banner263

Deprem konusuna vurgu yapan Sefer Aycan: İmar planlarında mutlaka düzenleme yapılmalı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Kahramanmaraş Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, “İmar planlarında mutlaka düzenleme yapılmalı, fay hatları üzerinde yapılaşmaya izin verilmemeli” dedi.

Deprem konusuna vurgu yapan Sefer Aycan: İmar planlarında mutlaka düzenleme yapılmalı

MHP Milletvekili Prof. Dr. Sefer Aycan, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde söz alarak deprem konusunu gündeme getirdi ve depreme hazırlık aşamalarını anlattı. Depremin ülkemizin bir gerçeği olduğunu belirten Prof. Dr. Aycan, yeni yapılarda zemin etüdünün mutlaka yapılması gerektiğini söyledi. Kahramanmaraş’ın da üzerinde bulunduğu Doğu Anadolu Fay Hattı’nın aktif durumda olduğunu vurgulayan Aycan, kentsel dönüşüm ve güçlendirme çalışmalarının yapılması gerektiğini ifade etti.

DEPREM ÜLKEMİZİN GERÇEĞİDİR

Aycan sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Deprem ülkemizin gerçeğidir. Ülkemizdeki faylar aktiftir, şehrim Kahramanmaraş'ın da üzerinde bulunduğu Doğu Anadolu Fay Hattı da aktiftir. Bölgemizde geçen ay içerisinde depremler olmuştur, bu nedenle depreme hazırlıklı olmalıyız. Depreme hazırlık 2 aşamalıdır: Deprem olduğunda yapılacak işlere hazırlık olmak yani depremde kurtarma, acil sağlık hizmetleri, deprem sonrası hayatla ilgili işler bir grubu oluşturmaktadır. İkinci grup, hazırlık daha önemlidir. Deprem olduğunda yapıların yıkılmasını önlemeye yönelik çalışmalardır bunlar. Bu kapsamda, fay hatları üzerinde yapılaşmamak, ayrıca gevşek, sıvılaşma riski çok yüksek zeminlerde yapılaşmamak gerekir ve deprem bölgesindeki yapıların depreme dayanıklı olması gerekir. Bu kapsamda, imar planlarında mutlaka düzenleme yapılmalı, fay hatları üzerinde yapılaşmaya izin verilmemeli, var olan yapılarda kentsel dönüşüm veya güçlendirme yapılmalıdır. Ayrıca, yeni yapılarda mutlaka zemin etüdü yapılmalıdır.”

Haber: Burak Alkaya

Burak Alkaya

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER