Türkiye, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından yaralarını sarmaya çalışıyor. 9 saat arayla meydana gelen 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerde çiftlik hayvanları ve evcil hayvanların depremi saatler önceden sezerek anormal davranışlar sergilediği iddiaları sosyal medyada geniş yer aldı. Sosyal medya kullanıcılarının yıkıcı depremlerden önce bölgedeki hayvanların depremleri hissedebildiğini öne sürmesi üzerine Kahramanmaraş’ta muhabbet kuşuna olan ilgi arttı. Kentte 7 yıldır Petshop İşletmeciliği yapan Serhat Aksu, yaşanan depremlerde kuşlarının yarısının öldüğünü ve yeni kuş tedarik etmek isterken yüksek fiyatlarla karşılaştığını dile getirdi.

IMG_5282

FİYATLARIN 2 KATINA ÇIKTIĞINI GÖRDÜK

Depremlerden sonra kuşlarının yarısının öldüğünü söyleyen Serhat Aksu, ‘’Kuşlarımızın yarısı ölmüştü. Yarısını da ben kurtarıp şehir dışına götürmüştüm. Tekrardan işimizin başına geçtikten sonra da kuş tedarik etmeye çalıştık ama yüksek fiyatlarla karşılaşmaya başladık. Kuş fiyatları elbet artacaktı ama bu dönemde artmaması lazımdı. Biz bundan çok memnun değiliz. Ben zaten elimde olan kuşları deprem öncesi fiyattan sattım. İnsanlara yardımcı olmak için para almadığım da oldu. Şimdi yeni kuşlar aldığımız için fiyatların 2 katına çıktığını gördük. Ben her zaman şunu söyledim. Fiyat artacaktır ama bu dönemde artmaması lazım. Bu dönemde arttırmayacağız. Çünkü dolar ve altın fiyatları aynı iken bizim arttırmamamız lazım. Bu durumda problem yaşıyoruz. İnsanlar karşılarında bizi gördükleri için tepkiyi bize gösteriyorlar. Bu konularda problem yaşadık. İnşallah bunları da aşacağız.

KUŞLARA OLAN İLGİ ARTTI

Kahramanmaraş’ta oy kaybı oldu diyerek görevinden istifa etti Kahramanmaraş’ta oy kaybı oldu diyerek görevinden istifa etti

Depremden sonra kuşlara olan ilgi arttı. Önceden de kuşlara ilgi vardı. Ama kuşların depremi önceden hissetme özelliği olduğu için insanlar bu noktada kuş alma eğilimine yöneldiler. Kuşların depremi hissettiğini bazı müşterilerimizden de duyduk. Depremden birkaç dakika önce kuşlarının çırpındığını söylediler. Bunu duyan insanlar da kuş alma eğilimine girdiler’’ ifadelerini kullandı.

Haber: Yunus Emre Bayır