“Her Gün 15 Bin Kişilik Gönül Sofrası Kuruyoruz” “Her Gün 15 Bin Kişilik Gönül Sofrası Kuruyoruz”

DEVA Partisi Teşkilatı, 14 Mayıs’ta yapılması planlanan Genel Seçimler öncesi çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyor. Bu kapsamda bir dizi ziyaret gerçekleştirmek için Kahramanmaraş’a gelen DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, Kervanhan'da kentte görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi. Toplantıda ilk olarak söz alan DEVA Partisi Kahramanmaraş İl Başkanı Uzm. Dr. İrfan Karatutlu, DEVA Partisi Genel Merkezi’nden kente önemli isimlerin gelmesinden dolayı mutluluk duyduğunu belirtti. Vatandaşlar tarafından DEVA Partisi’ne büyük bir teveccüh olduğunu ifade eden DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, “Türkiye’de ki vatandaşlarımız güçlü insanlardır. Biz yeniden bunu başarabiliriz diyoruz. En az 6 ayda iyileşmeyi hissederiz. 2 ayda belimizi büken ve gün gün artan enflasyonu 2 yıl içinde de tek haneye indiririz. Ekonomi uzmanlarımız ve yöneticilerimiz, o alandaki uzmanlarımız ile ifade ediyoruz. İnşallah her şey çok güzel olacak. Umudumuzu yitirmiyoruz. Sizlerde umudunuzu yitirmeyin” ifadelerini kullandı.1-98

TÜRKİYE’NİN 81 İLİ VE İLÇELERİNDE TEŞKİLATLANDIK

DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Kadın Politikaları Başkanı Elif Esen, “DEVA Partisi seçimlere doğru, güçlü ve hızlı bir şekilde ekiplerinde sahada olmasıyla yol alıyor. Mavi yeleklilerimiz var. Artık mavi yelekliler bir marka haline geldi. Mavi yeleklerimizle Türkiye’nin dört bir yanında DEVA damlaları şehirleri, ilçeleri ve mahalleri kaplıyor ve gönüllülerimiz gün gün artmaya devam ediyor. Bu bizim içinde çok kıymetli. Biz bunu nereden anlıyoruz? Üç yıldır partimiz kurulduğundan itibaren üç yıldır sahadayız. Değerli Genel Başkanımız Ali Babacan ile birlikte sahada yapmış olduğumuz iletişimlerden Vatandaşımız, DEVA’nın can yakan sıkıntılarına çözüm olacağını gün gün daha çok hissediyor ve daha çok teveccüh gösteriyor. Biz bunu iletişimlerimizde görüyoruz. İlk zamanlar belki partimizin logosunu, ismini bile bilmeyen ama sadece Ali Babacan’ın sevgisiyle bizlere yaklaşan insanlar vardı. Bugün artık DEVA’yı biliyor musunuz diye sormuyoruz. Bugün bu kadar ulusal medyanın baskısına rağmen tüm Türkiye DEVA Partisini biliyor. Çünkü tüm Türkiye’de 81 ilde ve ilçelerinde dörtte üçü kadar teşkilatlandık. Tüm Türkiye’de karşılığı olan belki de tek partidir. Bu sebepten bizde daha da motive bir şekilde sahada çalışmalarımıza devam ediyoruz. Biz şöyle bir yol izliyoruz: Kadın Politikalarından partimize değinmek isterim. Kadın Politikalarında, kadının bugün ne kadar sıkıntılı olduğunu, kadının bugün siyasete uzak duran bu nobran kaba siyasetten bıkan yorulan ve siyaseti kötü bir şey olarak gören kadınların artık çocuklarının ve gençlerinin geleceği için siyasete ilgi duyduğunu karar mekanizmalarında teşkilatlarımızda yer aldığını ve hatta bunda vakti müsait değilse gönüllü olarak da iletişimde kaldığımızı görüyoruz. Kadın bugün Türkiye’nin yarınlarıyla ilgili endişeli. Kadın çocuğunun geleceğinden endişeli, okusa da yurt dışına gitmeye çabalayan gencinden dolayı endişeli ve bu sebeple kadın siyasete ilgi duyuyor.

3-63

BUGÜN ÇOCUK SİYASETLE İLGİLENİYOR

Biz genel merkez çalışmalarımızı il ve ilçelere doğru yansıttığımızda şöyle çalışmalar yürütüyoruz: Genel Merkezden illere geldiğimizde, ziyaret ettiğimizde, geçtiğimiz hafta da Marmara bölgesindeydik. Batı Karadeniz bölgesindeydik. Düzce, Sakarya ve Kocaeli gezileri yaptık. Biz kadınlarla buluşuyoruz. Öncelikle bizim güncel sorun ve ihtiyaçları öğrenmemiz lazım ki altı dolu çözüm üreten politikalar üretebilen sistemi kurgulayabilelim. İki yıldır tüm bu ziyaretlerimizde il ve ilçelerimizde kadın, erkek, genç elbette herkesle iletişim halindeyiz. Ama özellikle söz kadında toplantıları düzenliyoruz. Aynen sizinle böyle toplandığımız gibi gittiğimiz ilin, ilçenin kadınlarıyla buluşuyoruz. Ama biz buna söz kadında dedik ve söz kadında olarak kalmadı. Söz kadında toplantılarına, kadınların yanında çocukların ve genç kızların da katıldığını gördük. Çünkü bugün Türkiye’yi derinden yaralayan tüm sorunlar artık çocuğa kadar inmiş durumda. Bugün çocuk siyasetle ilgileniyor. Bundan bir 5-6 yıl öncesinde çocukların ağzından siyaseti duymazdık. Ama bugün artık çocuk siyasetle ilgileniyor. Çünkü karşılaştığımız noktalarda çocuk okuyamadığından şikâyetçi, çocuk annesinin beslenmesine koyamadığı gıdadan şikâyetçi, üzüntülü. Kendi gıdası var ise arkadaşının neden olmadığını sorguluyor. Neden arkadaşının cebinde harçlık yok onu sorguluyor çocuk. Çocuk artık bu can yakan sorunları bizim cebimizde hissettiğimiz sorunu çocuk da hissediyor. Ya da gençler; genç bir kızımız bize şunu yakardı: ‘Ben Anadolu lisesini çok başarılı bir şekilde kazandım. Kentimin en iyi okulunu kazandım. Ama annem iki kardeş olarak bizim geçimimizi sağlamaya çalışıyor. Ben kazandığım okulun servis ücretini ödeyemediğim için bir başka okula gitmek zorundayım.’ Bugün çocuk bütün bu sistemsizliğin, yönetimsizliğin ne yazık ki farkında. Çocuğu, genci, kadını, erkeği manevi bir kurtuluş savaşı yaşanıyor. Öyle zor günler yaşıyoruz ki neredeyse umudumuzun canlı kalması için mücadele ettiğimiz günler. İnanıyoruz ki yeniden inşa olacak.

2-93

SAĞLAM VE GÜÇLÜ ADIMLARLA ÜLKEMİZE DEVA OLACAĞIZ

 Seçimin kazanıldığında bu tüm Türkiye’de ki ortak inisiyatifin 6’lı masanın iktidarında, çözüm üreten iktidarında aynen o Kurtuluş Savaşı sonrasındaki güçlü meclis yeniden tesis olacak. Çok renkli, kimlikli, farklı kültürleri barındıran bir meclis. Bugün yaşadığımız sorunlar bizi neredeyse bir uçuruma doğru götürüyor. Ben şöyle bir benzetme yapıyorum; Çok da ifade ediliyor. Köprüden önceki son çıkış deniliyor. Ben bu yorumu çok iyimser buluyorum. Bugün yaşadığımız sorunları gerçek anlamıyla tüm halkımız görebilse, görünenin çok ötesinde sorunlar ve sıkıntılar yaşandığını onlar da hissederler. Türkiye’de bir ilk yaşanıyor. Partimiz çalışmalarıyla yoğun katkı sağlıyor. Çünkü biz sorunları ve ihtiyaçları tüm il ve ilçelerimizden aldığımızda Genel Merkezimizde uzman kişilerle çalıştaylar, toplantılar yaparak güncel sorun ve ihtiyaçlara çözümler ve politikalar geliştirdik. 6 çalıştay yaptık ve 6 çalıştayı 9 politika kurulumuzun iş birliğinde yaptık. Burada 11 politika kurulunun ortak aklı var. Çünkü kadın eğer toplumun yarısını oluşturuyorsa demek ki kadının, ekonomide, sağlıkta, eğitimde de dokunduğu noktalar var. Bizim bu çok disiplinli anlayışla çözüm ve politika geliştirmemiz gerekiyor. Çalıştaylarımızın nihai raporlarının hepsi bu kadın eylem planlarımıza girdi. Bu eylem planlarımızın son sayfaları excel tabloları halinde gider. Bizim çözümlerimizin şifrelerini oluşturur. Bu excel tabloların sütunlarında, ilk sütun eylem maddesini içerir. İkinci sütunda o eylemin nasıl yapılacağı yer alır. Üçüncü sütunda hangi bakanlık yapacak ve hangi bakanlıklarla iş birliğinde yapacak. Peki, nasıl yapacak? Kanun değişikliğimi, yönergemi, yönetmelik mi ve ne kadar sürede gerçekleştirilecek. Bütün bu yüzlerce maddenin içinde bu şifreler gizli. Biz işi devraldığımızda ne yapacağımızı sağlam ve güçlü adımlarla biliyoruz. Sağlam ve güçlü adımlarla ülkemize deva olacağız. 5-28

EFLASYONU 2 YIL İÇİNDE TEK HANEYE İNDİRİRİZ

 Kader seçimine gidiyoruz. Evlatlarımızın kader seçimi biz istiyoruz ki kadınlar olarak bende bir anne olarak evlatlarım ülkemde kalsın. Ülkeme katkı değer sağlayan evlatlar olsun yurt dışında gözleri olmasın. Öyle refah bir ülkede yaşayalım ki, bundan yaklaşık 10 yıl öncesinde olduğu gibi seyahat için yurt dışına gidecek vatandaşlar olalım. Artık o da bir özlem haline geldi. Yeniden Türkiye ayağa kalksın. Türkiye’de ki vatandaşlarımız güçlü insanlardır. Biz yeniden bunu başarabiliriz, başarabiliriz diyoruz. En az 6 ayda iyileşmeyi hissederiz. 2 ayda belimizi büken ve gün gün artan enflasyonu 2 yıl içinde de tek haneye indiririz. Ekonomi uzmanlarımız ve yöneticilerimiz, o alandaki uzmanlarımız ile ifade ediyoruz. İnşallah her şey çok güzel olacak. Umudumuzu yitirmiyoruz. Sizlerde umudunuzu yitirmeyin diyoruz’’ sözlerini kullandı.  

Haber: Yunus Emre Bayır