31 Mart yerel seçimlerine sayılı günler kala, adaylar seçim kampanyalarını daha da yoğunlaştırarak destek arayışlarına hız kazandırdı. Adaylar seçmenlerle doğrudan iletişim kurma çabaları kapsamında düzenledikleri, etkinliklerle vatandaşlara projelerini anlatarak desteklerini istiyorlar. Seçim süreci boyunca, adaylar aynı zamanda da canlı yayınlara katılarak, politikalarını ve projelerini daha geniş kitlelere ulaştırmayı amaçlıyor. Bu kapsamda AK Parti Onikişubat Belediye Başkan Adayı İnşaat Mühendisi Hanifi Toptaş da Manşet Gazetesi Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Mahmut Beyaz’ın sunduğu Manşet Gazetesi’nin sosyal medya hesaplarında ve Radyo Fresh 99,1 frekansında yayınlanan “Manşetle Açık Oturum” programının canlı yayın konuğu oldu. Hanifi Toptaş programda seçim kampanyalarından ve hayata geçirmeyi hedefledikleri projelerinden bahsetti. Toptaş, “Ilıca mahallemiz için önümüzdeki dönemde, bir turizm master planı oluşturmayı ve bu planı hayata geçirmeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

Whatsapp Image 2024 03 21 At 22.30.01 (1)

GÜÇLENDİRİLMESİ UYGUN GÖRÜLEN YAPILARA GÜÇLENDİRME RUHSATLARINI VERECEĞİZ

Programda göreve gelmeleri durumunda Onikişubat ilçesi için çok sayıda projeleri olduğundan bahseden AK Parti Onikişubat Belediye Başkan Adayı Hanifi Toptaş, “İçişleri Bakanımız Sayın Ali Yerlikaya'nın şehrimize ziyaretleri sırasında, 8 bin 303 adet dairenin ve kırsal bölgelerdeki evlerimizin teslimatını gerçekleştirildi. Şehir merkezi şu anda bir şantiye alanı gibi görünüyor. Aynı şekilde, Azerbaycan mahallemizde de 10 bin adet konut ve iş yeri inşa ediliyor; şehrin kalbi yeniden yükseliyor. Projeler, profesyonel sistemlerle ve hızlı bir şekilde ilerliyor. Alüvyon zeminlerin bulunduğu bölgelerde, özellikle eski yapıların zayıf zeminler sebebiyle yıkıldığı veya ağır hasar aldığı görülüyor. Bu sebeple zemin iyileştirme çalışmaları yapılıyor ve sadece bu işlemler için yaklaşık 40 milyon dolar harcandığı biliniyor. Devletimiz, barınma sorununun çözülmesi için önemli bir mücadele veriyor. Kahramanmaraş'ta toplam 70 bin hak sahipliği bulunmakta ve konutlar vatandaşlarımıza teslim edildikçe bu sayı azalacak. Orta hasarlı yapılarla ilgili olarak büyükşehir belediyemizin yürüttüğü süreçler ve farklı üniversitelerden oluşturulan komisyonlar var. Büyükşehir Belediyemiz, daha önce yapılan performans analizleri ve hesaplamalar sonucunda elde edilen raporları bu komisyona göndermiş ve komisyondan dönüşler alınmaya başlamıştır. Göreve geldiğimizde, güçlendirilmesi uygun görülen yapıların güçlendirme ruhsatlarının verilmesini sağlayacağız ve böylece yapı stokumuzun artırılmasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.

BELEDİYEMİZ BÜNYESİNDE YERİNDE DÖNÜŞÜM OFİSLERİ KURMAYI PLANLIYORUZ

Yerinde dönüşüm süreçlerinin hızlanması gerektiği konusunda hemfikiriz ve bu amaca ulaşmak için belediyemiz bünyesinde yerinde dönüşüm ofisleri kurmayı planlıyoruz. Vatandaşlarımızın, belediyede ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü'nde işlerini takip etme zorunluluğu göz önünde bulundurularak, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nden personeli de içerecek şekilde, belediyemizin teknik elemanlarıyla birlikte çalışacak ofisler oluşturacağız. Bu ofislerde vatandaşlarımız, arsaları üzerinde yapabilecekleri binalar hakkında bilgi edinebilecekler. Aynı zamanda, meslek odalarıyla işbirliği yaparak projelerinin hazırlanmasında da destek olacağız. Kahramanmaraş'taki müteahhitlerle vatandaşlarımızı bir araya getirerek, sürecin hızlanmasına yardımcı olacak adeta bir arabuluculuk hizmeti sunmayı hedefliyoruz.

Whatsapp Image 2024 03 21 At 22.30.02

BATI MAHALLELERİMİZDE YENİ İMAR PLANLARIMIZI OLUŞTURMAYI HEDEFLİYORUZ

İmar komisyonu başkanlığı görevini 5 yıl boyunca yürüttüm ve 18 yıldır da şehrimde inşaat mühendisi olarak hizmet verdim. Hem şehrin hem de kurumun hafızasına sahip biri olarak, bu bilgi ve deneyimlerimle çok iyi bir revizyon imar planı geliştirmeyi ve ilave planlar oluşturmayı hedefliyorum. Daha önce görev yaptığım süreçte, Onikişubat ilçemizde Önsen ve Kurtlar bölgelerinde 150 bin nüfus kapasiteli bir imar planı hazırlamıştık. Bu planların uygulamaları ilçe belediyemiz tarafından gerçekleştirildi. Özellikle Hasancıklı bölgesinde şehrimizden gelen müstakil ev talebine yönelik, iki katlı binalar için planlamalar yapmıştık. Kavlaklı bölgesinde de iki katlı imar planını tamamladık. İmar planlarını hazırladık; 5 binlik planlar Büyükşehir Belediyemiz, binlik planlar ise ilçe belediyemiz tarafından onaylandı. Ancak, Hasancıklı bölgesindeki imar uygulama çalışmaları hâlâ devam ediyor. Görev bize nasip olursa, imar uygulamalarını tamamlamayı planlıyoruz. Önümüzdeki süreçte, özellikle batı mahallelerimizde yeni imar planlarımızı oluşturmayı hedefliyoruz. Büyükşehir belediyemizin proje lansmanında da belirtildiği üzere, Kahramanmaraş'ı çepeçevre saracak bir ring yolu inşa etmeyi planlıyoruz. Bu yol, hem kuzeyden gelen kuzey çevre yolunu hem de güneyden gelen çevre yolunu kapsayacak. Bu yollar, Önsen bölgesinin hemen ön tarafından geçecek. Ayrıca, şehir hastanesi de bu bölgeye inşa edilecek. Bu proje ile şehir, çevre yoluyla çepeçevre sarılmış olacak.

KILAVUZLU VE MENZELET BARAJI ARASINDA KALAN BÖLGEYİ DE HAYATA GEÇİRMEYİ PLANLIYORUZ

Özellikle batı mahallelerinde, planlanan yeni imar düzenlemeleri ticari hareketliliği artıracak. İmran Kılıç köprüsünün yapılmasıyla daha önce de bu bölgede bir hareketlilik artışı gözlemlendiğini biliyoruz. Şehir hastanesinin bu bölgeye gelmesi ile birlikte, hareketlilik daha da artacak. Önsen ve Kurtlardan Hartlap'a kadar olan kısımda, uygun yerlerde planlama çalışmalarımızı önümüzdeki dönemde tamamlamayı hedefliyoruz. Sahaya gittiğimizde, özellikle 22A nedeniyle bazı kadastro ve tapu problemleriyle karşılaşıyoruz. Bu sorunları çözümlemeyi amaçlıyoruz. Onikişubat bölgemizde, Büyükşehir Belediye Başkan Adayımız Fırat Görgel ile sürekli istişare halindeyiz. EXPO alanı ve millet bahçesi, büyük bir rekreasyon alanı oluşturuyor. Kılavuzlu ve Menzelet Barajı arasında kalan bölgeyi de hayata geçirmeyi planlıyoruz. Önümüzdeki dönemde, Onikişubat bölgesindeki bu alanlara imar planlarını uygulayacağız. Büyükşehir Belediyemizle 5 binlik planlar ve ilçe belediyemizle binlik planları düzenleyerek, imar uygulamalarını yapacağız. Parselizasyon işlemlerini tamamlayarak, konut yapımını mümkün hale getirmeyi hedefliyoruz.

EN ÇOK KARŞILAŞTIĞIMIZ İSTEK VE TALEPLERDEN BİRİ, ALTYAPI VE YOL

Hem kırsal mahallelerimizde hem de merkez mahallelerimizde bulunuyoruz. Merkez mahallelerimizin kendine özgü sorunları ve talepleri var. Kırsal mahallelerimize gittiğimizde ise onların da kendine has sorunları ve talepleriyle karşılaşıyoruz. Özellikle kırsal mahallelerimizde en çok karşılaştığımız istek ve taleplerden biri, altyapı ve yol ulaşımı ile ilgili. Daha önceden yapılan önemli hizmetler olduğunu biliyoruz. Örneğin, batı mahallelerimizi düşündüğümüzde, İmren Kılıç köprüsü ile bağlantı yolu inşa edilmiş olup, bu durumun buradaki vatandaşlarımız için büyük bir kolaylık sağladığını görüyoruz. Önceki dönemlerde, kırsal mahallelerimizdeki köy içi yolların büyük bir kısmının kilit parke ile kaplandığını veya grup yollarımızın asfaltlandığını gördük. Ancak, yapılan altyapı çalışmaları sonrasında bazı yolların bakım ve onarıma ihtiyacı olduğunu fark ettik. Göreve geldiğimizde, kırsaldaki köy içi yolların bakım ve onarımlarını ve altyapılarını tamamlayacağız. Büyükşehir Belediyemiz de tüm grup yollarını sıcak asfalt ile kaplamayı hedefliyor.

KIRSALDA ÜRETİLEN DOĞAL ÜRÜNLERİ MERKEZDE Kİ VATANDAŞLARLA BULUŞTURACAĞIZ

Kırsal kalkınmada bir model oluşturmayı düşünüyoruz. Çiftçilerimize tohum ve fide desteği vererek ekonomilerine katkı sunmayı, Onikişubat’ımız da bir doğal ürünler pazarı oluşturmayı hedefliyoruz. Bu pazar sayesinde kırsalda üretilen doğal ürünlerin, merkez mahallelerimizdeki vatandaşlarla buluşmasını sağlayacağız.

VATANDAŞLARIMIZ ŞEHRE GELMEDEN KAMUYLA İLGİLİ İŞLERİNİ HALLEDEBİLECEK

Kırsalda bir diğer projemiz mobil iletişim araçlarını kurmak olacak. Oluşturacağımız mobil iletişim araçlarıyla, kendi belediyecilik hizmetlerimiz ve diğer kurumlarla yapacağımız protokollerle, bu araçları kırsal mahallelerimize periyodik olarak göndereceğiz. Vatandaşlarımızın şehre gelmeden kamuyla ilgili işlerini bu şekilde yapmalarını sağlayacağız.

BÖLGEYE, FIFA STANDARTLARINDA STAT KAZANDIRMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Kırsaldaki taleplerden biri özellikle batı mahallelerimizde yoğun şekilde görülüyor. Burada, şu an 11 amatör spor kulübümüzün mücadele ettiğini biliyoruz. Bu bölgeye yaptığımız ziyaretlerde futbolcu arkadaşlarımızla görüşmeler gerçekleştirdik. Kendim de geçmişte amatör futbol oynadığım bir dönem olduğundan, bu konuya özel bir ilgim var. Bölgeye, FIFA standartlarında amatör maçların oynanabileceği ve aynı zamanda tribünü olan bir stat kazandırmayı düşünüyoruz. Böylece, gençlerimizin spor yapmalarını teşvik ederken, aynı zamanda kötü alışkanlıklardan uzak durmalarına da katkı sağlamış olacağız.

VATANDAŞLARIMIZA DAHA UYGUN MALİYETLİ İKİNCİL BİR YAŞAM ALANI SUNMAYI AMAÇLIYORUZ

Kahramanmaraş'ta eskiden beri var olan bağ kültürü, özellikle son dönemlerde imar planlamalarıyla ve yapılaşmaların başlamasıyla birlikte bağ alanlarının azalmasına tanık oluyoruz. Hem İmar Kanunu'nun hem de Planlı Alanlar Yönetmeliği'nin getirdiği bazı kısıtlamalar nedeniyle, parsel bölünemiyor ve çok büyük parsellerle karşılaşıyoruz. Bu büyük parselleri satın almak ya da üzerine yapı inşa etmek istediğimizde çok büyük maliyetlerle karşı karşıya kalıyoruz. Dolayısıyla, bağ kültürünün devam etmesi ve alternatif kırsal yaşam alanlarının oluşturulması yönünde çalışmalar hedefliyoruz. Kırsalda bulduğumuz alanlarda, hem 5 binlik hem de binlik planlamalar yapacağız. Sonrasında, her bütçeye uygun olacak şekilde parselizasyon planlarını hazırlayacağız. 300 metrekare, 500 metrekare ve 1000 metrekare gibi farklı boyutlarda parseller olabilir, burada bir yaşam prototipi geliştireceğiz. Bu parsellerin altyapısını hazırlayıp, su ihtiyaçlarını karşılayarak ve donatı alanları oluşturarak vatandaşlarımıza daha uygun maliyetli ikincil bir yaşam alanı sunmayı amaçlıyoruz.

ILICA MAHALLEMİZ İÇİN TURİZM MASTER PLANI OLUŞTURACAĞIZ

Onikişubat bölgemiz, gerçekten de turizm potansiyeli en yüksek ilçelerimizden biri olarak öne çıkıyor. Şehrimiz, önemli turizm değerlerine sahip ve her ilçemizde görülmeye değer güzel yerler bulunuyor. Onikişubat ilçemiz bu yerlerin belki de en yoğun olduğu ilçelerden biridir. Yavşan'dan Başkonuş Yaylası'na, oradan Fırnız'a, Döngele, Yeşilgöz'e ve Tekir bölgesine kadar, Ardıç Suyu ve Savruk Şelalesi gibi sayısız önemli turizm potansiyeline sahip yerlerimiz mevcut. Ilıca mahallemiz, özellikle termal turizm açısından bölgemizin en fazla turist çeken yerlerinden biri. Önümüzdeki dönemde, bir turizm master planı oluşturmayı ve bu planı hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Ilıca mahallemizde, Büyükşehir Belediyemizin proje lansmanında duyurulan yeni bir hamam projesi gerçekleştirilecek. Bu proje kapsamında, Ilıca Çarşısı ve çevresinde sokak sağlıklaştırma çalışmaları yaparak, bölgenin daha da güzelleşmesini sağlamayı planlıyoruz. Ayrıca, Ilıca'da, vatandaşlarımızın vakit geçirebileceği, belki piknik yapabileceği büyük bir rekreasyon alanı ihtiyacı olduğunu belirledik ve önümüzdeki dönemde Ilıca'ya böyle bir alan kazandırmayı hedefliyoruz.

BÜYÜK VE DAHA MODERN BİR KÜTÜPHANE OLUŞTURMAYI DÜŞÜNÜYORUZ

Genç nüfusumuz gerçekten çok yoğun ve onlara yönelik projeler geliştirmeyi planlıyoruz. Eğer göreve gelirsek, gençlerimizin fikirlerini ve önerilerini her zaman dikkate alacağız. Bu bağlamda, onların sesini daha iyi duyurabilmeleri için bir Gençlik Meclisi oluşturmayı hedefliyoruz. Onikişubat ilçemiz için planladığımız projelerden biri, büyük ve modern bir kütüphane inşa etmektir. Şu anda mevcut olan Necip Fazıl Kültür Merkezimiz gençler tarafından yoğun ilgi görüyor. Biz, daha büyük, daha modern ve daha güzel bir kütüphane oluşturmayı düşünüyoruz. Şehrimiz, şiir ve edebiyatın başkenti olarak bilinen yedi güzel adamın şehri. Planladığımız kütüphanede, sessiz düşünce ve ders çalışma alanları, gençlerimizin ve diğer vatandaşlarımızın tüm kitaplara ve dijital içeriklere ulaşabilecekleri, ibadethanelerin bulunduğu, kültür ve sanat etkinliklerinin yapılabildiği, ayrıca gençlerimizin yoğun ilgi gösterdiği e-spor merkezlerinin de yer alacağı büyük bir kütüphaneyi hayata geçirmeyi planlıyoruz.

GENÇLERİMİZİN BİREYSEL SPORLARI YAPABİLECEĞİ BİR SALON İNŞA EDECEĞİZ

Onikişubat ilçemizde mevcut olan Batıpark kapalı spor salonumuzun yanı sıra, ilave olarak daha kapsamlı bir kapalı spor salonunun faaliyete geçirilmesini hedefliyoruz. Bu yeni salon, gençlerimizin bireysel sporları icra edebilecekleri bir alan olacak. Judo, tekvando, karate, güreş gibi bireysel sporların yanı sıra, salon sporlarına da ev sahipliği yapacak. Basketbol, hentbol, voleybol gibi takım sporlarının turnuvalarının düzenlenebileceği büyük bir kapalı spor salonunu Onikişubat ilçemize kazandırmayı planlıyoruz.

BAZI MAHALLELERİMİZDE KREŞLER AÇACAĞIZ

Vatandaşlarımızdan gelen en büyük taleplerden biri kreşler. Günümüzde hem kadınlarımız hem de erkeklerimiz çalışıyor. Özellikle okul çağına gelmemiş, kreş yaşındaki çocuklarımızın bakımı konusunda bazı zorluklar yaşanıyor. Kreş fiyatlarının yüksekliği malumunuz. Bu bağlamda, özellikle daha düşük bütçeye sahip ailelerimiz için bazı mahallelerimizde kreşler açmayı düşünüyoruz. Bu kreşlerde çocuklarımızın kaliteli bir eğitim almasını sağlayacağız. Ayrıca, aile yaşam merkezlerimizi faaliyete geçireceğiz. Bu merkezlerde gençlerimize yönelik faaliyetler düzenleyeceğiz. Merkez bünyesinde kuracağımız evlilik okulu ile gençlerimizin evliliğe daha hazırlıklı adım atmalarını sağlayacağız. Evlilik okuluna katılımı teşvik etmek için çeşitli hediyeler sunarak, gençlerimizin evlilik öncesinde bu eğitimleri almalarını hedefliyoruz.

BİTKİ ÜRETİM MERKEZİ VE SERALAR OLUŞTURACAĞIZ

Engelsiz yaşam merkezleri kurmayı planlıyoruz. Engelli bireylerimizin eğitim alabilecekleri, vakit geçirebilecekleri ve kendilerini geliştirebilecekleri bir ortam sağlamak amacıyla, engelsiz yaşam merkezlerini hayata geçirmeyi düşünüyoruz. Ayrıca, bitki üretim merkezi ve seralarımızı oluşturacağız. Bu projede özellikle kadın istihdamına önem veriyoruz. Kadınlarımızın bu merkezlerde çalışarak, hem kadın istihdamını artırmayı hem de yerel üretime katkı sağlamayı hedefliyoruz. Tohum ve fideleri, kırsal bölgelerde yaşayan kadınlara dağıtarak, onların kendi bölgelerinde yetiştirmelerini ve ürettikleri ürünler için alım garantisi vererek, hem Onikişubat’ımızı güzelleştirmeyi hem de aile ekonomilerine katkıda bulunmayı amaçlıyoruz” ifadelerini kullandı.

Editör: Çağatay Gedik