Kahramanmaraş'ın en çok ziyaret edilen türbelerinden biri olan ve Hakim Tepe'de yer alan Malik Ejder Türbesi, çevresindeki doğal güzelliklerle ziyaretçileri kendine çekerken, son zamanlarda çevresel sorunlarla karşı karşıya kaldı. Türbenin bulunduğu tepe, aşağıda uzanan Kumaşır Gölü’ne bakmakta ve genellikle dualarını etmek isteyen vatandaşların uğrak yeri konumunda bulunuyor. Ancak, Kumaşır Gölü'ne fabrika atıklarının karışması, gölün kirlenmesine ve etrafa kötü koku yayılmasına yol açıyor.

VATANDAŞLAR DURUMDAN ŞİKAYETÇİ
Malik Ejder Türbesi'ni ziyaret eden vatandaşlar, türbenin manevi atmosferinde dua etmek ve huzur bulmak istiyor. Ancak, fabrika atıklarının gölü kirletmesi sonucu yayılan kötü koku, ziyaretçileri rahatsız ediyor. Bölge sakinlerinden ve türbeyi ziyaret edenlerden birçok şikayet geldiği belirtiliyor. Vatandaşlar, Kumaşır Gölü'ndeki kirlilik nedeniyle etrafa yayılan kötü kokunun türbenin manevi atmosferini olumsuz etkilediğini vurguluyorlar.

Ekran Görüntüsü 2024 05 10 Ben

KUMAŞIR GÖLÜ'NDEKİ KİRLİLİĞİN NEDENLERİ

Fabrika Atıkları: Göl çevresinde faaliyet gösteren bazı fabrikaların atıklarını doğrudan göle salması, kirliliğin ana nedenlerinden biri olarak belirtiliyor.

Dikkatsiz Atık Yönetimi: Bölgede katı atıkların göl kenarına veya suya atılması kirliliği artırıyor.

Etkisiz Denetimler: Çevre denetimlerinin yetersizliği, kirliliğin uzun süredir devam etmesine yol açmış durumda.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN