Kahramanmaraş'ın tarihi dokusu, Selçuklu, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemlerine ait mimari eserleriyle göz kamaştırıyor. Özellikle şehir merkezinde bulunan Kayabaşı, Divanlı, Turan, Fevzipaşa, Kümmet mahalleleri gibi tarihten izler taşıyan bölgeler, şehrin turizm potansiyeline büyük bir katkı sunuyor. Kurtuluş Savaşı’nda gösterdiği büyük mücadele ve kahramanlık başarısıyla ön plana çıkan Kahramanmaraş, Osmanlı’nın son yıllarında, dönemin mimari tasarımlarından izler taşıyan çok sayıda sokak ve yapıyı bünyesinde bulunduruyor. Bölgede bulunan taş sokaklar ve eski kahvehaneler, ziyaretçilere geçmişin sıcaklığını da yaşatıyor. Her adımda farklı bir hikâye, farklı bir detay barındıran Kahramanmaraş hem yerel halkı hem de şehre gelen misafirleri tarihin derinliklerine davet ediyor.

WhatsApp Image 2023-12-22 at 12.26.32

TARİHİ SOKAKLAR NİCE İNSANI EĞİTİP BÜYÜTTÜ

Güneşli Kocabaş Sitesi, TOKİ Tarafından Yerinde Yapılacak Güneşli Kocabaş Sitesi, TOKİ Tarafından Yerinde Yapılacak

Açık hava müzesini andıran bu sokaklar, sadece taş yapıları ve eski dokularıyla değil, aynı zamanda yetiştirdiği nice önemli şahsiyetlerle de adından söz ettiriyor. Kahramanmaraş'ın tarihi sokakları, adeta bir okul gibi, nice insanı eğitip büyüttü. Bilimden sanata, edebiyattan siyasete kadar geniş bir yelpazede başarıya ulaşmış isimler, bu sokaklarda ilk adımlarını atmış ve hayallerini gerçekleştirdiler.

kahramanmarasta-850-yillik-tarihe-sahip-mahallede-altindan-yol-gecen-tarihi-ev-gorenlerin-ilgisini-cekiyor-1892207

GEÇMİŞİN İZLERİ GÜNÜMÜZDE YAŞATILIYOR

Kahramanmaraş'ın tarihi sokakları, ziyaretçilerini bir zaman tünelinde yolculuğa çıkaran birer rehber gibidir. Bu sokaklarda yürümek, geçmişle günümüzü bir araya getiren bir deneyim sunar ve ziyaretçileri tarihin dokusunu hissetmeye davet eder. Tarihi sokaklar, adeta şehrin anı defterini açarak, zamanın akışını bir araya getirir ve geçmişin izlerini günümüzde yaşatır.

Editör: Didem Kayabaşı