6 Şubat’ta meydana gelen depremler, 11 ili etkiledi ve binlerce vatandaş hayatını kaybetti. Büyük yıkımlara yol açan depremler birçok insan evsiz kalmasına sebep oldu. Yaşanan büyük felaketler sonrası, vatandaşlara kendilerini avukat olarak tanıtan şahıslar ortaya çıktı. Kahramanmaraş Barosu da, bu duruma sessiz kalmayarak vatandaşları uyardı. Baro, bu tür olaylarda bu şahıslara itibar edilmemesi gerektiğini belirten bir bildiri yayımladı.

Başkan Güngör; “Tarihi Çarşımız Yeniden Ticari Canlılığına Kavuşacak” Başkan Güngör; “Tarihi Çarşımız Yeniden Ticari Canlılığına Kavuşacak”

UMUT TACİRLERİNE LÜTFEN İTİBAR ETMEYİNİZ

Bildiri de şu ifadelere yer verildi: “Felaketi fırsata çevirmeye ve vatandaşlarımızın tarifsiz acılarından yararlanmaya çalışmak en hafif tabiri ile ahlak yoksunluğudur. Aracılara, takipçilere, umut tacirlerine lütfen itibar etmeyiniz. Bu şahıs/şahısların içerisinde üzülerek ifade etmek gerekirse avukatlar da yer almaktadır. Bir avukat işinizi takip etmek, davanızı üstlenmek için size geliyorsa, ondan kesinlikle uzak durunuz. Keza kendisinin övüyor, üstleneceği işinizi davanızı kesin olarak çözeceğini iddia ediyorsa sakın itibar etmeyiniz. Sizin bir avukatınız olduğunu ve avukatınızdan şikayetiniz olmadığı bilmesine rağmen ısrarla işinizi üstlenmeyi talep ediyor ve davanızı almak istiyorsa kesinlikle bir dille yanınızdan uzaklaştırınız ve avukatınıza bilgi veriniz. 4359 Sayılı Kanun gereğince doğal afete maruz kalanlar afetten kaynaklanan dava ve işlemleri nedeniyle talepler halinde adli yardımdan faydalanacaklardır. Adli yardımdan faydalananlardan harç ve gider alınmayacaktır. Kanunun bu hükmüne rağmen ‘afetten kaynaklanan davalarınız için’ sizden ‘harç ve gider’ talep eden şahıs/şahıslara ve avukatlara itibar etmeyiniz. Vatandaşlarımızdan ricamız ve isteğimiz; tanıdıkları, bildikleri avukatlara başvurmaları ve tarifsiz acılarının da etkisiyle, ahlak yoksunu bu şahıs/şahısların umut tacirliğine itibar etmemeleridir. Vatandaşlarımızı istismar etmeye çalışan bu şahıs/şahıslar hakkında yasal başvurular yapılacak olup vatandaşlarımızın bu durumlarla karşılaştıklarında 0850 303 47 14 telefona bilgi vermeleri önemle rica olunur.”