Kahramanmaraş'ın doğal güzelliklerinden biri olan Ahır Dağı, kuzeyde Bertiz Çayı, kuzeydoğuda Engizek Dağı, doğuda Erkenez Çayı, güneyde Maraş Ovası, batıda Kılavuzlu Baraj Gölü ve kuzeybatıda Menzelet Baraj Gölü ile çevrilidir. Doğu-batı istikametinde 33 kilometre uzunluğunda ve 8-10 kilometre genişliğinde olan Ahır Dağı, karakteristik antiklinal yapısıyla dikkat çekiyor. Ahır Dağı'nın zirveleri arasında Sakıbaba Tepesi bin 553 metre, Kıbletaş Tepesi bin 902 metre, Milcan Tepesi 2 bin 342 metre, Hambur Tepesi 2 bin 44 metre ve son olarak Ulucak Tepesi bin 816 metrede yer alıyor. Dağın alçak kesimlerinde ise Küçükgöl, Eşek Meydanı, Karagöl, Küçüğün Yurdu, Yedi Kuyu, Eğrigöl ve Üçkuyu gibi çöküntü alanları bulunuyor.

Ahır Dağı 3

AHIR DAĞI DOĞAL GÜZELLİKLERİN YANI SIRA SPORTİF FAALİYETLER İÇİN DE GENİŞ İMKÂNLAR SUNUYOR

Ahır Dağı, Kahramanmaraş şehrinin güney yamacında kurulu olmasıyla şehrin morfolojisine ve kültürel kimliğine katkıda bulunuyor. Tarih boyunca insanlar için yaşam alanı sunan Ahır Dağı, günümüzde de birçok daimi ve geçici yerleşime ev sahipliği yapmaktadır. Güney yamaçlarındaki yazlık konutlar ve bağ evleri, dağın şehrin gündelik hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmesini sağlıyor. Ahır Dağı, doğal güzelliklerinin yanı sıra sportif faaliyetler için de geniş imkânlar sunuyor. Yedikuyular Kayak Merkezi, kış sporları için hizmet verirken, Karagöl ve çevresi Off-Road tutkunlarının gözde mekânları arasında yer alıyor. Ayrıca yamaç paraşütü kalkış noktaları da bulunuyor.

Ahır Dağı 2

TÜRKİYE DE YALNIZCA İKİ YERDE BULUNAN BİTKİ TÜRLERİNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR

Bitki örtüsü açısından zengin olan Ahır Dağı'nda, 2 bin metreye kadar sedir ve karaçam ormanları, daha yükseklerde ardıç ve meşe türleri görülüyor. Bin 200- bin 300 metreye kadar kızılçamlar, bu yükseklikten sonra sedir, karaçam ve ardıç ağaçlarına yerini bırakıyor. 2 bin metreden sonra geven ve dönemlik bitkiler yaygındır. Ahır Dağı, 121 adet endemik tür ile zengin bir biyolojik çeşitliliğe sahiptir. Bu türler arasında Türkiye'de yalnızca iki yerde bulunan Şekronek ve dar yayılış gösteren Kurtkulağı bitkisi öne çıkıyor. Ahır Dağı, hem doğal hem de kültürel zenginlikleriyle Kahramanmaraş’ın önemli bir simgesi olmaya devam ediyor.

Ahır Dağı 4

Muhabir: RIDVAN GÖKÇE