banner263

“Adalet, onur ve refah gelecek, adaletsizlik gidecektir”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, bugün bir çınar ağacının gölgesinde yeni bir Türkiye inşa etmek için yola çıkmış, gelecek gönüllüleriyle beraber olduklarını belirterek, “Gelecek olan hukuktur, adalettir, izzettir, onurdur, refahtır; gidecek olan adaletsizliktir, gidecek olan onursuzluktur” dedi.

“Adalet, onur ve refah gelecek,  adaletsizlik gidecektir”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, partisinin 1. Olağan Danışma Kurulu Toplantısı için Kahramanmaraş’a geldi. İlk olarak kentte bir şehir turu atan ve esnafları ziyaret eden Davutoğlu, ziyaretlerinin ardından toplantının gerçekleşeceği alana hareket etti. Özel bir mekânda gerçekleştirilen toplantıya; partinin merkez yönetiminden katılım oldukça yoğun oldu. Saygı duruşu, akabinde İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan ve İl Başkanı Muharrem Çevik’in selamlama konuşmasıyla devam eden toplantıda kürsüye gelen Gelecek Partisi Genel Başkanı Davutoğlu, sözlerine Kahramanmaraş’a övgüler dizerek başladı. Kahramanmaraş’ı Gelecek Partisi’nin ideallerini ve değerlerini en iyi anlatacak şehir olarak tanımlayan Davutoğlu, konuşmasının devamında ülke gündemine dair birbirinden önemli açıklamalarda bulundu.   

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu’nun Kahramanmaraş 1. Danışma Kurulu Toplantısı’ndaki konuşmalarından satır başları şu şekilde;

NEREDE OLURSAK OLALIM YÜREĞİMİZ KAHRAMANMARAŞ İLE ATAR
Boydan boya bütün Kahramanmaraş’ı dolaştık. Kahramanmaraşlının gözünde muhabbeti, tebessümü gördüm. Bizi Edeler özlemiş, bizde onları özlemişiz. Bilsinler ki nerede olursak olalım yüreğimiz Kahramanmaraş ile atar. Kahramanmaraş istiklal madalyalı bir şehirdir. Madalyası, yüreği, gözü, zihni istiklaldir ve bir milletin istiklal aşkının şehridir. Kahramanmaraş Gelecek Partisi’nin ideallerinin, değerlerinin ne olduğunu anlatacak şehirdir. Çünkü Kahramanmaraş bizim canımızı uğruna feda etmeye hazır olduğumuz değerlerimizin yaşadığı şehirdir.

ÇİN BÜYÜKELÇİSİ HADDİNİ BİLSİN!
Bütün bir tarihimizin en kötü tablolarından birine dün rastladık. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bu al bayrağı, bütün dünyada onurla temsil etmiş bir Dışişleri ve Başbakan olarak ama her şeyden önce Kahramanmaraş’ta bir şanlı destanı yazmış yiğitlerin torunu olarak dün karşı karşıya kaldığımız tablo beni derinden üzdü. Ankara’nın Çin Büyükelçisi bir tweet atarak, Türkiye Cumhuriyeti’nin başkentinde, istiklal savaşımızın karargâhında Doğu Türkistan konusunda haklı kaygılarını dile getiren Ankara Büyükşehir Belediye Başkanına ve İyi Parti Genel Başkanına açıktan tehditler savurarak, Ankara’da Türkiye’yi yönetenlere bir ayar vermeye kalkmıştır. Bu bütün diplomatik teamüllere aykırıdır. Bu bizim izzet yüklü tarihimize tam bir hakarettir. Ankara’daki büyükelçiler misafir olarak Türk milletinden saygı görürler. Ama birisi eğer Türkiye’de şu veya bu gerekçeyle parmak sallamaya kalkar, ayar vermeye kalkarsa ona verilecek cevapta en iyi Kahramanmaraş’tan söylenir. Haddinizi bilin, burası Kahramanmaraş, burası Ankara!

İŞTE ARADAKİ FARK
Esas Türkiye’yi bu duruma düşüren iktidara seslenmemiz gerekir. Hani onurla arkasında durduğumuz şekilde Erdoğan, Davos’ta ‘One minute’ demişti ya ve o zaman birlikte ekip olarak çalıştığımız o gece de onurla o sözün arkasında durmuş ve İsrail Cumhurbaşkanını kendi şahsi telefonundan özür diletmiştik ya ve bütün bir İslam dünyası ayağa kalkıp Türkiye Cumhuriyeti’nin başbakanının arkasında durmuştu ya şimdi sorma vaktidir; o gün ‘One minute’ diyen Erdoğan, bugün Çin’e neden ‘One minute’ diyemiyor? Cevap çok açık; o gün ‘One minute’ dendiğinde Erdoğan’ın yanında Anadolu’nun değerlerine hayatını feda etmeye hazır bir ekip vardı. Ama şimdi dümende 28 Şubat ideoloğu Perinçek’in olduğu söylenen bir Türkiye var. Aradaki fark bu.

TÜRKİYE TEK BİR AŞIYA YATIRIM YAPTI
Neden sessiz kalındı? Çünkü aşıda Çin’e muhtacız. Bakın dünyada pandemi var. Bütün ülkeler kendi tedbirini aldı. Gelişmiş ülkeler önce kendi aşılarını yapmak için çalıştı. Sonra dünyanın değişik yerlerindeki aşılara bakarak, o aşılardan en uygun olanından çok sayıda çok alternatifli olarak aldı. Bir tek Türkiye tek bir aşıya yatırım yaptı. Nisan ayında mili aşının geleceğini söylüyorlardı. Nisan ayı geldi ama hala aşı yok. Daha Aralık ayında vatandaşların büyük çoğunluğunun tam da bu aylarda aşılanacağını söylediler. Şu ana kadar 2 doz aşıyı olan vatandaşların sayısı 7,5 milyon. Yani nüfusun yüzde 9’u. Dünyada bütün ülkeler nüfusun yüzde 50’sini, 60’ını aşıladı. Dün açıklanan rakamlarla birlikte dünyada en fazla korona vakası tespit edilen ülke Türkiye oldu. Allah aşkına bunun hesabı sorulmaz mı? Birçok ülke pandemiyi kontrol altına aldı. Bir tek Türkiye’de vakalar süratle artıyor. Bu konuda da çifte standart devam ediyor.

ÇINAR AĞACININ GÖLGESİNDE YENİ BİR TÜRKİYE İNŞA EDECEĞİZ
Esnafımıza kepenkleri kapatacaksınız’ diyeceksiniz Ramazan’da bile iftarları yasaklayacaksınız ama kendi toplantılarınız da kendi özel günlerinizde buna hiç riayet etmeyeceksiniz. Geçmişte beraber olduğumuz bu arkadaşları ben artık tanıyamıyorum. Ben bu insanlarla bir arada olamazdım, bunun için önce uyardım ve ayrıldım. Biz hakikati dile getirdiğimiz için bizi ihraçla tehdit ettiler ve ayrılmak zorunda kaldık. Ama bugün bir çınar ağacının gölgesinde yeni bir Türkiye inşa etmek için yola çıkmış, gelecek gönüllüleriyle beraberim.

İKTİDARIMIZDA AKRABA KAYIRMACILIĞINA İZİN VERMEYECEĞİZ
Cumhurbaşkanı damadını karşısına çağırıp, bu 128 milyar doları ne yaptın diye sormuyor? Başka bir hazine bakanı olsaydı, sorardı. Ama insanın kendi akrabası olunca soramıyor. Bu yüzden biz AK Partililere siyasete akrabalarınızı sokmayın demiştik. Şimdi şikâyet ediyor ama iş işten geçti. Şunu bilin ki Gelecek Partisi kadroları kendi evlatlarıyla ülkenin en ücra köşesindeki bir vatan evladını ayırt etmeyenlerin partisidir. Hiçbir zaman bizim iktidarımızda akraba kayırmacılığına izin vermeyeceğiz.

BİZ MİLLETE ÇALIŞMAYA GELİYORUZ
Ben başbakanlığı bıraktığımda Türkiye Cumhuriyeti’nin 118 milyar dolar rezervi vardı. 86 milyar dolarda yükümlülükleri vardı. Toplam 32 milyar dolar net rezervi vardı. Ama bizden sonraki bakan 32 milyarın tümünü harcadığı gibi 63 milyar dolar daha Türkiye’yi zarara soktu ve 133 milyar dolar borç karşılığı 85 milyar dolar rezervimiz kaldı. 2021 yılında çiftçiye sadece 22 milyar destek verirken 3-5 müteahhitte 30 milyar destek verdiler. Milyonlarca çiftçiye 22 milyar, yandaş müteahhitlerin ağırlıkta olduğu seçkin bir müteahhit grubuna 30 milyar destek verdiler. İşte bu adaletsizlikleri ortadan kaldırmaya geleceğiz. Geleceğiz ve bunun hesabını soracağız. Bu verimli topraklarda çiftçilerimizi mahzun bırakanların millete vereceği hesap vardır. Biz millete çalışmaya geliyoruz. Biz ülkeyi teslim ettiğimizde enflasyon yüzde 3.2 idi. Şu anda üretici enflasyonu yıllık 31.2. 2016’nın tam 10 misli üretici enflasyonu var. Şu anda açlık sınırı 2 bin 800 TL’lere dayandı. Asgari ücret açlık sınırının altında kalacak. Ama onlar için hayat güzel.”

ÇEVİK: GELECEK VAAT ETMEYENLERİN, GELECEKTE YERİ YOKTUR
Toplantıda açılış konuşması yapan Gelecek Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Muharrem Çevik, konuşmasında şunları söyledi: “Ekonomisiyle, bölgesel işbirlikleriyle, siyasî vizyonuyla etkin bir Türkiye vardı. Fakat maalesef ülkemizin ulaştığı bu seviyeyi hazmedemeyen vesayetçi odaklar ve siyasî ihtiraslarına yenik düşen kimi çevreler bundan rahatsız oldular. Son yıllarımız, her sene ya bir seçim ya bir referandum ya da yapay kahramanlıklarla geçiyor. Milletimizin ümitleri, sorumsuzca tüketilmektedir. Herkes bilir ki bizim geleneğimizde devlet olmak, vermekle olur. Devlet olmak, ümitleri ve menfaatleri çoğaltmakla olur. Devlet olmak, imkân açmakla olur. Devlet olmak, geçmişin kredisiyle geleceğe ipotek koymak demek değildir! Unutmayalım ki gelecek vaat etmeyenlerin, gelecekte yeri yoktur. Biz Türkiye’ye gelecek kurmak için yola çıktık.

SORUNLARI ARTAN BİR KAHRAMANMARAŞ VAR
Kahramanmaraş’ımız, yıllardır iktidar partisine büyük oy oranlarıyla destek vermiş fakat verdiği bu desteğin karşılığını hiçbir zaman hakkıyla alamamıştır. Yıllardır çözülemeyen birikmiş sorunlarla karşı karşıyayız. Altyapıdan imara, enerjiden sanayiye, ekonomiden eğitime, tarımdan sağlığa... Sorunları çözülmeyen hatta günbegün sorunları artan bir Kahramanmaraş var. Kentsel dönüşüm projeleri bugüne kadar, ucuz rant projelerinden öteye gidememiştir. Eski Maraş bölgesi ise artık çözülemez hâle gelmiş imar sorunlarıyla günden güne köhneleşmektedir. Kültür merkezi yapmakla kültüre yatırım yaptığını zannedenler yahut “millet kıraathanesi” adıyla bina dikenler insanların sosyal taleplerini anlayamazlar. Şehrimizin dinamik sosyal gelişimini, rant ekonomisiyle ve popülist siyasetle sağlamak mümkün değildir.”

Konuşmaların ardından il yönetimi tarafından Davutoğlu’na Kahramanmaraş’a özgü yöresel hediyeler takdim edilirken, Davutoğlu, başka partilerden Gelecek Partisi’ne geçen yeni üyelere parti rozetini taktı. Toplantı çekilen toplu hatıra fotoğrafının ardından son buldu.

Haber: Emre Akkış

Kübra Şimşir

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER