Kadınların çalışması ile ilgili bireylerin algıları incelendiğinde, kadının çalışması ve sosyal hayata katkı sağlamasının değerli olduğunu düşünenlerin oranı, kadının asli görevinin çocuk bakımı ve ev işleri olduğunu düşünenlerin oranına göre daha yüksek olsa da evdeki hesap çarşıya uymuyor. Birçok çalışan evli kadınlar işten eve gitmeden akşam ne yemek yapsam diye düşünüyor.

EV İŞLERİ KADINLARIN ÜZERİNDE

Hanedeki ev işlerinin kim tarafından yapıldığı incelendiğinde çalışan kadının, evinde her gün yemek yapmalı mı sorusu vatandaşları düşünce olarak birbirinden ayırdı. Hane halkı ferdi tarafından yapılan ev işleri cinsiyete göre incelendiğinde, ev işlerini genellikle kadınların üstlendiği görüldü. Kadınlar en fazla çocuk bakımı, çamaşır ve bulaşık yıkama yemek yapma ve evin günlük toplanması ve temizlenmesi işlerini üstlendi.

Aile yapısı araştırması sonuçlarına göre kadınların erkeklere göre tek başına daha fazla oranla karar verdiği konuların ilk üçünün başında evde ne pişirileceği/yeneceği, günlük alışveriş ve çocukların kılık kıyafet gibi ihtiyaçlarını üstlendiği açıklandı.

Muhabir: Sibel Gürle