6 Şubat’ta merkez üssü Kahramanmaraş olan ve asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem 11 ilde yıkımlara ve can kayıplarına neden oldu. Depremde Kahramanmaraş’ın ticaretinde önemli bir paya sahip olan Trabzon Caddesi de ağır yara aldı. Cadde üzerindeki hemen hemen bütün bina ve işyerleri yıkılırken kent ticareti de yerle bir oldu. Trabzon Caddesi’nde spor malzemeleri satışı yapan Lider Spor işletmecisi Yahya Canlı, yıkılan işyerinin alanına çadır kurarak ticaretini sürdürmeyi arzuluyor. Bu şehrin yeniden ayağa kalkması için elbirliğiyle çalışacaklarına vurgu yapan Canlı, Kahramanmaraş’tan gidenlerin yeniden buraya dönmesi çağrısında bulundu.

IMG_3462

BİZİM TİCARETİMİZİ SAĞA SOLA GÖNDERMEYE GEREK YOK

Yetkililere de çağrıda bulunan Yahya Canlı, Ticari alanların şehirden uzak noktalara yapılmaması gerektiğini belirterek, “Trabzon Caddesi, kahraman şehrimizin önemli kilit noktalarındandır. Ticaretin ana merkezidir. Biz burada ticaretin devamından yanayız. Bu devamın olması için de şehrimizden ayrılan bütün Kahramanmaraşlı kahraman kardeşlerimizin tekrar şehrimize dönmesini arzuluyoruz. Çünkü biz bu şehri terk edemeyiz. Bizim geçmişimiz, şehrimiz, gazimiz burada, biz bu şehri terk edersek hakka intikal ettiğimizde diğer tarafta biz bu hesabı onlara veremeyiz. Biz şehrimizdeyiz ve şehrimizde kalmaya devam edeceğiz. Ölümüz de dirimiz de ticaretimiz de burada bir şekilde devam edecek. Bir şehrin merkezi, ticaretin önemli merkezidir. Bizim şehrimizdeki ticareti sağa sola göndermeye gerek yok. Şehrimizdeki ticaret olduğu yerden devam etmeli. Teknoloji gelişmiştir, teknoloji üst seviyededir. Denizin ortasına havaalanı kuruyorsak, denizin ortasında kız kulesi duruyorsa, Trabzon Caddesindeki yorgun binaların yıkılışını, Trabzon Caddesinin ticaretini yok olmasını sebep olarak göremeyiz. Biz burada bu şehirde Trabzon Caddesinden başlayarak ticaretimiz, aynı oranda devam ederek şehrin diğer yerlerine kadar devam etmesini arzuluyoruz. Şehrimizdeki Ağyar, Tomsuklu, Önsen gibi yerlere bu şehri taşıdığımız zaman, ticareti taşıdığımız zaman bu işin içinden çıkılmaz. Ev istemiyoruz. Öncelikle ticaretimizin devam etmesini, ticari alanımızın ayarlanmasını istiyoruz. Çünkü ticaretimiz olursa evimize, aş, iş, ekmek, huzur girer. Ticaretimiz devam ederse bizim evimiz de arabamız da olur. Bu depremle ilgili önünde arkasında bir şey aramaya gerek yok. Kılı tüyü aramaya gerek yok. Bu bizim kaderimize yazılmış. Biz bunu yaşayacağız ama biz bu kaderimizi yaşarken, buradaki ticari noktamızı öldürürsek asıl deprem o zaman yaşanır” ifadelerini kullandı.

DOSTLUKLAR, AKRABALIKLAR HER ŞEYİMİZ BURADA

Bir dönemler Kahramanmaraşspor Kulübünde yöneticilik yapan İş insanı Muzaffer Çaylı’da, ‘Kahramanmaraş’ın en güzel caddesi, Trabzon Caddesi, Trabzon’un en güzel caddesi de Kahramanmaraş Caddesidir’ diyerek şöyle konuştu: “18 yıl Kahramanmaraşspor divan başkanlığını yaptım. Bir dönem Türkiye Basketbol Federasyonu 2004-2009 yılları arası yönetim kurulu üyeliği yaptım. Spor camiasına buradan bir mesaj vermek istiyorum. Aynı zamanda kendisi de profesyonel Lig’de oynamış bir futbolcu olan Yahya kardeşimiz, yıkıldığı yerden ayağa kalkmaya çalışıyor. Kahramanmaraş kadim bir şehir. Dostluklar, akrabalıklar her şeyimiz burada. Kendisinin bu mücadelesine destek olabilmek için bugün burada kurmuş olduğu çadır da Trabzon Caddesini yaşatmak için bir mücadele veriyor. Buranın ticareti ayağa kalktığı zaman şehir ayağa kalkacak. Hepimiz ayağa kalkacağız. Şehrin durumunu biliyorum ama buradan kardeş şehrimiz Trabzon’a seslenmek istiyorum. Malum burada Kahramanmaraş’ın en güzel caddesi, Trabzon Caddesi. Trabzon’un en güzel caddesi de Kahramanmaraş Caddesidir. Biz kardeşiz onlarla. Bir sporcu olarak Yahya kardeşimizi Trabzonspor yöneticilerine sesleniyorum: Yahya kardeşimizin desteğe ihtiyacı var. Bu caddenin ayağa kalkması için manevi olarak da bir kardeş şehir, kardeşlik duygusuyla desteğe ihtiyacı var. Yiğit düştüğü yerden kalkar deriz. Yahya kardeşimizin de burada yazdığı slogan çok anlamlı, Trabzon Caddesi yaşıyor diyor. Biliyorsunuz caddemizin güney ve kuzeyine doğru birçok binası yıkılmış durumda. Birçoğu ağır hasarlı, belki tamamı yıkılacak ama biz buradan yeniden küllerimizden doğacağız. Mehmet Akif’in İstiklal Marşı’nda dediği gibi “Sönmeden yurdumun üstünden en son ocak” dediği ocağımız tütüyor. Trabzon Caddesi yaşıyor. Burada Yahya kardeşimiz önderlik yaptı. Buradan Trabzon’a sesleniyorum: Yahya kardeşimize ve caddemize sahip çıkalım.”

Konya’da daire icradan satılık Konya’da daire icradan satılık

Haber: Ömer Harmankaya