Kahramanmaraş’ta 3+1 daire icradan satılık Kahramanmaraş’ta 3+1 daire icradan satılık

Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğü giren "Çocuk Teslimi ve Çocukla Kişisel İlişki Kurulmasına İlişkin İlam ve Tedbir Kararlarının Yerine Getirilmesine Dair Yönetmelik" kapsamında gerçekleştirilen çocuk teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin ilam ve tedbir kararlarının yerine getirilmesi işlemleri Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nce yerine getiriliyor. İcra yoluyla çocuk teslimine son veren yeni uygulama kapsamında Kahramanmaraş Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü’nce çocuk teslimi işlemleri yerine getiriliyor.

Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı olarak hizmet vermekte olan Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğüne 8 aydır çocuklarını göremediğini belirterek mahkeme kararı gereğince çocukları ile kişisel ilişki kurmayı talep eden Ş.K. isimli vatandaşın başvurusu üzerine, Kahramanmaraş Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünce engelli anne Y.K. yanında bulunan çocuğu müdürlükçe teslim alınarak engelli baba Ş.K’ya teslim edildi. Her iki ebeveyninde engelli olmaları sebebiyle teslim sürecinde görevlendirilen Uzman Personel ve tahsis edilen araç ile engelli babaya çocukları Müdürlükçe teslim edildi. Mahkemece verilen kararda belirtilen süre boyunca çocuklar babalarıyla vakit geçirmenin mutluluğunu yaşadı.   

425 ÇOCUK TESLİMİ İŞLEMİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğünün sunmuş olduğu hizmetler ile Çocuk Teslimi sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcısı Sedat Çelik konuya ilişkin olarak; “Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğümüz adli süreçte mağdurlara ve özellikle kırılgan gruplara yönelik onarıcı adalet ve sosyal hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde etkin, sürdürülebilir ve ulaşılabilir bir mağdur destek sistemi kurulması amacıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Kahramanmaraş ilimizde müdürlüğümüz suç mağdurlarına yönelik bilgilendirme, yönlendirme, psiko-sosyal destek hizmetlerini sunmak üzere 3 Şubat 2020 tarihi itibariyle Adalet Bakanlığımız tarafından faaliyete geçirilmiştir. 1 Ağustos 2022 tarihi itibariyle ise Çocuk Teslimi işlemleri müdürlüğümüz tarafından görevlendirilen Uzmanlarımız vasıtası ile yerine getirilmeye başlanmıştır, bu hafta itibariyle toplamda 109 dosya üzerinden 425 çocuk teslimi işlemi gerçekleştirilerek ailelerimizin çocukları velayeti üstlenen ebeveynden uzmanlarımız koordinesinde teslim alınarak annelerine veya babalarına teslim edilmiştir. Adli Destek ve Mağdur Hizmetleri Müdürlüğü olarak boşanmış eşlerin arasında oluşan iletişim problemini çözmekle kalmıyor. Engelli ve çeşitli sebeplerle çocuk teslimi merkezine ulaşım imkânı sağlayamayan vatandaşlarımız için de destek sağlıyoruz, bu gün de bir vatandaşımızı çocukları ile görüşmesi için bizzat annelerinin evlerinden teslim alıp babalarının evlerine götürerek hizmetimizi sunduk, ayrıca Adalet Bakanlığımız tüm bu işlemler için vatandaşlarımızdan hiçbir ücret talep etmiyor” ifadelerini kullandı.

Kahramanmaraş’ta 01/08/2022 tarihinde faaliyete geçirilen, Çocuk Teslim Merkezi boşanmış ebeveynlerin aralarındaki iletişim problemlerini çözerek çocukları ile kişisel ilişki kurmalarını sağlıyor. Müdürlükte görev yapmakta olan Psikolog, Pedagog ve Sosyal Çalışmacılar aracılılığıyla Çocuk Görüşme Merkezinde taraflarla bireysel görüşmeler yapılıyor ve akabinde hak sahibi tarafın çocuk ile görüşmesi sağlanıyor, çocuk teslimine ilişkin işlemlerde harç, masraf ya da herhangi bir şekilde ücret alınmıyor. Giderlerin tamamı Adalet Bakanlığı tarafından karşılanıyor.

Haber Merkezi