Kahramanmaraş’ta sanat dünyasının usta isimlerinden Hülya Şirikçi Çekici, eserlerini sanatseverlerin beğenisine sunmak için büyüleyici bir resim sergisine ev sahipliği yapıyor. Şirikçi’nin, EXPO 2023’te bulunan Arasta Çarşısı’nda oluşturduğu resim sergisi, duygusal derinliklerde ki eserlerle dolu. Sanatçının kendine özgü tarzı ve vizyonu, sanatseverlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Büyük boyutlu tuvallerde, ince detayların ve canlı renklerin işlendiği eserler, sanatseverleri kendine çekmeye hazır. Şirikçi’nin eserleri, duygusal yoğunluk ve derin anlamlar taşırken, aynı zamanda estetik bir görsel şölende sunuyor. Hayatın içerisinden olayların sıkça aktarıldığı eserler, dileyen sanatseverler tarafından satın alınabiliyor.

IMG_8010

ESERLERİMDE GÜNCEL OLAYLARI DA ELE ALIYORUM

20 yılı aşkın süredir eserler ortaya çıkardığını aktaran Sanatçı Hülya Şirikçi Çekici, gazetemize verdiği röportajda şu sözleri kaydetti; “3 çocuğum var ve resim yapma konusunda bana çok büyük destek oldular. Resim sanatıyla ilgili destekleri hocalarımdan da aldım. Eğitimini aldım bu işin. Kurslara katıldım. Halk eğitim merkezlerine, belediyelerin kurslarına katıldım. Eserlerimde doğa resimleri, kadın, insan, güncelde olan haberleri ele alıyorum.  Örneğin, dayak yiyen kadınlar, şiddet gören insanlar, savaş çocukları, tabii bunun yanında güzel şeylere de yer vermeye çalışıyorum. Huzur kaçıran olaylardan mümkün olduğu kadar uzak kalmaya çalışıyoruz ama hayatın içerisinde maalesef ki iyisi de var kötüsü de var.

IMG_7999

SANAT İNSANI TEDAVİ EDİYOR

resim atölyelerinde, kurs merkezlerinde çalışmalarımı yapıyorum aynı zamanda kendi mutfağımda da bir atölye kurdum orada da çalışıyorum. resim haricinde, deri tasarım, taş boyama gibi hünerlerim de var. El sanatlarının içerisinde ne varsa uygulamaya çalışıyorum. EXPO’nun daha fazla ilgi göreceğini zannetmiştim, maalesef şu ana kadar çok bir kalabalık yakalayamadık. İlerleyen süreçte inşallah daha dolu olacaktır. İstiyorum ki herkes sanatla uğraşsın. Deprem sonrasında sanatın gücünü çok iyi anladım. Eğer kendimi bıraksaydım depresyonda olacaktım. Bu işi kendimi tedavi etme şekli olarak görüyorum.

ESERLERİM SATIŞA HAZIR

Eserlerim inşallah güzel yerlerde yerini alır. Eş, dost bu eserlerden satın alıyor, bilenler sanatseverler geliyor. Eğer beğendikleri bir şey olursa satışa hazır eserlerim var.

TCG Salihreis'te "gemiye iniş kalkış eğitimleri" yapıldı TCG Salihreis'te "gemiye iniş kalkış eğitimleri" yapıldı

IMG_7996

BAKANLIKTAN İZİNLİ BİR BELGEYLE ÇALIŞTIM

Bir eserimde Kahramanmaraş Müze Müdürlüğü'nden, Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü’nden ve bakanlıktan izinli bir belgeyle çalıştım. Kentimiz için mozaik sanatı çok önemlidir. Eser Meryem Çil mozaiği olarak geçiyor. Uzaktan görenler taş ve mozaik zannederek dokunmak istiyor fakat tamamı boya. Eseri ortaya çıkarmam 1 buçuk, 2 ayımı aldı. Derinlikleri vermek, taş boyutunu vermek biraz zor oluyor.”

Haber: Eyüp Kağan Atlı