'6.5 MİLYON KONUTU DAHA DÖNÜŞTÜRMEYİ HEDEFLİYORUZ'

Depremin yaralarını sarmak adına çalışmaların da devam ettiğini hatırlatan Erdoğan, "Hepimizi yasa boğan 6 Şubat depremlerinin izlerini silmek için 680 bin yeni konut inşa etmek üzere kolları sıvarken ülke genelinde depreme hazırlık amacıyla 6.5 milyon konutu daha dönüştürmeyi hedefliyoruz. Bunun 1.5 milyonunu İstanbul’da ve en kısa sürede yapmamız ise ertelenemez bir mecburiyet halini almıştır. Deprem bölgesinin yeniden imarını hızlandıracak Yerinde Dönüşüm projemiz milletimiz tarafından memnuniyetle karşılanmıştır. Projemize yapılan başvuru 160 bini aşmıştır. İnşallah 15 Ağustos tarihine kadar çadırlarda ve tesislerde kalan afetzedelerimizin tamamını konteynerlere taşımış olacağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, enflasyon konusunda en büyük başarının kendi dönemlerine ait olduğunu belirterek, "Mesela, son 21 yılın enflasyon ortalaması yüzde 15'in altındadır. Bu ortalama rakamın 1970'lerde yüzde 34, 1980'lerde yüzde 44, 1990'larda yüzde 74 seviyelerinde olduğunu unutmamalıyız. Yani biz, Türkiye'nin sadece güncel değil, çok eskilerden beri gelen kronik bir sorunuyla mücadele ediyoruz. Bu mücadelede enflasyonu yüzde 6'lara kadar düşüren de yine biz olduk. İç ve dış pek çok arızi meselenin üst üste gelmesiyle yükselen enflasyonu, Allah'ın izniyle, yeniden tek haneli rakamlara yine biz indireceğiz" açıklamasında bulundu.

'TÜRK DEMOKRASİSİNİ SİVİL VE ÖZGÜRLÜKÇÜ BİR ANAYASA İLE BULUŞTURMAK İSTİYORUZ'

102 adli yargı hakimi ve cumhuriyet savcısı ile idari yargı hakiminin kura töreninde ileriki döneme dair hedefleri kamuoyuna ilan ettiklerini hatırlatan Erdoğan, "Meclisimizin açılmasıyla birlikte başta başörtüsü ve ailenin korunması düzenlemesi olmak üzere milletimize verdiğimiz sözleri yerine getireceğiz. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılında Türk demokrasisini darbe anayasasından kurtararak sivil ve özgürlükçü bir anayasa ile buluşturmak istiyoruz. Cumhur ittifakındaki ortaklarımızla istişare içinde bununla ilgili hamlemizi önümüzdeki dönemde yapacağız" diye konuştu.

Ağır hasarlı 2 katlı bina çöktü Ağır hasarlı 2 katlı bina çöktü

‘HER KURUMUMUZUN HİZMET STANDARDI YÜKSELİYOR’

Polis Meslek Yüksekokulları’ndan mezun olan 497'si kadın, bin 592'si erkek toplam 2 bin 89 polis memurumuzun yemin töreni için Gölbaşı'nda düzenlenen programda, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında tedbirlerin ne kadar isabetli olduğunu gördüklerini dile getiren Erdoğan, “İster yargı, ister güvenlik, isterse mülki idare olsun FETÖ'cü unsurlardan arındırdığımız her kurumumuzun hizmet standardı yükseliyor. Devletimiz 40 yıl boyunca kılcallarına kadar sızan FETÖ virüsünden temizlendikçe vatandaşına karşı sorumluluklarını daha iyi yerine getiriyor. FETÖ ve diğer terör örgütleriyle mücadelemizi kararlılıkla sürdürerek inşallah bu kazanımı çok daha ileriye taşıyacağız. Gardımızı düşürmeden, yaşadığımız acıları unutmadan mücadeleyi sürdürmek, şehitlerimize karşı vefa borcumuzdur” dedi.

'İDEF23 KENDİ REKORUNU KIRMIŞTIR'

Türkiye'nin yıldızının parladığı alanların başında savunma sanayisinin geldiğini söyleyen Erdoğan, "Bu sene 16'ncısı düzenlenen Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF23), Türk savunma sektörünün ulaştığı gurur verici seviyeyi görme fırsatı bulduk. Yerli ve yabancı, toplam 1461 firmanın temsil edildiği fuar boyunca, imzalanan sözleşmelerin proje hacmi, 56 buçuk milyar liradır. İmzalanan anlaşma sayısı itibarıyla, İDEF23 kendi rekorunu kırmıştır. Son derece başarılı geçen İDEF23 de katkısıyla, inşallah sene sonunda 6 milyar dolarlık savunma ihracatı hedefimizi yakalayacağımıza inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Geçen hafta yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısına da değinen Erdoğan, "Toplantımız, ordumuzun gücünü güç katmıştır. Şurada aldığımız kararların; ülkemiz, milletimiz ve Türk Silahlı Kuvvetlerimiz hayırlara vesile olmasını diliyorum. Türkiye’ye fedakarca hizmet etmiş tüm komutanlarımıza teşekkür ediyorum. Yeni görev tevdi ettiklerimize de Mevla’dan muvaffakiyetler niyaz ediyorum" dedi.

Geçen hafta açıklanan 2 verinin Türkiye'nin doğru yolda olduğunu teyit eder nitelikte olduğuna dikkat çeken Erdoğan, "Temmuz ayı ihracat rakamları, bu alanda yakaladığımız ivmenin artarak sürdüğünü gösteriyor. İhracatımız temmuzda, yüzde 8,4 artışla 20 milyar 93 milyon dolar oldu. Bu rakamla tarihimizin en yüksek temmuz ayı ihracat değerine ulaştık. 2023’ün ilk 7 ayında ihracatımız ise, 1443 milyar 435 milyon dolara yükseldi. Temmuz ayı itibarıyla, son 12 aylık ihracatımız yüzde 2,1 artışla, 253 milyar 380 milyon doları buldu. Bir diğer sevindirici gelişme, orta-yüksek ve yüksek teknolojili ürün ihracatının, imalat içindeki payının artmasıdır. 2022 yılında yüzde 37 olan bu oran, yılın ilk 7 ayında yüzde 41'e çıkmıştır. Türkiye için üreten, çalışan ve istihdam oluşturan; Türk ürünlerini dünyanın dört bir tarafına ulaştıran ihracatçılarımızı canı gönülden tebrik ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

'HEDEFİMİZİ TUTTURACAĞIMIZA İNANIYORUM'

İhracat gibi, turizm sektöründen de müjdeli haberler alındına değinen Erdoğan, "Bu yılın ilk 6 ayında Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 17,5 artışla 22 milyon 945 bin olarak gerçekleşti. Aynı dönemde turizm gelirimiz ise yüzde 27 artışla 21,7 milyar dolara ulaştı. Gecelik ortalama harcama ise 67 dolardan yaklaşık 100 dolara yükseldi. Temmuz ayının da turizmciler açısından güzel geçtiğini görüyoruz. Turizmde 2023 hedefimizi 60 milyon ziyaretçi, 56 milyar dolar gelir olarak belirlemiştik. 6 ay önce yaşadığımız deprem felaketine ve seçim sürecine rağmen hedefimizi koruyoruz. Yıl sonunda hedefimizi tutturacağımıza inanıyorum" diye konuştu.

'OVP'NİN 85 MİLYONUN TAMAMINA REHBERLİK EDECEĞİNE İNANIYORUZ'

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın hükümet için bir yol haritası mahiyetinde olan Orta Vadeli Programla (OVP) ilgili kendisini bilgilendirdiğini söyleyen Erdoğan, "Orta Vadeli Programımız başta iş dünyamız olmak üzere sendikalarla, odalarımız ve sivil toplum temsilcileriyle yakın diyalog halinde hazırlıyoruz. Eylül ayında kamuoyuyla paylaşacağımız Orta Vadeli Programın 85 milyonun tamamına rehberlik edeceğine inanıyoruz" dedi

—DHA