Kahramanmaraş merkezli depremler, 11 ili etkileyerek birçok tarihi yapıya zarar verdi. Hatay, Gaziantep, Adıyaman, Diyarbakır, Malatya, Osmaniye ve Kilis illerindeki birçok tarihi yapının yanı sıra Kahramanmaraş'ta da Ulu Camii, Eski Maraş Evleri, Arasta Camii ve pek çok yapı hasar gördü. Şehrin tam merkezinde yer alan Kahramanmaraş Kalesi de bu yapılardan biri olurken, duvarlarında ve iç mekanlarında oluşan hasarlar, depremin üzerinden 14 ay geçmesine rağmen onarılmadı ve kale halen ziyarete kapalı durumda.

Ekran Görüntüsü 2024 05 10 165050

GAZİANTEP KALESİ’NDE SONA YAKLAŞILDI

Yaşanan büyük afet sonrası asırlık Gaziantep kalesi de harabeye dönmüştü. Depremin ardından kalenin yıkılan duvar ve burçlarının parçaları temizlenirken birkaç ay içerisinde de restorasyon çalışmalarına başlanmıştı. Onarımı ve tekrar ziyarete açılması adına çalışmalarda sona yaklaşılırken, Kahramanmaraş içinde aynı öneme sahip Maraş Kalesi’nde hiçbir çalışma yapılmıyor.

Gaziantep Kalesi Jmbu Cover

TURİZM İÇİN RESTORE EDİLİP KENTE KAZANDIRILMASI ŞART

Yaz aylarının yaklaşması ve şehrin yeniden ayağa kalkması için turizm potansiyelinin canlandırılması gerekiyor. Kahramanmaraşlıların ve şehre gelecek olan yerli ve yabancı misafirlerin ilk duraklarından olması gereken Maraş Kalesi’nin bir an evvel restore edilip kente kazandırılması büyük önem arz ediyor.

Editör: Çağatay Gedik