Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat depremlerinin yıl dönümüne günler kala çeşitli programlar yapılırken, dayanışma ve birlik çerçevesinde varlığını sürdüren Türk Kadınlar Birliği Derneği’nin geliştirdiği İlmek İlmek Tek Yürek projesi Kahramanmaraş’ta hayata geçirildi. 6 Şubat depremlerinin merkez üssü Kahramanmaraş’a destek ve yardım amaçlı oluşturulan bu projede, Kahramanmaraş’taki ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak amacıyla Türkiye’nin farklı yerlerindeki kadınlar tarafından örgüler örüldü. Depremin etkilediği illerden olan Hatay’ın Defne bölgesinde de daha önce yapılan workshopa, bu kez depremin 1. Yılı münasebetiyle Kahramanmaraş ev sahipliği yaptı. Türk Kadınlar Birliği Derneği Başkanı Tuna Meşe ve Kahramanmaraşlı dernek üyeleri asrın felaketi depremlerini unutturmamak adına projeler düzenlediklerini ve İlmek İlmek Tek Yürek projesinde de örgünün iyileştirici gücüne inandıklarını söyledi.

Whatsapp Image 2024 02 01 At 13.07.31 (1)-1

I M G 5458

KAHRAMANMARAŞ OLARAK HALA ENKAZLARIMIZI KALDIRMAYA ÇALIŞIYORUZ

Türkiye Kadın Birliği Derneği Kahramanmaraş Şube Başkanı Tuna Meşe, Hatay’dan sonra Kahramanmaraş’ta gerçekleştirdikleri bu projede örgünün iyileştirici gücüne inandıklarını belirterek; “Asrın felaketini yaşadığımız 6 Şubat depreminin üzerinden bir yıl geçti. Bu bir yıllık süre içerisinde yakınlarımızı, çok sevdiğimiz dostlarımızı ve canlarımızı kaybettik. Bunun acısını hala içimizde yaşıyoruz. Kahramanmaraş olarak hala enkazlarımızı kaldırmaya çalışıyoruz. Depremzedelerimizi yeni yerlerine taşımaya çalışıyoruz. Kahramanmaraş ve diğer deprem bölgesindeki bütün şehirler yaralarını sarmaya çalışıyor. Organizasyonumuzun en büyük amacı bu bir yıllık süreç içerisinde deprem ve deprem farkındalığını unutturmamak. 6 Şubat'ın seneyi devriyesinde böyle bir organizasyon yapmak istedik. Eşlerini, çocuklarını kaybetmiş olan kadınlarla beraber örgünün de iyileştirici gücünü kullanarak bir araya gelip hem Türkiye'nin her yerinden toplanmış olan yünlerle bir şeyler örelim hem de Türkiye'nin her tarafından örülmüş olan malzemeleri de ihtiyacı olanlara dağıtalım amacıyla böyle bir organizasyon yapmak istedik. Türk Kadınlar Birliği olarak bu projede bize İstanbul'dan yardımcı olarak Rüya Hanım geldi. Onunla ve onun projesiyle beraber bölgedeki 3. büyük workshop olacak. Daha önce Hatay- Defne bölgesinde yapıldı. Türk Kadınlar Birliği aracılığıyla da burada Kahramanmaraş'ta gerçekleştiriyoruz” şeklinde konuştu.  

I M G 5455-1

PROJEMİZE ‘İLMEK İLMEK TEK YÜREK’ ADINI VERDİK

CHP, Kahramanmaraş'ta aday tanıtım toplantısı gerçekleştirdi CHP, Kahramanmaraş'ta aday tanıtım toplantısı gerçekleştirdi

İlmek İlmek Tek Yürek Proje Başkanı Rüya Türkkahramanı, İstanbul’dan Kahramanmaraş’a böyle güzel bir etkinlik için geldiğini ve kadınlar olarak birlikte güçlü olduklarını belirterek; “Deprem sonrasında depremi unutmamak adına herkes elinden geldiğince bir şeyler yaptı. Kim ne yaptıysa herkese çok teşekkür ediyorum. Bu yola girdiğimizden beri de deprem farkındalığı için ne yapabiliriz? Biz önce kadınları mutlu edebilirsek, yani kadın mutlu olursa çocuğu mutlu olacak, eşi mutlu olacak ve hare hare çoğalacak bu mutluluk. O yüzden de kadın kadının yurdudur mottosuyla yola çıktık. Örgünün iyileştirici gücüne sırtımızı dayadık. Öncelikle Hatay ilimizde 2 büyük workshop yaptık. Yine küçük de workshoplarımız oldu, bu 3. büyük workshopumuz bu yüzden Kahramanmaraş'a geldik. 6 Şubat'a da şurada sayılı günümüz kaldı. Evet zaman çok çabuk geçiyor. Fakat bu farkındalığımız olsun ki yaralarımızı da birbirimize sarılarak iyileştirelim. Acılar paylaşarak azalır, sevinçler de paylaşarak çoğalır. Bu yola girdiğimden beri benim de öncelikle dostlarım, sosyal medyanın gücü arkamdaydı. Oradan da bana ulaştılar. Sevgi yumakları topladık, sevgi yumaklarıyla beraber tabii ki tığ, şiş, ardından Türkiye'nin çeşitli yerlerinden geldi. Kim ne yaptıysa ve çok çok teşekkür ederiz. Biz bu projemize ‘İlmek İlmek Tek Yürek’ adını verdik. Çünkü bizim ilmek ilmek bir araya gelip tek bir yürek olacağımıza inandık. Bir elin nesi var? Hiçbir şeyi yok ama iki elin sesi var. Biz o ses olmak istedik. Beni de burada ağırladığınız için bu hayrımı dağıtmama vesile olduğunuz için de çok teşekkür ediyorum. Umarım güzel günlerde bir araya geliriz. Kadınlarımıza daha güzel yurtlar olmak için, birbirimize destek olmak için bir arada oluruz” ifadelerini kullandı.

I M G 5456-1

Editör: Çağatay Gedik