 16.00.23

Kahramanmaraş’ta açıldığı günden bu yana birçok etkinliğe ev sahipliği yapan EXPO 2023 Sergi Alanı’nda Esnaf ve Sanatkârları Odaları Birliği, Terziler ve Konfeksiyoncular Odası ve Onikişubat Belediyesi iş birliğinde Kahramanmaraş Tekstil Fuarı’nın açılışı gerçekleştirildi. 10 Aralık Pazar gününe kadar sürecek olan fuarda Kahramanmaraş'ın tekstil sektöründeki başarısını çok daha ileriye taşınması hedefleniyor. Kahramanmaraşlı esnafların da satış yapma imkânı bulacağı fuarın açılışında konuşan Başkan Hanefi Mahçiçek, EXPO 2023 projesinde düzenlenecek olan fuarlar ile Kahramanmaraş’ın tanıtım eksikliğini telafi etmeye çalıştıklarını ifade etti.

EXPO 2023 ALANIMIZDAKİ PROGRAMLARIMIZA DEVAM EDİYORUZ

Onikişubat Belediye Başkanı Hanefi Mahçiçek, “6 Şubat depremlerinden sonra Kahramanmaraş'taki yerel yönetimlerimiz vakit kaybetmeden çalışmalarına devam ettiler. Gerçekten özellikle sanayi alanındaki işverenlerimiz süratle yıkılan fabrikalarını ya da hasar gören iş yerlerini tamir ettiler. Süratle de çalışmaya başladılar. İstihdamı ve Kahramanmaraş’ımızın yanında ülkemizin de ekonomisine katkıda bulunmaya devam ettiler. Ama bir takım olumsuz etkilenmeler de oldu. Bu normal çünkü çok büyük bir felaket yaşadık. Biz bu eksiklikleri telafi etmek, Kahramanmaraş'ın gerçekten çok önde olan sektörlerini hem ulusal hem de uluslararası düzeyde tanıtabilmek için EXPO 2023 alanımızdaki programlarımıza devam ediyoruz. Geçen haftalarda biliyorsunuz kitap fuarı düzenlemiştik. Gerçi muhteşem ilgi gördü. 300 binin üzerinde insanımız o kitap fuarına gelmişler, ziyaret etmişler. Okuma zevklerini devam ettirme gayretinde bulunmuşlar. Öğrencilerimiz gelmiş okumak için alacakları kitaplarla kendi alanındaki gayretlerine devam ettiler. Depremden sonra Kahramanmaraş’ımızın bir rehabilitasyonuna ihtiyacı var. Gerçekten vatandaşlarımızın çocuklarıyla, aileleriyle beraber hoş vakit geçirebilecekleri, güzel vakit geçirebilecekleri ve özellikle esnaflarımız nezdinde alışveriş yapabilecekleri bir alan lazım.

TEKSTİL SEKTÖRÜNDE BİR FUAR DAHA DÜZENLEME KARARI ALDIK

Biz işte onun için esnaflarımızla ve esnaf odalarımız beraber hemen Kahramanmaraş'ın öncü olduğu sektörlerden bir tanesi olan tekstil sektöründe bir fuar daha düzenleme kararı aldık. Gerçekten çok bilmediğimiz şeyler var. Ya da tanıtamadığımız şeyler var. Kadın ayakkabıları üretiminde Türkiye'nin ikincisi olacaksınız. Nüfusa orantılandığınız zaman tekstilde özellikle konfeksiyonda Türkiye birincisi olacaksınız. Türkiye'deki dokumanın yüzde 17’yle 20 arasındaki üretimini sağlayacaksınız. Yaklaşık 2 milyar dolara yakın ihracat yapacaksınız. Ama eksik olan tarafımız neydi? Bilinirliğimizin az olması. İşte EXPO projemizde düzenleyeceğimiz fuarlarda bu eksiğimizi telafi edeceğiz. En azından depremde sıkıntı çeken esnaflarımıza küçük bir ekonomik değer yaratabilir miyiz diye çalışmamız lazımdı. Onu yaptık. Esnaf odaları birlik başkanımızı ziyaret ettik. Beraber düzenleyelim dedik. Kendileri iş birliği içerisinde düzenleyebileceğimizi ifade ettiler. Kendilerinden de ve odalarımızdan da çok ciddi değerli katkılar aldık” ifadelerini kullandı.  

Kahramanmaraş'ta 100 depremzede nişanlı çift için toplu düğün yapılacak Kahramanmaraş'ta 100 depremzede nişanlı çift için toplu düğün yapılacak

Haber: Melisa Türkmen

Editör: Melisa Türkmen