Dünya, 100-150 yılda bir olabilecek elektrik kesintisine maruz kalacak, iddiası dünya gündemine damga vurdu. İngiltere Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden’ın yaptığı açıklamada dijital iletişim ve elektrik kesintilerine karşı, İngiltere halkının pil ve mum stoku yapması gerektiği yönde uyarıda bulundu. Bu da ortaya atılan iddianın gerçekliğinin sorgulanmasına sebep olundu. İngiltere Başbakan Yardımcısının açıklamalarından sonra bir haber de Sri Lanka’dan geldi.  Elektrik kesintisi yaşanan Sri Lanka’da Enerji bakanlığından gelen habere göre, ana akım hatalarından birinde sistemsel bir hata nedeniyle elektrik kesintisi yaşandığı ve oluşan arızanın en kısa sürede giderilmesi için uğraşıldığını duyurdu.

DÜNYA, 2024’TE UZUN SÜRELİ İNTERNET VE ELEKTRİK KESİNTİSİ TEHLİKESİYLE BAŞ BAŞA

Güneşte oluşacak büyük bir patlamanın sonucunda dünya da etkilenecek. Güneş'ten yükselen yüklü parçacıkların Dünya'nın manyetik alanıyla etkileşime girmesi sonucu ortaya çıkan bir olay olarak biliniyor. Güneşte ki oluşan patlamalardan dolayı, Dünya, 2024’te uzun süreli internet ve elektrik kesintisi tehlikesiyle baş başa kalacak. Bilim insanları tarafından yapılan uyarılara göre 2024 yılı başlarında Güneş fırtınalarının Dünya’yı etkileyebileceği iddia ediliyor. Güneş fırtınaları, elektrik ve uydu sistemi gibi temel iletişim ağlarına zara vermesi öngörülüyor. 100 ila 150 yılda bir yaşanan ve dünyayı da yakından ilgilendiren bu uzay olayı en son 1921 yılında yaşanmıştı. Teknolojinin günlük yaşama etkisinin bir hayli yüksek olduğu bu günlerde yaşanacak süpersonik fırtına hayatı felç edecektir.

60 ADET DÜNYANIN SIĞABİLECEĞİ BİR KARA DELİK AÇILDI

Türkiye'deki Ukraynalılar evlerine dönmenin hayalini kuruyor Türkiye'deki Ukraynalılar evlerine dönmenin hayalini kuruyor

Güneş’in yüzeyinde içerisine 60 adet dünyanın sığabileceği bir kara delik açıldı. Açılan delikten Dünya’ya doğru radyoaktif dalgalar yayılıyor. NASA'ya göre Güneş şu anda hareketli bir dönemden geçiyor. Bu yüzden Güneş'te bu tür dev lekelerin oluşması bekleniyordu. Bilim insanlarına göre 2025'te Güneşteki bu lekeler zirve noktasına ulaştığında sayısının 115'e çıkabileceğini söylüyordu. Ancak leke sayısı şimdiden bu rakamı geçti.

"Haber: Melisa Türkmen"

Editör: Çağatay Gedik