Tüm ülkeyi yasa boğan ve ‘Asrın Felaketi’ olarak nitelendirilen depremler 11 ilde büyük yıkım ve hasara neden oldu. Özellikle depremlerin merkez üssü Kahramanmaraş’ta şehrin 3’te 1’lik kısmı yıkılırken, geri kalan bölümlerde de çok ciddi maddi kayıplar yaşandı. Depremlerin ardından vatandaşlar evlerini, işyerlerini onarmak ve yeniden dizayn etmek adına yapı marketlerinden, nalburlardan alışverişe yöneldi. Özellikle, yapılarda oluşan duvar çatlakları ve dökülen boyaların tamiratı için, çimento, boya, alçı gibi ürünler sıkça tercih edildi.  Haziran ayına kadar satışların tavan yaptığı Kahramanmaraş’ta, depremlerin üzerinden geçen 8 ayın sonunda satışlar durma seviyesine geldi.

WhatsApp Image 2023-10-06 at 14.12.56

KENTTE İMAR PLANLARI AÇILMADI, SATIŞLAR AZALDI

Depremde hayatını kaybedenler anısına 27 bin fidan dikimi Depremde hayatını kaybedenler anısına 27 bin fidan dikimi

Gelinen süreçte yapı malzemelerinin satışlarında azalma yaşanmasının en büyük nedeninin, kentte imar planlarının açılmaması olduğunu söyleyen Öz Hira Yapı Market işletmecisi Burhan Şipal, “Burada inşaat malzemeleri, hırdavat, nalbur, A'dan Z'ye her türlü inşaat yapı malzemeleri bulunduruyoruz. Kahramanmaraş’ta depremlerin 3.ayında biz tekrar dükkânı faaliyete çıkardığımızdan beri ortalama Kurban Bayramı'ndan bir hafta kalasıya kadar işlerimiz çok iyiydi. Yani hiçbir esnaf bana Kurban Bayramı'na kadar satış yapmadık, satışlarımızda düşüş var diyemez. Fakat Kurban Bayramı'ndan sonra gerek parasal durum gerekse ustanın piyasadan çekilmesine karşılık satışlarda çok büyük bir düşüş var. Şehirde pek çok yapıda tamirat tadilat olayları bitti. Bunu da imar planlarının açılmamasına, yani yerinde dönüşüm olmamasına bağlıyorum. Bir vatandaşın evi yıkılmış, 1 katlı ama o vatandaş evini yaptıramıyor. Eğer yerinde dönüşüm başlarsa ürünlerin satışı da artacaktır.  İkinci etken fiyat konusu. Bizim buradaki ustalarımız depremden önce 2 bin TL’ye çalışırken, şu anda bir evin boyanması için 20-25 bin TL para istiyor. Asgari ücret şu anda 11 bin 400 TL. Adam iki ay çalışacak, sadece evinin tamiratını yaptırabilecek.

WhatsApp Image 2023-10-06 at 12.25.02

YAPI MALZEMELERİNİN FİYAT ARALIKLARI

20 kilogram iç cephe boyalarının fiyat aralığı 500 ile bin 500 TL arasındadır. Dış cephe boyaları ise 800 ile 2 bin TL arasındadır. Alçılar 80 ile 130 TL arasında olup, çimento ve hazır sıva grupları da 65 ile 150 TL arası tekabül ediyor” ifadelerini kullandı.

WhatsApp Image 2023-10-06 at 12.25.38

Haber: Eyüp Kağan Atlı