Her yıl Mayıs ayı ve Kasım ayında iki taksitle yapılan emlak ödemelerinin son günü yaklaştı. 31 Mayıs Cuma gününe kadar ödenmesi gereken emlak vergileri hakkında belediyeler de geç kalınmaması adına çağrılarda bulunuyor. Emlak vergilerinin ilk taksiti olan Mayıs ayındaki ödemeyi vatandaşların ödememesi halinde cezai işlem uygulanacağı da biliniyor.

Emlak vergisi ödemelerinde pek çok detay süregelirken bunlardan en önemlisi de çalışmayan ev hanımları ve emeklilerin vergi muafiyeti oluyor. Emlak vergilerini her vatandaş ödemekle yükümlü olurken, ev hanımlarına pozitif ayrıcalık tanınıyor.

200 METREKAREYİ AŞMIYOR İSE MUAF TUTULUYOR

Türkiye sınırları içerisinde tek konutu olup konutun brüt alanı da 200 metrekareyi aşmıyor ise ev hanımı olan kadınlar emlak vergisi ödemiyor. Bu uygulama 4962 sayılı kanun ile getirilmiş olup 2004 yılından beri uygulanıyor.  Bu durum gereken koşulları sağlayan ev hanımları için geçerli olan bir kanun olup, emekliler için de benzer bir durum söz konusu oluyor.

2006 yılında Bakanlar Kurulu kararına göre; gaziler, emekliler, hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler, şehitler dul ve yetimlere ait brüt 200 metrekareyi geçmeyen tek mesken adına emlak vergisi alınmıyor. Bahsi geçen kişiler hiçbir şekilde emlak vergisine tabii tutulmuyor.

Muhabir: MELİSA TÜRKMEN