Sadece Kahramanmaraş’ın değil aynı zamanda ülkemizin dünyada en çok bilinen gastronomi değerlerinden olan Maraş Dondurması tüm sırlarını dondurma müzesinde ziyaretçilere sunuyor.

Dulkadiroğulları Beyliği döneminde inşa edilen, Osmanlı döneminde yapılan eklemelerle genişletilen, Ulu Camii’nin hemen güneyinde bulunan üç katlı tarihi yapı 2018 yılında dondurma müzesi olarak hizmet vermeye başladı. Süre içerisinde yerli ve yabancı ziyaretçilerini ağırlayan dondurma müzesi, 6 Şubat depremlerinde ağır hasar aldı. Ancak depremde aldığı hasar sonucu dondurma müzesi kapatıldı.

288413,Dondurma Muzesi Kahramanmaras 2Jpeg

LEZZET TUTKUNLARINI BEYAZ DÜŞÜN İÇİNE ÇEKİYOR

Kahramanmaraş Dondurma Müzesi, dondurma yapımında kullanılan malzeme ve aletler salonu, dondurma yapım salonu, değişik dönemlere ilişkin dondurma satış usullerinin gösterildiği sergileri, Maraş Dondurması’nın geçmişine dair bilgi panoları, giriş katındaki otantik kafeteryası, tahnit sanatı ile doldurulmuş keçileri ve çocuklar için tasarlanmış dondurma temalı dokunmatik oyunları ile lezzet tutkunlarını bu beyaz düşün içine çekiyor.

114349,Katiphanjpg

DONDURMA MÜZESİ NEREDE

Tarihi kent merkezinde, Ulu Cami güneyinde yer alır. Neredeyse tüm toplu taşıma önünden geçer.

Editör: Didem Kayabaşı