Mübarek kurban bayramına sayılı günler kaldı. 16 Haziran 2024’de idrak edilecek olan bayram öncesinde pek çok kişi kurbanlıkların derisinin nasıl yüzüldüğünü araştırıyor. Bilindiği gibi hayvan kesimi ve derisinin yüzülüşü zor bir iş. Bu sebeple kurbanlık kesmek, derisini yüzmek ve eti parçalama işleri bu işte deneyimli kişilerce yapılmalı. Aksi takdirde bu uğraş ciddi yaralanmalara yol açabilir. En önemli nokta kurban derisinin yüzülürken derinin dış kısmının etle temas etmemesi gerekiyor. Yüzme işlemine ayaklardan başlanarak sonrasında gövdeden devam edilir. Son olarak ise hayvanın baş kısmı yüzülür.

Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvanlar İçin Öneriler

Küçükbaş hayvanların derisi yüzülürken bilek tarafından küçük bir delik açılır. Bu delikten bir hortum sokularak derinin altına hava verilir. Hava, derinin daha kolay yüzülmesini sağlar. Hava verilen deriyi küçük yırtıklar atarak yüzebilirsiniz. Bıçak yardımıyla deri ve eti birbirinden ayırabilirsiniz. Aynı hortum yöntemini büyükbaş hayvanlar için de uygulayabilirsiniz. Bu yöntem, her iki tür hayvanda da deri yüzme işlemini oldukça kolaylaştırır.

Alternatif Yöntem: Çengele Asma

Kurban derisi yüzerken Bir başka etkili yöntem ise hayvanı bacaklarından bir çengele asarak yüzme işlemidir. Bu şekilde asılan hayvanın derisini ufak bıçak darbeler atarak yüzmek mümkündür. Çengel yöntemi, yer çekiminin de etkisiyle derinin daha kolay pratik soyulmasına yardımcı olur.

Muhabir: MELİKE ALGAN