Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ilkokul düzeyinde öğretmen başına en çok öğrenci düşen illerden birisi Kahramanmaraş oldu. Türkiye genelinde, ilkokul düzeyinde öğretmen başına en çok öğrenci düşen komşu il Gaziantep oldu. Gaziantep’de öğretmen başına 23 ilkokul öğrencisi düşerken, Gaziantep’i takip eden Şanlıurfa’da ise öğretmen başına 22 ilkokul öğrencisi düşüyor. Bu 2 ili ise Türkiye’nin nüfus olarak en büyük ili konumunda olan İstanbul takip etti. İstanbul’da öğretmen başına 21 ilkokul öğrencisi düşüyor. İstanbul’u ise öğretmen başına 20 öğrenci düşen Tekirdağ ve Kilis takip etti. Tekirdağ ve Kilis’in ardından ise; öğretmen başına 19 ilkokul öğrencisi düşen Kahramanmaraş, Adana ve Şırnak takip etti. Böylelikle Kahramanmaraş ilkokul seviyesinde öğretmen başına en çok öğrenci düşen 8 ilden birisi oldu.

Ekran Resmi 2022-10-03 16.20.48

ORTAOKULDA ÖĞRETMEN BAŞINA 14 ÖĞRENCİ DÜŞÜYOR

Verilere göre, Kahramanmaraş ortaokul bazında öğretmen başına düşen öğrenci sayısında Türkiye genelinin ortalamasında yer alıyor. Kahramanmaraş’ta her bir öğretmen başına 14 ortaokul öğrencisi düşüyor. Ortaokul bazında öğretmen başına en fazla öğrenci düşen iller ise Şanlıurfa, Kilis, Şırnak, Hakkari ve Ağrı oldu. Bu illerde her bir öğretmen başına 17 ortaokul öğrencisi düşüyor.

Ekran Resmi 2022-10-03 16.20.28

LİSELERDE ÖĞRETMEN BAŞINA 14 ÖĞRENCİ

Kahramanmaraş’ta her bir öğretmen başına 14 lise öğrencisi düşüyor. Lise öğrencisi bazına bakıldığında öğretmen başına en çok lise öğrencisi düşen iller ise yine Şanlıurfa, Kilis, Şırnak, Hakkari ve Ağrı oldu. Bu illerde her bir lise öğretmeninin başına 17 lise öğrencisi düşüyor.

DERSLİK BAŞINA 26 ÖĞRENCİ DÜŞÜYOR

Verilere göre, Kahramanmaraş’ta ilk ve ortaokul düzeyinde derslik başına 26 öğrenci düşüyor.   Bu bazda derslik başına en fazla öğrenci düşen il ise komşu il Gaziantep oldu. Gaziantep’te derslik başına 33 öğrenci düşüyor. Gaziantep’i derslik başına 31 öğrenci düşen Şanlıurfa takip ediyor. Şanlıurfa’yı ise derslik başına 29 öğrenci düşen Diyarbakır takip etti.

IMG_0247

LİSELERDE DERSLİK BAŞINA EN FAZLA ÖĞRENCİ DÜŞEN İL KAHRAMANMARAŞ

Türkiye genelinde deslik başına en çok öğrenci düşen il Kahramanmaraş oldu. Kahramanmaraş’ta derslik başına 27 öğrenci düşüyor. Kahramanmaraş’ı derslik başına 26 lise öğrencisi düşen Diyarbakır, Hakkari ve Hatay takip etti. Bu illeri ise derslik başına 25 lise öğrencisi düşen Gaziantep, Ağrı ve İstanbul takip etti.

Haber: Burak Alkaya