Özellikle son birkaç yılda yaşanan ekonomik dalgalanmalar, COVİD-19 süreci ve ülkemizi yasa boğan deprem sebebiyle ikinci el araç fiyatlarında dudak uçuklatan bir yükseliş var. Ülkeye sıfır araç girişinin az sayıda olması sebebiyle otomobil bayilerinde sıfır araç bulunamaması vatandaşların ikinci el araç piyasasına oluşan talebini arttırıyor. Oluşan yoğun talep fiyatlara da yükseliş olarak yansıyor. Bu kapsamda Kahramanmaraş-Kayseri karayolu üzerinde yer alan Galericiler Sitesi’nin önünde kurulan ikinci el araba pazarında alım-satım yapan ve araç bakmaya gelen vatandaşlar araç fiyatlarındaki artışın nedenlerini gazetemize anlattılar.

ÜLKEMİZİN ÜRETMİŞ OLDUĞU TOGG’U SATIN ALIRIM

6 Milyon TL’lik Yatırım 6 Milyon TL’lik Yatırım

Ülkeye sıfır araç girişinin olmadığından dolayı ikinci el araç fiyatlarının yükseldiğine vurgu yapan Mustafa Evran, “İkinci el otomobil fiyatlarındaki artışın sebebini şuna bağlıyorum: Dünya genelinde yaşanan COVİD-19 hastalığından dolayı ülkelere giriş çıkışlarda sıkıntılar yaşandı. Bu sebeple de ülkemize sıfır araçların gelmemesi ile ülkede bulunan ikinci el araçların fiyatları yükseldi. Örneğin bir Passat’a 800 bin veya 1 Milyon 100 bin istiyorlar. Ben 1 Milyon 100 bin TL’yi Passata vereceğime ülkemizin üretmiş olduğu Togg’u satın alırım’’ ifadelerini kullandı.

ARABALAR ÇOK PAHALI GÜÇ YETMİYOR

ikinci el araç fiyatları sıfır olan araç fiyatlarını geçtiğini söyleyen bir diğer vatandaş, ‘’İkinci el arabalar çok pahalı, güç yetmiyor. 2000 model bir arabaya baktığımızda 400 bin TL gibi rakamlarla karşılaşıyoruz. Şu anda piyasaya baktığımızda ikinci el araç fiyatları sıfır olan araç fiyatlarını geçmiş durumda. İkinci el araçlarda düşüş yaşanması için ülkemizin ürettiği yerli aracımız Togg’un daha fazla üretilip piyasada yerini alması lazım. Piyasalarda gördüğümüz zaman belki ikinci el araç fiyatlarında düşüş yaşanabilir’’ dedi.

2 yıl önce yüzde 50 artmışsa şu anda yüzde 200 artıyor

İkinci el araç fiyatlarının yüzde 200 arttığını dile getiren Tunahan Eryılmaz, ‘’Aradaki ayaklı tabirini kullandığımız alım satım yapan kişilerin yaptığı ticaret fiyatları aşırı derecede yükseltiyor. Bir diğer neden ülkeye sıfır araç girmediği için ikinci el araca çok fazla talep oluyor. Bu gibi nedenler ikinci el araç piyasasını etkiliyor. Araç fiyatlarının düşmesi için ayakçı tabiri dediğimiz araç alım satımı yapan kişilerin önünün kesilmesi lazım. Yoksa fiyatlar daha da yükselecek. Örneğin 2 yıl önce yüzde 50 artmışsa şu anda yüzde 200 artıyor. Çünkü elinde 2 tane aracı olan, eşinde, dostunda devir hakkı olan herkes alım satım yapıyor. Bu durum da fiyatları şişiriyor. Benim 200 bin liraya alacağım aracı adam vergiyi ödemediği için 220 bin liraya alıyor. Bu da fiyatları kötü etkiliyor. Togg’un çıkmasıyla ikinci el araba piyasasında bir rahatlama olur. Bu rahatlama üst segmentte ki araçlarda olur. Orta ve düşük segmentlerde ki araçlar yine aynı şekilde pahalı olur’’ şeklinde konuştu.

IMG_5680IMG_5683

İKİNCİ EL ARABA FİYATLARI DEĞERİNDEN FAZLA BİR ŞEKİLDE SATILIYOR

Yerli aracımız Togg’un çıkmasıyla fiyatların düşeceğini dikkat çeken Ramazan Çınar, ‘’İkinci el araba fiyatları değerinden fazla bir şekilde satılıyor. İkinci el araç fiyatlarında yaşadığımız depremler, ekonomik sıkıntılardan dolayı artışlar devam ediyor. Yerli aracımız Togg’un daha fazla üretilmesiyle ikinci el araç fiyatlarında bir düşüş yaşanacağını düşünüyorum’’ ifadelerini kullandı.

Haber: Yunus Emre Bayır