Zengin kültürel mirasa ve turistik potansiyele sahip olan Kahramanmaraş, doğal güzellikleri, gastronomisi ve tarihi bakımından ön plana çıkan şehirler arasında yer alıyor. Şehrin tanıtımı noktasında daha etkin bir rol üstlenmek adına Büyükşehir Belediyesi tarafından 2 buçuk yıldır üzerinde çalışılan “Dijital Kültür ve Turizm Envanteri" uygulaması hayata geçirilirken, Çamlıca Turizm Tesisleri’nde uygulamanın tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Uygulama, şehrin zengin tarihini, kültürel varlıklarını, mutfağını, turistik mekanlarını daha hızlı ve etkili bir şekilde tanıtma, aynı zamanda başka şehirlerde veya yurtdışında yaşayan insanlarla da paylaşma amacı taşıyor. Uygulamaya, android ve IOS işletim sistemine sahip mobil cihazlar ve kahramanmaraskulturturizm.com web sitesi üzerinden erişilebilecek olup kullanıcılara Kahramanmaraş'ın tarihi ve kültürel zenginliklerini interaktif bir şekilde keşfetme fırsatı sunacak. Ayrıca, turistlere ve yerel halka, şehirdeki etkinlikler, festivaller ve diğer turistik aktiviteler hakkında güncel bilgiler sağlayarak ziyaretçilerin şehirde daha keyifli vakit geçirmelerine de yardımcı olacak. Tanıtım programına, AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişci, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, AK Parti Kahramanmaraş İl Başkanı Cüneyt Doğan, Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, Kültür Spor ve Turizm Dairesi Başkanı Duran Doğan ve çok sayıda davetli katıldı.

Ekran Görüntüsü 2024 03 07 140104

PROGRAMIN YAZILIMINI KAHRAMANMARAŞLI MÜHENDİSLER GERÇEKLEŞTİRDİ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Kültür Spor ve Turizm Dairesi Başkanı Duran Doğan; “Kahramanmaraş'ın dijital kültür ve turizm envanterinin kurulması için yaklaşık 2 buçuk senedir emek veriliyor. Dijital, kültür ve turizm envanterininin hem bir web sayfası var, hem de cep telefonlarımıza aplikasyon olarak indirebiliyoruz. Yani Android ve İOS cihazlara kurulumu mevcut. Kahramanmaraş'la ilgili, şehrin kültürüne, turizmine, doğal güzelliklerine kısacası şehirle ilgili merak edilen her şeye ulaşabileceğimiz bir platform oluşturduk. Programın yazılımını Kahramanmaraşlı mühendisler gerçekleştirdi. Biz Türkiye'de ve dünyada birçok web sayfasını inceledik. Turizm tanıtım sitesi ya da şehir tanıtımı dediğimiz sayfaların birçoğunu inceledik ve çalışmalarımızı bu yönde ilerlettik. En kapsamlı ve verimli siteyi oluşturabilmek için çalıştık” dedi.

Ekran Görüntüsü 2024 03 07 140134

REKABET GÜCÜNÜN ARTTIRILMASI İÇİN ŞEHRİN ZİYARETÇİ ALMASI GEREKİR

Şehirlerin rekabet gücünün arttırılmasının ziyaretçi sayısıyla doğru orantılı olduğunu söyleyen Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör; “3 yıla yakın bir süredir üzerinde çalışılan dijital kültür ve turizm envanterimizin tanıtımını yapıyoruz. Ben öncelikle emeği geçen bütün çalışma arkadaşlarıma, buna destek herkese yürekten teşekkür ediyorum. Şehirlerin tabii ki rekabet gücünün arttırılması için en önemli hususlardan biri bu şehrin ne kadar ziyaretçi aldığıyla alakalıdır. Bu manada üç başlık çok önemlidir. Şehre ulaşım, erişim birbirine gelip gidilebiliyor mu? Ulaşımdaki keşiflilik, hava yolu, deniz yolu, karayolu ve buradaki altyapı o geçilecek alanlardaki altyapılar ve şehrin tanıtımı. Hamdolsun ulaşımla ilgili çalışmalar devam ediyor. Deniz yolu imkanımız yok ama karayolları ağımız, edebiyat yolu ile birlikte de son derece kolaylaştı. Ama tabii ki daha gelişecek yerlerde var. İnşallah hızlı tren projesininde hayata geçmesiyle demir yolları sorunu da çözülmüş olacak. Hava yolumuz var. Geliştirilmesi gerekiyor. Sayın bakanımız, çok değerli milletvekillerimiz bu konuda şehir protokolü olarak büyük gayret ediyor. İnşallah onun da uçak sayısı çeşitliliği artmış olacak.

NÜFUSUMUZUN EN AZ 3 KATI ZİYARETÇİ ÇEKEBİLMEYİ HEDEFLİYORUZ

Allah bize çok güzel bir coğrafya vermiş. Gerçekten dünyada birçok şehre nasip olmayan bir coğrafyamız var. Kahramanmaraş kadim bir şehir. 600’ün üzerinde kültür varlığımız var. Gerçekten dünyada birçok kente nasip olmayacak bir mutfak kültürümüz var. Tabii ki biz bunları daha iyi tanıtmak istiyoruz. Şehir, 600 bine yakın ziyaretçi alıyor. Bizlerin hedefi, nüfusumuzun en az 3 katı ziyaretçi çekebilmek. Bunun için imkanımız var, bunun için gayretimiz var, bunun için fırsatlarımız var. Biz burada şehre baktığımızda en az 50 yıl ileriye bakarak çalışma yapmamız gerekiyor.

ÇOK VERİMLİ BİR UYGULAMA GELİŞTİRİLDİ

Oluşturulan dijital kültür ve turizm envanteri sayesinde bütün kültür varlıklarımızı, doğa varlıklarımızı, gastronomimizi, somut olan ve olmayan bütün kültür varlıklarımızı bir dijital yatırım programında ortaya koyduk ve dünyanın neresinde olursa olsun herkes ulaşabilecekler. Kahramanmaraş'ı görmek isteyen ve şehre gelen ziyaretçiler uygulama sayesinde, nereleri ziyaret etmek istiyorlarsa, uygulama eşliğinde kolayca ulaşım sağlayabilecekler. Özellikle, başka şehirlerde yaşayan insanlarımızın, Kahramanmaraş'a gelme imkanı olmayabiliyor. Onlar için çok verimli bir uygulama. Buraya gelmeden şehirde neler olup bittiğini, mekanları hem içeriden hem dışarıdan gezme imkanı bulabiliyor. Günümüz teknolojisine göre bu programın çok kıymetli olduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Bu sürekli geliştirilecek ve aynı zamanda bütün varlıklarımızın kaydını tutacak bir formata da sahip. İnşallah bu ve benzeri çalışmalarda şehrimizin tanıtımına, turizmine, kalkınmasına katkı sağlayacağını ifade ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” sözlerini kaydetti.

KAHRAMANMARAŞ TÜRKİYE'NİN İLERİDE EN GÜZEL ŞEHİRLERİNDEN BİRİSİ OLACAK

Programda konuşan Türk Parlamenterler Birliği Genel Başkanı Nevzat Pakdil, şu ifadeleri kullandı; “Bu şehir toprağıyla, ırmağıyla, çayır çimeniyle, bahçesiyle, ormanıyla bizim şehrimiz. Dolayısıyla biz bu şehre olan borcumuzu da yeri geldiği zaman en iyi şekilde ödemek durumundayız. 3 dönem milletvekilliği yaptım. Elimizden geldiğince şehrimize hizmet kazandırmaya çalıştık. Bu şehir hep birlik ve birliğimizin gücünün örneğidir. Birilerimiz olmazsa diğerlerimiz eksik olur. Onun için kaynaşarak bu şehri tekrar yeniden ayağa kaldırmak gerekir. Uzay sanayinde ve diğer çalışmalarda çok büyük mesafeler alındı. Kahramanmaraş, Türkiye'nin uzay güçlerinden birisi olacak, buna canı gönülden inanıyoruz. Tanıtım yönünde de, hava yoluyla, kara yoluyla, raylı sistemlerle birlikte Kahramanmaraş Türkiye'nin ileride en güzel şehirlerinden birisi olacaktır.”

Ekran Görüntüsü 2024 03 07 140231

KAHRAMANMARAŞ HER DAİM ALKIŞLANMAYI HAK EDEN BİR ŞEHİR

Kahramanmaraş’ın her daim alkışlanmayı hakeden bir şehir olduğunu söyleyen AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Vahit Kirişci işe şunları kaydetti; “Çok kıymetli, çok önemli, çok değerli olan bir çalışma gerçekleştirilmiş ve bir envanter ortaya konulmuş. Artık dijitalleşen dünyada bu tür yazılımlar, bu tür uygulamalar, bilhassa gençlerin ilgisini çekecek formattaki çalışmalar bence çok kıymetli ve çok değerlidir. Ülkeler nasıl birbiriyle rekabet ediyor ise şehirlerde birbirleriyle rekabet ederler. Tabii ki rekabetin gerçekten seviyeli, şehirlerimize, ülkemize yakışır rekabet olması çok önemli. Olmayan bir şeyi varmış gibi göstermekten söz etmiyoruz. Ama olanı da mutlaka en güzel şekliyle takdim etmek istiyoruz. Gastronomisiyle, kültürüyle, sanatıyla, edebiyatıyla, turizmiyle, aklınıza gelebilecek her yönüyle, öbür tarafta sanayisiyle, iki tane üniversitesiyle, sporcularıyla, bu şehir her daim alkışlanmayı hak eden bir şehir. Bu tür çalışmalar şehirlerin bu yüzünü, vatandaşlarımızın dışında bizi takip edenlere de hitap edecektir. Uygulama farklı dillerde de kullanılabilecek. Biz 1 milyon 116 bin nüfusu olan bir şehiriz ve bizim asgari 1 milyon 116 bin turisti bu şehre getiriyor olmamız lazım. Ben bu turizm kısmının Kahramanmaraş için çok önemli bir ekonomik, sosyal, psikolojik bir gelişme olacağına yürekten inanıyorum. Tabii ki biz siyasiler bu konuda her türlü engeli kaldırmak ve destek olmak için varız, böylede olmak zorundayız. Bunun da çabası içerisindeyiz.”

Ekran Görüntüsü 2024 03 07 140346

Editör: Çağatay Gedik