Kahramanmaraş, Türkiye'nin önemli şehirlerinden biri olmasına rağmen, son yıllarda siyasi temsilcileri ile halk arasında derin bir uçurum oluşmuş durumda. 2023 yılındaki seçimlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne 8 vekil gönderen Kahramanmaraş, özellikle AK Parti'nin vekil değişimleriyle dikkat çekti. Geçmişte uzun süre aynı isimlerle temsil edilen Kahramanmaraş AK Parti milletvekilleri, son seçimlerde yüzde yüzlük bir değişime gidildi, Kenti siyasi arenada yeni isimler temsil etmeye başladı. Ancak bu değişim, şehirdeki siyasi temsilin halkla olan bağını koparmış gibi görünüyor.

***

Önceki dönemlerde Kahramanmaraş'ı ulusal düzeyde ön plana çıkaran isimlerden Mahir Ünal, Celalettin Güvenç ve Ahmet Özdemir, şehrin nabzını sık sık tutar, halkın ve esnafın sorunlarını dinlerdi. Şehrin karşılaştığı herhangi bir sorunla ilgili olarak hızlı ve etkili çözümler üretirlerdi. Ancak, şu an durum çok farklı. Siyasi temsilcilerin şehre uzak kaldığı, halkla ve basınla temaslarının sınırlı olduğu görülüyor.

***

Kahramanmaraşlılar, siyasi temsilcilerinden daha fazla halkla iç içe olmalarını, halkın sorunlarını doğrudan dinlemelerini ve çözüm üretmelerini bekliyor. Ancak bu beklenti, güncel siyasi tabloda karşılık bulamıyor gibi görünüyor. Şehirdeki vatandaşlar, seçtikleri vekilleri tanımakta zorlanıyor ve onlarla iletişim kurmakta güçlük çekiyor.

***

Özellikle deprem gibi acil durumlar ve ekonomik zorluklarla boğuşan Kahramanmaraş, siyasi temsilcilerinin aktif ve etkin olmasını, şehrin sorunlarını ciddiye almasını bekliyor. Ancak şu anki durumda, siyasi temsilcilerin şehirle bağları zayıf ve halkın günlük yaşamından kopuk gibi görünüyor. Kısacası, Kahramanmaraş halkı, Mahir Ünal, Celalettin Güvenç ve Ahmet Özdemir’i mumla arar oldu.

Editör: Didem Kayabaşı