Edinilen bilgiye göre, son yıllarda Kahramanmaraş, İstanbul, Mersin, Osmaniye, Kayseri ve Hatay’da sosyal medya platformları üzerinden klima, beyaz eşya, mobilya takımı, araç yedek parça satışına dair sahte ilanlar vermek ve oluşturulan sahte bayan hesapları üzerinden mağdur vatandaşlar ile iletişime geçerek elde ettikleri cinsel içerikli sohbet ve fotoğraflar üzerinden şantaj yoluyla para temin etmek yöntemleriyle çok sayıda vatandaşın mağduriyetine yol açan 17 şüpheli eş zamanlı düzenlenen operasyonlarla yakalandı.

21 ADRESE OPERASYON DÜZENLENDİ

21 farklı adrese yapılan operasyonlarda, arama işlemleri sonucunda suçta kullanıldığı değerlendirilen çok sayıda cep telefonu, sim kart, banka kartı, hard disk ve tablet ele geçirildi.

Whatsapp Image 2024 03 08 At 09.05.00

42 FARKLI OLAYA KARIŞTIKLARI BELİRLENDİ

42 farklı olaya karıştıkları tespit edilen şüpheliler hakkında, “Suç İşlemek Amacı İle Örgüt Kurma, Bilişim Sistemleri Vasıtası İle Nitelikli Dolandırıcılık, Şantaj, Kişisel Verilerin Hukuka Aykırı Olarak Ele Geçirilmesi,  Suçtan Kaynaklanan Malvarlığı Değerlerinin Aklanması’’ suçlarından soruşturma başlatıldı.

Gözaltına alınan ve emniyete getirilerek sorgulanan 17 şüphelinin emniyette işlemleri tamamlanarak, adliyeye sevk edildi.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN