6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş'ta, şehrin yeniden imar ve inşası için hummalı bir çalışma yürütülüyor. Özellikle yıkımın en şiddetli olduğu bölgelerde başlatılan "Yeni Şehir Projesi" kapsamında konut çalışmaları gece gündüz devam ederken, Hükümet Bulvarı, Azerbaycan Caddesi ve Trabzon Caddesi'nde bazı binalar da yükselmeye başladı. Depremde yıkılan hastane ve otellerin bulunduğu alanlarda da yeni yapılar inşa ediliyor. Ancak bu yeni yapıların içerisinde, yıkılan hastane ve otellere ilişkin hiçbir adım atılmadığı gözlemleniyor. Proje kapsamında inşa edilen yapılar tamamen konut, işyeri ve ofislerden oluşuyor. Deprem sonrası tamamen yok olan Vatan Hastanesi, Megapark Hastanesi, Saffron Otel, Clarion Otel, Alcazar Otel, Efes Otel ve Arıkan Otel gibi işletmeler, yeni şehir projesinde yer almıyor.

Yeni Kahramanmarasin Insasi Suruyor 192057 20230927

HASTANELERİN KIRMIZI ALARMI DEVAM EDECEK

Depremlerden sonra kentte yaşanan hastane problemi, hem vatandaşları hem de sağlık çalışanlarını ciddi şekilde etkiledi. Kahramanmaraş'ta Necip Fazıl Şehir Hastanesi, Tıp Fakültesi ve Yörük Selim Devlet Hastanesi'nde yaşanan yoğunluk sebebiyle hastaneler kırmızı alarm verdi. Yükselen yeni yapıların içerisinde hastane bulunmaması, sağlık krizinin devam edeceğini gösteriyor.

KONAKLAMA İHTİYACI KARŞILANAMIYOR

Depremlerde birçok otelin yıkılması da, şehre gelen yerli ve yabancı turistlerin konaklama ihtiyacını karşılayamamasına sebep oldu. Kahramanmaraş'a gelen turistler, konaklama ihtiyaçlarını şehre en yakın il olan Gaziantep'te gidermeye başladı. Bu durum, şehrin deprem sonrası ekonomik kalkınmasına da olumsuz bir şekilde yansıyor.

Aa Picture 20231109 32764437

Editör: Didem Kayabaşı