6 Şubat’ta meydana gelen asrın felaketi depremlerinden en ağır hasarı alan Kahramanmaraş’ta sadece binalar değil, asırlık camiler ve birçok tarihî eser de yıkıldı veya aldığı hasar sonucu kullanılamaz hale geldi. Kent genelinde, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait 39 camide de hasar meydana gelirken, bu camilerden biri de yaklaşık 300 yıllık tarihe sahip Saraçhane Camisi oldu. Ağır hasar raporu verilen yapının yıkım işlemleri ağır ilerledi ve 10 ay sonucunda tamamlandı. Akabinde kaldırılmayı bekleyen cami enkazı da adeta unutularak çalışmalar durduruldu.

Dsc 9664

HABER ÇALIŞMAMIZIN ARDINDAN ÇALIŞMALAR BAŞLADI

Başkan adayı Muharrem Çevik, mahalle ziyaretleri ile gönülleri fethediyor Başkan adayı Muharrem Çevik, mahalle ziyaretleri ile gönülleri fethediyor

Bölge halkı durumdan sık sık şikayetçi olurken Manşet Gazetesi olarak konuyu, “Kahramanmaraş’ta tarihi enkaz kaldırılmayı bekliyor” başlıklı haber ile 12 Aralık 2023 tarihinde gündeme getirdik. Yaptığımız haber çalışması sonrası, Vakıflar Genel Müdürlüğü ekiplerince Saraçhane Camisi’nin enkaz kaldırma çalışmalarına başlandı. Alınan bilgilere göre, enkaz kaldırma çalışmaları 1 ay sürecek. Çalışmalar kapsamında, cami enkazının kademeli olarak kaldırılmasının ardından aynı yerine, yapısına uygun şekilde tekrar inşa edilmesi planlanıyor.

Editör: Didem Kayabaşı