Tarım faaliyetleri, son yıllarda yaşanan krizlerle büyük önem kazandı. Kahramanmaraş ise tarımsal faaliyetlerde potansiyeli yüksek olan illerden birisi olma özelliğini taşıyor. Bu yıl kurak bir kış mevsiminin yaşanması da tüm insanları tedirgin ediyor. Ocak ayının ortalarına doğru yaklaştığımız şu günlerde yağışların olmaması tarımsal faaliyetleri de olumsuz etkilediği kabul edilmektedir. Tarımsal üretime yeni bir soluk getiren seracılık, iklim değişikliğinin ve kuraklığın yaşandığı şu günlerde büyük önem arz etmeye başladı. TBMM İçişleri Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kahramanmaraş Milletvekili Celalettin Güvenç, kentte faaliyet gösteren, üretim yapan seracılar ve çiftçiler ile bir araya geldi. Sorunların masaya yatırıldığı toplantıya Celalettin Güvenç’in yanına sıra; Kahramanmaraş İl Tarım Müdürü Ramazan Bilir ve Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya’da katıldı. Celalettin Güvenç, çiftçilerin sorunlarını dinledi. Güvenç, çiftçilere hükümet olarak her zaman yanlarında olduklarını belirterek, “bizlerin telefonları 7/24 açık, bizleri arayabilirsiniz. Bizler sizlere hizmet etmek için buradayız. Sizlere hizmet etmek büyük bir onurdur, biz AK Parti hükümeti olarak sizlerin dertlerinizi sıkıntılarınızı çözmek için buradayız. Sizlerin her zaman yanındayız” dedi.

IMG_4275

SERA ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ KURMAK İSTİYORUZ

Çiftçilerle bir araya gelen İçişleri Komisyonu Başkanı Celalettin Güvenç konuşmasında şu ifadelere verdi: “Tarım sektörü, dünyanın ve bizim vazgeçemeyeceğimiz alanlardan bir tanesi. Dün de böyleydi bugün de böyle yarın da daha önemli olacak çünkü küresel ısınmayı görüyorsunuz. Ocak ayında yağış yok, kar yok. Toprak, tarım, ziraat, hayvancılık üretim çok önemli sektörlerden birisidir. Kahramanmaraş’ımız da bir tarım kenti. Bilinen bir tarım kenti ve üreten bir şehir. Tarımda seracılık yeni bir değerimizdir. Kahramanmaraş’ta 2 bin 750 dönüm kayıtlı seramız var. Bu az bir rakam değil. Bütün çevre illerimize hatta daha uzak illere her yıl ihracat yapıyoruz. Yurtdışına da ihracat yapıyoruz. Sektörün Kahramanmaraş’ta avantajlı yönleri var dezavantaj ve sorunları da var. Sorunlarını takip ediyoruz. Masaya yatırıyoruz. Bir sera organize sanayi bölgesi kurabilir miyiz? Seracıları bir yerde toparlayabilir miyiz diye bir arayışımız var. Bunun için 2 bin hektar gibi bir yere ihtiyaç var deniliyor bunu bulmakta kolay değil. Maalesef arazilerin kullanımında çok iyi değiliz ama Ziraat Odası Başkanımız, İl Tarım Müdürümüz ve sektörün diğer taraflarıyla bu arayışımız sürecek. Bugün de burada üreticilerimizle bir araya geldik. Hepsine teşekkürlerimi iletiyorum. Heyecan sahibi insanlar. ‘Biz daha önce Akdeniz’e gidip seralarda işçilik yapıyorduk’ diyorlar. Bugün ise Kahramanmaraş’ımız da üretiyorlar, satıyorlar, istihdam sağlıyorlar, il ekonomisine katkıda bulunuyor. Bu durum beni umutlandırdı.

IMG_4291

TARIM SİGORTASI ŞART

Çiftçilerimize, Tarım Bakanlığımızın, Hükümetimizin yanlarında olduğunu, kayıtlı ekonomiye geçmemiz gerektiğini, mutlaka tarım sigortalarını yaptırmaları gerektiğini, yüzde 50’sini devletimizin karşıladığını anlattık. Geçen yıl bir facia yaşadık. Bu facialara karşı sigortanın, kayıtlı ekonominin önemli olduğunu anlattık. Yanlarında olduğumuzu belirttik. Seracılığın Maraş’ta ki geleceği ile ilgili İl Tarım Müdürümüz, Ziraat Odası Başkanımız, Tarımsal Araştırma Enstitümüzün Başkanlığında, Hal Başkanlığımıza bir hazırlık yapın bu sorunları konuşalım. Bir yol haritası seracılığın Kahramanmaraş’ta ki geleceğini belirleyecek yön verecek çalışma yapalım dedim. Onun hazırlığını yapacaklar inşallah. Bu tür çalışmalarımız devam edecek. Biz her türlü üreticimizin yanında olduğumuz gibi sera sahiplerimizin de çalışanlarının da yanındayız. Bugün bu güzel toplantıyı organize eden Ziraat Odası Başkanımıza, İl Tarım Müdürümüze teşekkürlerimi sunuyorum. Buraya katılan, gelen çiftçi kardeşlerime de saygılarımı sunuyorum.”

IMG_4275

Mersin’de 3+1 daire icradan satılık Mersin’de 3+1 daire icradan satılık

SORUNLARIMIZI MASAYA YATIRDIK

Kahramanmaraş Ziraat Odası Başkanı Mehmet Çetinkaya ise “Bugün İç İşleri Komisyon Başkanımız Celalettin Bey’in de katılımlarıyla Kahramanmaraş’ta ki sera ve sera üreticileriyle bir araya geldik. Seracılarımızın geçtiğimiz yıl ocak ayında yaşanan kardan sonra sorunlarını sıkıntılarını ne gibi işleyişin olduğunu Celalettin Bey’le paylaştık. Tarım İl Müdürümüz, İlçe Müdürlerimiz, Hal Komisyonu Odası Başkanımızla beraber çiftçilerimizle, üreticilerimizle bir araya geldik. Toplantımızda sorunları sıkıntıları masaya yatırdık. Seracılarımızın işlerini kolaylaştırmak, onlara ne gibi yardımlarımız olur, çiftçilere nasıl fayda sağlayabiliriz ve katkı sağlayabiliriz diye konuştuk. Bugün bizleri yalnız bırakmayan İç İşleri Komisyonu Başkanımız Celalettin Bey’e, programa katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyoruz. Böyle soğuk bir ortamda bizleri yalnız bırakmayan siz basın mensuplarına da çok teşekkür ediyoruz. Çiftçilerimize de bol bereketli doğal afetlerden uzak bir yıl diliyoruz” şeklinde konuştu.

Haber: Ömer Harmankaya  

IMG_4353